Mánie selfies z pouti do Mekky pobuřuje muslimské kazatele

  • 167
Tisíce muslimů na pouti hadždž zachvátila móda pořizování autoportrétů na mobilní telefony a tablety, takzvaných selfies. To se nelíbí duchovním, kteří tvrdí, že životní pouť do posvátné Mekky je vyjádřením pokory neslučitelné s chlubením se na sociálních sítích.

Nejraději muslimové zachycují klíčové prvky pouti, jako je rituální procházka kolem Kaaby nebo polibek posvátného kamene uvnitř. Pod hashtagem #hajj2014 nebo #hajjselfie už sdíleli více než tři tisíce fotografií.

Dokumentování zážitku začalo být velmi populární poté, co církevní autority zrušily na posvátném místě původní zákaz používání telefonů s fotoaparátem.

Několik církevních učenců se teď důrazně ohrazuje proti vzniklé „selfie horečce“a s ní souvisejícímu turistickému přístupu k pouti.

„Zdá se, jako by nyní jediným cílem hadždž bylo pořídit fotku na památku a ne se pomodlit,“ rozčiluje se šajch Abdar Razzák Badr v saúdskoarabském deníku Arab News. Viděl prý muslimy, kteří jen předstírali, že se modlí - ve skutečnosti pózovali před zapadajícím sluncem kvůli snímku na Facebook. „A pak přijdou domů a říkají: Koukejte, to jsem byl zrovna na hoře Arafát!“, dodává.

„Pořizování podobných fotek je v rozporu s přáním našeho Proroka,“ tvrdí duchovní ze Saudské arábie Assim Al-Hakeem.

„Začíná to vypadat, že jediným účelem pouti je vyfotit se a ne se pokorně modlit,“ zuří Badr.

 

Hadždž je jedním z pěti pilířů islámu. Každý zbožný muslim, který je zdravý a může si to finančně dovolit, by měl vyrazit na pouť do Mekky alespoň jednou za život.

Letos se podle saúdskoarabského ministerstva pro hadždž účastní posvátného rituálu 1,388 milionu poutníků ze zahraničí, ze samotné Saúdské Arábie k nim pak přibude asi milion dalších.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video