Islamisté z Jednotného hnutí pro džihád v roce 2012 okupovali sever Mali.

Islamisté z Jednotného hnutí pro džihád v roce 2012 okupovali sever Mali. | foto: Reuters

Nařizoval kamenování a sekání rukou. Malijci dopadli islámského soudce

  • 37
Maliská armáda zadržela muslimského soudce, který během desetiměsíční okupace severu země Jednotným hnutím pro džihád nařizoval bičování, kamenování a amputace končetin. Huku Huku Agh Alfusejního teď čeká série výslechů.

Huka Huka Agh Alfusejní, který patří mezi nejvlivnější představitele islamistického hnutí, během okupace předsedal muslimskému soudu v Timbuktu. Padesátitisícové město na pobřeží řeky Niger proslulo svými hliněnými svatyněmi a hrobkami, které jsou zapsané v seznamu památek UNESCO.

Svatyně v Timbuktu obrazem

Právě historické skvosty v Timbuktu se staly smutným symbolem muslimské nadvlády nad severem Mali. Islamisté se je totiž rozhodli zničit, neboť nebyly v souladu s jejich vírou. Ta přikazuje, aby výška stavby nad hrobem nepřesahovala 15 centimetrů.

Jedna z mešit prastarého města Timbuktu, které leží na území dnešního Mali.
Tuareg stojí na archivním snímku před starobylým Timbuktu v Mali (19. března...

Islamisté s vazbami na teroristickou síť al-Káida obsadili sever Mali společně se separatistickými Tuaregy po vojenském puči v březnu 2012. Tuaregové pak vyhlásili vlastní stát Azavad, po němž prahnou už dlouho. Když ovšem islamisté získali navrch, kočovné berbery z klíčových měst vyhnali.

Muslimské hnutí pak v oblasti vyhlásilo právo šaría a začalo podle něj soudit nejen své přívržence, nýbrž i místní starousedlíky. Že to s nově nastolenými pravidly myslí vážně, dali islamisté najevo třeba v červenci 2012, když před soudem v příhraničním městečku Aguelhok stanul záletný pár. Příznivci radikálního islámu zakopali oba hříšníky až po hlavu do hlíny a pak je ukamenovali (více o kontroverzním rozsudku zde).

O týden později světová média obletěla zpráva o zloději dobytka, jemuž islamisté za spáchaný zločin usekli ruku. "Udělali to v souladu s právem šaría," ujistil tehdy muslimský předák Aliú Touré po telefonu zaměstnance agentury Reuters. Proti nezvykle krutému právnímu řádu se nicméně ve velkém bouřili místní obyvatelé, vykonání některých rozsudků dokonce islamisté raději sami odložili.

Muslimové v posledních měsících opět posilují

Islámský stát na jihu Sahary neměl dlouhého trvání a neuznala jej žádná suverénní země na světě. Právě naopak, do sporů mezi maliskou vládou a islamisty se v lednu 2013 vložila francouzská armáda a vypudila okupanty z obsazených měst. Islamističtí bojovníci se rozprchli po venkovských oblastech, část jich zamířila do sousedních států.

Jak ovšem upozorňuje agentura Reuters, v posledních měsících se rozprášené islámské milice dávají opět dohromady a terorizují místní Malijce. Vládní jednotky se proto zaměřují na někdejší špičky muslimského hnutí, kolem nichž se militantní skupiny opět shromažďují. V prosinci skončil v poutech třeba někdejší policejní šéf města Gao, který se ve svém rajónu islámské právo rovněž pokoušel zavést.

Mapa Mali. Sever země ovládli na jaře 2012 islamisté společně Tuaregy. Ti pak vyhlásili samostatný stát Azavad.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue