Mladá Číňanka připravuje muslimský pokrm

Mladá Číňanka připravuje muslimský pokrm | foto: Profimedia.cz

Muslimské školáky v Číně nutili o ramadánovém půstu obědvat

  • 106
Učitelé pedagogické školy v čínském městě Kašgar minulý měsíc doprovázeli své žáky na obědy. Škola tak chtěla zajistit, aby studenti, z nichž převážná většina vyznává islám, během muslimského postního měsíce ramadánu nedrželi celodenní půst.

Když ramadán koncem srpna skončil a započal třídenní svátek přerušení půstu íd al-fitr, byly všechny restaurace a jídelny v komplexu školy pro změnu uzavřeny. Studenti ani nesměli areál školy opustit a jít slavit se svými příbuznými, upozornil deník The Los Angeles Times. "Bylo to celé převrácené vzhůru nohama," postěžoval si nejmenovaný dvacetiletý student.

Po násilných protestech muslimského menšinového etnika Ujgurů, které patří k turkické lingvistické skupině a obývá odlehlou oblast severozápadní Číny, vystupňovaly čínské úřady kampaň proti jejich náboženským praktikám, zvlášť pak v období ramadánu.

Čína dlouhá léta zakazuje dodržování ramadánu kupříkladu členům komunistické strany a představitelům vlády. Letos ale strana v Kašgaru nařídila i restauracím, aby zůstaly během dne otevřené, ačkoli šéfkuchaři a většina jejich potenciálních zákazníků se postila.

Neuposlechnutí rozkazu podléhalo pokutě v přepočtu až 780 dolarů, což se v tomto regionu rovná několika průměrným měsíčním platům. Restauratéři to vyřešili po svém. Zpravidla posadili jednoho číšníka ke vchodu a nechali šéfkuchaře uvařit jedno jídlo, které se buď snědlo studené v noci, nebo se později vyhodilo.

Politika čínských úřadů se navíc neomezuje jen na Kašgar, ale zasahuje hlouběji do provincie Sin-ťiang. Obyvatelé provincie upozorňují, že politika úřadů ohledně ramadánu je rok od roku tvrdší. "Od roku 1993 je situace špatná a dál se zhoršuje," řekl deníku The Los Angeles Times Thursun Ghupur z Kašgaru.

"V soukromém životě je to ještě celkem v pořádku. Můžeme se modlit a dodržovat ramadán. Ale pokud člověk chodí do školy nebo pracuje pro vládu, náboženství je tabu," postěžoval si.

Politologové předpovídají, že tato strategie se nemusí vládě vyplatit. "Potlačování víry v Sin-ťiangu přimělo tamní občany dívat se na náboženství ne jako na osobní záležitost, ale brát ho jako formu odporu," podotkl Dru Gladney, který v americké Pomoně vyučuje antropologii.

Sin-ťiang byl v posledních měsících svědkem nejkrvavějšího etnického násilí od masových nepokojů, které v roce 2009 zasáhly regionální metropoli Urumči. Poslední červencový víkend, v předvečer ramadánu, radikální Ujguři provedli sérii protičínských útoků, které si vyžádaly nejméně 22 mrtvých.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video