Čeští muslimové si přímo v brněnské mešitě udělali terč a stříleli na něj...

Čeští muslimové si přímo v brněnské mešitě udělali terč a stříleli na něj airsoftovou zbraní - napodobeninou s plastovými kuličkami. U toho se fotili v akčních pózách. Čtyři roky staré snímky zveřejnil v pondělí na svém blogu bývalý brněnský muslim Lukáš Lhoťan. Fotografie zachycují Lukáše Větrovce. | foto: Archiv Lukáše Lhoťana

Muslimové v brněnské mešitě stříleli a fotili se u toho

  • 240
Čeští muslimové si přímo v brněnské mešitě udělali terč a stříleli na něj airsoftovou zbraní - napodobeninou s plastovými kuličkami. U toho se fotili v akčních pózách. Fotografie jednoho z nich v pondělí zveřejnil na svém blogu bývalý brněnský muslim Lukáš Lhoťan.

Na čtyři roky starých snímcích je Lukáš Větrovec, který se už dříve "proslavil" nenávistným kázáním o boji s židy. Na fotografiích stojí nebo leží se zbraní, kterou by laik nerozeznal od pravého samopalu. Vedení muslimské obce o tom do tohoto týdne nevědělo.

"Bylo to na Silvestra. Já tu zbraň neměl, patřila Lhoťanovi, který ji donesl. Tehdy mi to nepřišlo divné, bylo to spontánní. Ale možná to byla jeho cílená akce," tvrdí Větrovec.

Čeští muslimové si přímo v brněnské mešitě udělali terč a stříleli na něj...

Lhoťan se později s Islámskou nadací rozešel a začal kritizovat jejího předsedu Muneeba Hassana Alrawiho. Právě Lhoťan už dříve zveřejnil také Větrovcovo protižidovské kázání, které bylo podle policistů dokonce trestné. Nahrávka, která loni na podzim rozvířila vztahy mezi židy a muslimy, ale pocházela z roku 2008, a čin byl proto podle kriminalistů promlčený.

Větrovec podle svých slov s brněnskou mešitou není ve spojení, žije na Slovensku.

Sám Lhoťan říká, že k fotografiím ze střelby se dostal teprve v pondělí ráno. "Dal mi je člověk, jehož jméno nechci zveřejnit. Já jsem občas chodil střílet. Ale přestože jsem na téhle akci byl, sám jsem nestřílel," podotkl Lhoťan.

Kdybych mohl, zažaloval bych je, zlobí se šéf muslimů

Podle něj bylo tehdy v mešitě maximálně deset lidí a byla zavřená pro veřejnost. "Říkal jsem si, že jsou to blbci a bude z toho ostuda, byť nešlo o nic hrozného. Mešita není jen svatostánek jako kostel, je to i komunitní centrum. A muslimové se rádi staví do pozice bojovníků za dobro," dodal Lhoťan.

Šéf Islámské nadace Alrawi byl přesto z informace o střelbě přímo uvnitř mešity v šoku. "Neměl jsem o tom tušení. Nechávali jsme je tam přes noc nebo o víkendech samotné. Teď už bychom tak benevolentní nebyli. Střílení v mešitě bychom rozhodně nepovolili," zlobil se Alrawi.

Pokud by prý existoval nějaký zákon proti zneužití cizích prostor, oba by žaloval. "I do komunitního centra se chodí posedět na čaj, a ne střílet. Netušili jsme, že čeští konvertité jsou takový výkvět," poznamenal Alrawi.

Je přesvědčen, že se Lhoťan mstí. "Už k nám nedochází, je z něj teď křesťan. Ani Větrovec nechodí. Pokud by dorazil, může se pomodlit, ale už mu nedůvěřuji," řekl Alrawi, který se už dříve omluvil i za Větrovcovo kázání.

Podobné kauzy jen podporují předsudky, říká politolog

Podle odborníka na extremismus Miroslava Mareše z Masarykovy univerzity záležitosti jako Větrovcovo kázání či střílení v mešitě systematicky narušují image muslimů v Brně. Dříve byli přitom považováni za spíše umírněnou komunitu.

"Alrawi není žádný extremista, ale je otázkou, nakolik má situaci pod kontrolou," komentoval snímky Mareš. Fotografie střílejících muslimů jsou podle něj v době náboženských předsudků nešťastné, protože předsudky vcelku oprávněně posilují.

"Samozřejmě se můžeme ptát, proč to nebylo zveřejněno hned, ale až nyní. Střelba v mešitě je však něco, co by nemělo zůstat veřejnosti utajeno," myslí si politolog Mareš.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video