Během protestů proti hanění Koránu srovnala se zemí komunita muslimů v...

Během protestů proti hanění Koránu srovnala se zemí komunita muslimů v Bangladéši přes 10 buddhistických vesnic. | foto: AP

Muslimové v Bangladéši vypálili buddhistické chrámy, kvůli urážce Koránu

  • 155
Jedna jediná fotografie hanící Korán a zesměšňující islám dokázala rozohnit muslimské obyvatele žijící v Bangladéši. Ti vzali zákon do svých rukou a pomstili se na místních buddhistických mniších, kterým vypálili nejméně deset chrámů a přes čtyřicet domů. Podle očitých svědků pak ještě před ohnivým řáděním několik muslimů domy vykradlo.

Důvodem k agresivní formě protestů byla jediná fotografie na sociální síti Facebook, který vyzývala k vyfocení a sdílení snímků hořícího Koránu. Muslimové se následně rozhodli pomstít a vyrazili směrem k buddhistickým chrámům a domovům v oblasti Cox's Bazar.

Tam pak zapálili nejméně deset chrámů a desítky dalších domovů tamních mnichů a obyvatel. Jednoduché dřevěné příbytky lehly popelem, historicky cenné chrámy pak zůstaly poničeny. Rodiny žijící v oblasti skončily bez střechy nad hlavou.

Bangladéš a náboženství

87 % obyvatel Bangladéše se hlásí k muslimskému vyznání, pouhých 12 % pak tvoří hinduistická menšina. Od roku 1905 do roku 1915 byla země, tehdy nazývaná jako Bengálsko, dokonce rozdělena na východní muslimskou část a západní část hinduistickou. Podobnému rozdělení pak obyvatelé čelili i v roce 1947. Samostatný stát Bangladéš byl oficiálně uznán až po roce 1971.

Zdroj: Wikipedia.org

Muž obviněný z údajného uveřejnění inkriminované fotografie je v současné době pod ochranou policie, i když byl podle svých slov na snímku pouze označen a sám ji na internet neumístil. V ulicích postižených vesnic hlídkují příslušníci policie.

Muslimové i loupili

Očití svědci běsnění muslimů tvrdí, že před samotným vypálením jejich domovů stačili agresoři také ukrást jejich veškerý majetek. "Než mi stačili zapálit dům, všechno mi ukradli," svěřil se serveru BBC Sumoto Barua, který v oblasti žije.

Za pravdu mu dává i Mohiuddin Khan Alamgir: "Vzali nám náš majetek, peníze, zlato a dokonce i počítače. Pak teprve všechno spálili. Teď mi nezbývá nic jiného, než žít bez střechy nad hlavou".

Jeden z vysoce postavených bangladéšských politiků Mohiuddin Khan Alamgir se přímo na místě zdecimovaných chrámů nechal slyšet, že se jednalo jen o nepochopitelný akt násilí proti minoritám.

Hejtman oblasti Cox's Bazar Jaynul Bari serveru BBC sdělil, že vláda už začala s pomocí obětem nesmyslného útoku. "Obyvatelům už dodáváme jídlo, následovat bude stavební materiál. Místním jsem přislíbil, že zničené chrámy vrátíme do původního stavu," prohlásil Bari.

Muslimové řádili v oblasti Cox's Bazar na jihu Bangladéše.

Muslimové řádili v oblasti Cox's Bazar na jihu Bangladéše.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video