Muslimská pouť do Mekky - (c) profimedia.cz

Muslimská pouť do Mekky - (c) profimedia.cz - Hadždž, muslimská pouť do Mekky. | foto: Profimedia.cz

Muslimové se vydali do Mekky, hlídá je 60 tisíc mužů

  • 61
Na dva a půl milionu muslimů se vydalo do Mekky na výroční pouť hadždž. Bezpečnostní opatření, která zajišťuje 60 tisíc vojáků a policistů, se ještě zpřísnila po čtvrtečním zřícení hotelu v Mekce. Zemřelo při něm 76 lidí. Hadždž patří k hlavním povinnostem muslima.

ČTĚTE TAKÉ:
Pád hotelu v Mekce připravil o život 76 poutníků

První den si poutníci oblékají bílý poutní šat ihrám a procházejí asi pětikilometrovou trasu z Mekky do údolí Miná. Tam setrvají v modlitbách a přespí. Další den vystoupí na planinu Arafát, kde zůstanou až do západu slunce.

Následující, desátý den posledního měsíce muslimského lunárního kalendáře, pak začíná velký muslimský svátek íd al-adhá. Poutníci symbolicky kamenují Satana, porážejí obětní zvířata a obdarovávají chudé.

Hlavní obřady tím sice končí, ale muslimové pak další tři dny tráví v údolí Miná. Až pak se vracejí do Mekky a na rozloučenou obcházejí tamní svatyni Kabu. Někteří pak zamíří k Mohamedově hrobu do Medíny.

Na poutní obřady v Mekce letos dohlíží saúdskoarabský král Abdalláh, další členové královského klanu Saúdů, duchovní i ministři. Abdalláh přikázal, aby byli k obřadům neseni i ti, kdo byli zraněni při čtvrtečním neštěstí. Podle zdravotníků je to přes 60 lidí.

Mekka je Mohamedovo rodiště, kolébka islámu a jeho nejposvátnější místo. Jinověrcům je vstup zakázán.

Saúdská Arábie se každoročně snaží předejít nehodám, ale velký dav na poměrně malém prostoru není lehké zvládnout. Předloni bylo v tlačenici ušlapáno přes 250 lidí, v roce 1990 takto zemřelo dokonce 1426 poutníků.

Před devíti lety uhořelo v jednom stanu 340 lidí. Příčinou byla špatná manipulace s plynovým hořákem.

Poutníci mohou roznést nemoci
Letos také úřady přísně sledují zdravotní stav poutníků, protože se obávají šíření nakažlivých nemocí. Poutníci musejí doložit, že se před cestou do Saúdské Arábie nechali očkovat.

Obavy panují také z přenosu ptačí chřipky z Asie, odkud přichází velké množství muslimů. Posádky letadel, která poutníky přepravovala, musely na letištích dokázat, že stroje byly před startem dezinfikovány.

V mekských nemocnicích je připraveno k zásahu téměř deset tisíc lékařů a mediků. Informační středisko, které zajišťuje klidný průběh obřadů, má k eventuální evakuaci lidí k dispozici vrtulníky i sanitky.

"Jsme dobře připraveni. Zbytek je v rukou božích," řekl šéf pohotovostní jednotky ministerstva zdravotnictví Tárik Arnús.

Potíží se neobává ani většina poutníků, protože si v Mekce připadají v bezpečí. "Stane se to, co si přeje Bůh," říká Somálec Ahmad Umar, který na pouť přicestoval s manželkou a tchyní, upoutanou na kolečkové křeslo.

Pouť do Mekky má vykonat aspoň jednou za život každý muslim, jestliže mu to zdraví a finanční situace dovolí. V opačném případě má za sebe alespoň vyslat zástupce.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video