Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Muslimská učitelka ve Švédsku dala výpověď, nechtěla podávat ruku mužům

  • 1217
Muslimská učitelka ve Švédsku dala výpověď kvůli tomu, že si nechtěla podávat ruku se svými spolupracovníky. Vedení školy trvalo na dodržování základních zvyklostí a dalo učitelce na výběr. Žena se však odmítla přizpůsobit a vzdělávací instituci raději opustila.

Dvacetiletá Fardous El-Sakkaová pracovala v síti nezávislých škol Kunskapsskolan. Do školy ve švédském Helsingborgu nastoupila teprve v srpnu letošního roku. Setkala se zde však s nepochopením kvůli své muslimské víře.

Podávat ruku musí i muslimští žáci. Švýcarské úřady zrušily výjimku

Ta jí mimo jiné zapovídá tělesný kontakt s cizími muži. Toto pravidlo se vztahuje i na podání ruky. El-Sakkaová tak místo klasického podání ruky ostatní zdravila úklonem a rukou položenou na své srdce.

Jednomu ze zaměstnanců školy se to však nelíbilo a na nestandardní chování mladé učitelky si stěžoval u ředitelky školy Lidiji Münchmeyerové. Ta švédskému listu Expressen sdělila, že muž se cítil počínáním El-Sakkaové „hluboce diskriminován“.

„Naše škola nerozlišuje mezi jednotlivými lidmi. Chováme se ke všem stejně. To jsou hodnoty, které se snažíme předat našim studentům. Stejně tak by se tedy měli chovat i naši zaměstnanci,“ dodala.

Výpověď a další kontroverze

El-Sakkaová si od ředitelky vyslechla dlouhé pojednání o tom, jaké jsou základní hodnoty školy. Učitelka po reakci vedení nemusela dlouho přemýšlet a ze školy raději odešla. Na diskriminující chování bývalého zaměstnavatele si stěžovala u ombudsmana. Serveru The Local sdělila, že se s podobnými stížnostmi na své vyznání ještě nikdy nesetkala.

Muslim žaluje švédské město za vyhazov. Odmítal podávat ruku ženám

„Takhle škola pro mě má navíc speciální význam. Sama jsem tady studovala. Teď si ale nedokážu představit, že bych se sem někdy vrátila,“ míní.

Münchmeyerová následně ve švédských sdělovacích prostředcích upozornila, že škola El-Sakkaovou nepropustila. Odešla na vlastní žádost. Ředitelka také dodala, že incident nemá nic společného s vyznáním El-Sakkaové.

Incident se odehrál pouhý měsíc po jiné švédské kontroverzi spojené se specifiky muslimské víry. Někdejší člen Strany zelených Yasri Khan tehdy prohlásil, že podávání rukou s ženou je příliš intimní, a proto místo toho zdraví úklonem a položením ruky na srdce. Na politika se snesla vlna kritiky, která se opírala o to, že Khan svým chováním uráží ženy. Švédský premiér Stefan Lofven k tomu uvedl: „Ve Švédsku si podáváme ruce s muži i se ženami“.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video