Digitální verze Koránu dostupná na tabletu

Digitální verze Koránu dostupná na tabletu | foto: Profimedia.cz

Pákistánci vyučují islám přes Skype, žáky mají v Americe i Evropě

  • 22
Pákistán se stal světovým centrem distanční výuky islámu. Studentům, kteří často sedí na druhém konci zeměkoule, stačí jen počítač, sluchátka a Skype. Západní bezpečnostní služby však varují, že internet může také sloužit k radikalizaci západních muslimů.

Pro zájemce o studium islámu ze západních zemí se online kurzy stávají spojnicí s více než sto tisíci pákistánskými mešitami. Online kurzů podle amerického listu The Washington Post využívají hlavně muslimové ze Spojených států, Kanady a Evropy. Učí se například tomu, jak správně recitovat Korán se stejnou výslovností a intonací jako prorok Mohamed.

Popularita tohoto způsobu výuky roste. V západních zemích se totiž nedostává mešit a seminářů a rodiče obávající se radikalizace svých ratolestí mohou na výuku islámu přes Skype lépe dohlížet. „Chtějí vědět, jaké způsoby výuky jsou jejich dětem poskytovány. Chtějí, aby lekce probíhaly doma, kde je může otec nebo matka sledovat,“ říká Usman Zahúr Ahmed, provozovatel serveru ReadQuranOnline.com.

O klienty se call centra obávat nemusejí. Světová populace muslimů totiž čítá 1,6 miliardy lidí a koncem tohoto století by na Zemi mělo žít více vyznavačů Mohamedova učení než křesťanů. Podle jiných odhadů bude kolem roku 2050 obyvatelstvo Evropy tvořeno z 10 procent muslimy a v USA se muslimská komunita zdvojnásobí z jednoho na dvě procenta populace.

Před osmi lety, kdy Ahmed s call centrem začínal, měl dva zaměstnance a pár studentů, dnes podle svých slov zaměstnává 22 učitelů, kteří učí celkem 320 studentů. Čtyřicet procent z nich žije v USA. „Já už jsem vzdělání dostal, ale teď cítím, že je mým posláním učit ostatní,“ objasňuje jeden z učitelů svou motivaci k práci.

Online kurzy mohou i radikalizovat, varují úřady

Úřady v Evropě a v USA však varují před radikalizací muslimů přes internet. Varováním může být například prosincový teroristický útok v kalifornském San Bernardinu, kde manželský pár islamistů zabil 14 lidí. Vyšetřování později ukázalo, že útočnice Tashfeen Maliková v Pákistánu studovala v institutu, který vede i online kurzy islámu. Její přátelé navíc tvrdili, že trávila mnoho času u počítače, není nicméně jasné, jestli za účelem studia Koránu.

Ahmed odmítá dávat rovnítko mezi radikalizaci a internetové kurzy islámu, které jsou pro něj běžným podnikáním. Studenti se prý na džihád ptají jen vzácně. „Odpovídáme striktní interpretací islámu. Džihád může povolit jen stát - není to individuální rozhodnutí, které někoho opravňuje k použití zbraně,“ vysvětluje Ahmed.

Odhaduje, že po celém Pákistánu je 50 call center, které mají tisíce klientů. Ahmed si však narůstající konkurenci nepřipouští. „Na světě budou tři miliardy muslimů a ti všichni jsou naším trhem,“ říká. „Všechno co potřebují je počítač, mikrofon, sluchátka a Skype,“ dodává Ahmed.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video