Müsli má své místo na trhu sladkostí

Klopina - Mezi sladkostmi je müsli tyčinka něčím výjimečným. Bývá totiž označována jako výrobek zdravé výživy. Pro spotřebitele müsli tyčinka znamená: zdroj vlákniny, rychle získané energie i skvělou chuť. Na žebříčku mlsů se vyšplhala vysoko. Přitom ve srovnání s čokoládami či oplatky je benjamínkem.

Společnost Úsovsko v Klopině na Zábřežsku začala vyrábět müsli tyčinky v roce 1991 a od té doby se stále drží v horních patrech, i když nemá zázemí nadnárodních koncernů jako konkurenti. Za deset let výroby tyčinek letos už podruhé získala prestižní potravinářské ocenění Salima.

Před deseti lety řešila firma problém. Co s jablky z vlastních ovocných plantáží, když je jich na trhu přebytek za dumpingové ceny. Sady však zrušit nechtěla.
"Chtěli jsme jít cestou vlastního zpracování. Máme dvě stě hektarů ovocných plantáží, takže zavedení výroby müsli tyčinek bylo krokem k finálnímu zpracování ovoce," řekl šéf společnosti Jiří Milek. Za rok si pro výrobu tyčinek nasuší na vlastní sušárenské lince sto tun jablek. Právě sušená jablka jsou jednou ze základních surovin pro výrobu müsli tyčinek.

Když se rozběhla výrobní linka z Holandska, vedení firmy čekalo, jak zareaguje trh na novou sladkost. Brzy přestala stačit rostoucímu zájmu, takže přibyla druhá. Dnes jedou v nepřetržitém provozu a chrlí desítky milionů tyčinek ročně.

Kromě tuzemska znají klopinské müsli tyčinky také v USA, Německu a celé východní Evropě. Firma podstoupila také rozsáhlé testy z Izraele. "Dostali jsme certifikát 'košer', který je pro Židy v celém světě zárukou nejvyšší kvality," prozradil Milek.

Před deseti lety vyjeli klopinští na trh s tyčinkou "Šťavnatá". V současné době vyrábějí více než čtyři desítky druhů tyčinek v několika řadách a sortiment průběžně obměňují. "Šťavnatá tyčinka byla sice první, ale zůstává stále jednou z nejoblíbenějších. Asi proto, že je naší chuti nejbližší," říká technoložka provozu Dita Milková.

Některé druhy jsou naopak přizpůsobeny chuti lidí za hranicemi.  "Pro Německo, Spojené státy a dokonce i pro  Slovensko je určena zvláštní řada," sdělila Milková.
"V tyčince je bez nadsázky zastoupen celý svět," říká Milková.

Jen namátkou: rozinky putují z Íránu, sušené meruňky z Turecka, švestky a brusinky zase ze slunné Kalifornie, kokos ze Srí Lanky. Borůvkový a pomerančový koncentrát pochází z Belgie. K tomu další druhy ovoce jako kandovaná papája, ananas, fíky. Ochucující aromata z Rakouska, Francie a Německa, polevy a oplatek z Holandska. Ovocný základ tvoří sušená jablka z vlastních sadů usušená na vlastní lince. V tyčinkách najde uplatnění celkem patnáct druhů ovoce.

Druhou nejdůležitější složkou vedle ovoce jsou pšeničné a ovesné vločky, upravená kukuřice, kornfleky. V některých druzích se objevují také pražené lískové oříšky, pukance, semena slunečnice, pšeničné klíčky a med. Pro polévané tyčinky je důležitá kvalitní čokoládová poleva mléčná a hořká, jogurtová poleva a v poslední době borůvková poleva.

Jako pojivová směs se používá škrobový sirup a jako emulgátor sójový lecitin. Pro "ovonění" jen přírodní a přírodně identická aromata. Chemická konzervace je vyloučena. Do speciální míchačky dávkují zaměstnanci vždy podle druhu v předepsaném poměru jednotlivé suroviny, které se v zahřátém stavu promíchají s pojivem. Hmota putuje do válců, odkud vychází nekonečný "müsli" koberec, který se dál zpracovává.

Krátkou poutí mrazicím boxem se zchladí, aby zvládl řezání. Ostré nože potom řežou koberec na pásky. V další výrobní operaci takzvaná "gilotina" naseká pásky už na rozměry tyčinek. Tyčinky, které mají předepsanou polevu, putují ještě do polévacího a potahovacího zařízení, aby následně znovu projely chladicím boxem, kde poleva ztuhne. Potom už je na kontrole, aby nepustila k balení tyčinku, která neodpovídá normě. Před balením každá tyčinka projde dokonce detektorem kovů.

Každý rok přichází firma s řadou novinek. Ne každá se na trhu prosadí. Některé už byly staženy. "Vždycky je to trochu riziko, jestli se trefíme. Zatím jsme ale s většinou novinek prorazili," říká Milková.

Poslední novinka řada Fit Fruit způsobila zaměstnancům zpočátku problémy. Tyčinky musejí mít podle receptury z obou stran tenký oplatek. Ten se nanáší na nekonečný koberec. "Byl problém vybrat dodavatele oplatku. Křehký oplatek se při nanášení a řezání lámal, příliš vláčný oplatek zase nesplňoval to, co se od oplatku požaduje," říká technoložka Milková.

Několik tuzemských výrobců nebylo schopno splnit požadavky. Teprve po delším pátrání si Klopinští našli dodavatele oplatku z Holandska. "Při nanášení se neláme, i po řezání zůstává okraj rovný a při kousnutí je to opravdu oplatek," říká znalecky Milková.

Výroba müsli tyčinek v Klopině u Úsova

Výroba müsli tyčinek v Klopině u Úsova

Výroba müsli tyčinek v Klopině u Úsova

Výroba müsli tyčinek v Klopině u Úsova

Výroba müsli tyčinek v Klopině u Úsova


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video