Úbytek ledu způsobený globálním oteplováním mění i návyky mnoha zvířat v...

Úbytek ledu způsobený globálním oteplováním mění i návyky mnoha zvířat v Arktidě. | foto: AP

Musíme si přisvojit Arktidu, řekl ruský viceprezident a přistál na kře

  • 323
Rusko se musí navždy usadit v Arktidě a přisvojit si ji, přinejmenším tu část, která jí patří. Prohlásil to při otevírání nové ruské polární stanice Severní pól 2015 viceprezident Dmitrij Rogozin, odpovědný v ruské vládě za zbrojní program.

Prezident Vladimir Putin a ruská vláda podle Rogozina věnují prvořadou pozornost tomuto regionu, v němž chce Moskva upevnit své pozice.

Rusko má s Arktidou velké plány, zejména v souvislosti s bohatými zásobami nerostných surovin a novými dopravními možnostmi, které otevírá rychlé tání polárních ledovců. Moskva sice zdůrazňuje, že má v severském regionu zájem na mírové spolupráci se sousedními zeměmi, intenzivně ale v polárních oblastech buduje nové vojenské základny, armádní letiště a dopravní infrastrukturu.

Rogozin v neděli se svým týmem demonstrativně přistál vrtulníkem na kře nedaleko severního pólu a na nejsevernější bod planety pak došel pěšky. Podle agentury TASS na pólu upevnil vlajku ruských námořních sil a prapor Ruské federace. „V Arktidě je mnoho problémů, které se desetiletí neřešily. Teď už musíme do Arktidy přijít navždy a přisvojit si ji, přinejmenším tu část, které je v zóně naší odpovědnosti,“ prohlásil vicepremiér.

O Arktidu, zejména o její předpokládané zásoby surovin, mají zájem i další severské státy, zejména USA, Kanada a Dánsko. Mezi státy se také vede spor o takzvaný Lomonosovův hřbet, podmořskou oblast se zásobami surovin, na kterou si činí územní nároky všechny čtyři arktické země.

Boj o hranice na severním pólu

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video