Demonstrace v egyptském letovisku Hurghada, kterou v ulicích nafotil Tomáš Prokop (2. února 2011)

Demonstrace v egyptském letovisku Hurghada, kterou v ulicích nafotil Tomáš Prokop (2. února 2011) | foto: Tomáš Prokop

Museli jsme utíkat před rozlíceným davem, líčí český turista z Hurghady

  • 168
Tomáš Prokop si do egyptské Hurghady vyrazil s manželkou Hankou na čtrnáctidenní dovolenou. V sobotu, jen pár hodin po příjezdu, se ale jejich dovolená proměnila v drama. Museli utíkat před rozlíceným davem ulicemi města. "Teď tu zažíváme už třetí demonstraci," říká Tomáš a ve sluchátku se ozývá skandování davu.

Manželé Prokopovi se do Hurghady, kde mají spoustu přátel, vydali už po dvanácté. Cestu do egyptského letoviska si zajistili přes cestovní kancelář a těšili se na luxusní ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu.

V Hurghadě přistáli v sobotu a okamžitě zamířili do hotelového komplexu v centru města. Po pár hodinách si vyrazili na kávu do restaurace. "Najednou začali zavírat všechny krámy a kavárny. Demonstranti začali vytahovat tyče a klacky a příznivci se začali bránit proti odpůrcům Mubaraka," líčil Tomáš Prokop.

Pak se dali demonstranti do pohybu. "Dav se valil ulicí a všichni turisté museli utíkat. Kdo to nestihl, toho Egypťané zavřeli v restauraci, aby ho ochránili. Nám se podařilo utéct a ukryli jsme se do bezpečí hotelu," vzpomínal dvaatřicetiletý fotograf.

V hotelech turistům nic nehrozí, na ulici je to jiné

To ještě ulice Hurghady střežila policie. Ta ale nyní zcela zmizela. "Jsou tady vojáci s puškami, ale nejsou příliš vidět. Jezdí v autě a prohlížejí okolí, ale když je demonstrace, tak se tady vůbec neukazují," popsal realitu v ulicích Čech, který se i dnes stal svědkem protestů Mubarakových příznivců.

Rozvášněný dav kráčí ulicemi téměř každý den, říká autor snímku Tomáš Prokop (2. února 2011)

"Dnešní demonstrace se účastnilo tak 1 000 až 1 500 lidí. Je to vždycky takový dlouhý průvod. Procházejí to několikrát, mají u sebe transparenty a křičí hesla," popsal realitu ulic Hurghady Tomáš. Pochod se podle něj často zvrhne v násilnosti a rabování.

ČEŠI BUDOU DO NEDĚLE DOMA

Všichni čeští turisté odletí z Egypta zpět domů nejpozději do neděle 6. února. Pro iDNES.cz to uvedl Jan Koláčný, obchodní ředitel CK Exim Tours. Naprosté většině našich turistů do neděle doběhnou regulérní turnusové pobyty, pouze asi osmdesáti z nich skončí pobyt o pár dní předčasně a těm bude doplacen rozdíl v ceně zájezdu. Stahování českých turistů naznačil v rozhovoru pro iDNES.cz i český chargé d´affaires v Egyptě Jiří Slavík.

Autor: tom, iDNES.cz

V hotelech je prý bezpečno a turistům nic nehrozí, ale za zdmi paláců je situace jiná. "Běžně tu do tří do rána panuje čilý ruch. Teď je to tak, že když jdete v devět večer na čaj nebo na kávu, tak neuvidíte ani jednoho turistu, jen Egypťany," řekl Prokop.

I ta hrstka dovolenkářů se navíc každým dnem tenčí, jak jednotlivé státy své občany ze země stahují. "V našem hotelu je zhruba 700 pokojů a zhruba 1 400 lidí. Včera odjela většina rusky mluvících hostů, což je asi tři čtvrtě hotelu," popisoval situaci fotograf.

V obchodech rostou ceny potravin

Kvůli napjaté situaci prý dochází i jídlo v supermarketu a potraviny se zdražují každým dnem. Protesty prý ochromily i dodávky jídla do hotelu. "Teď je tam pro nás jídla ještě dost, mají zřejmě zásoby. Ale výběr už není jako v sobotu nebo v neděli," přiblížil Tomáš situaci v hotelu.

"Místo kuřete a hovězího je jenom ryba a k tomu jen rýže a těstoviny," dodal. Městem se prý nesla i fáma, že pokud se situace do pátku nezlepší, budou rebelové brát turisty jako rukojmí. Většina Egypťanů se prý ale snaží turisty od protestů ochránit.

Obtížné je i dostat se k objektivním informacím. Internet začal poprvé fungovat až dnes. "Mubarak vypnul CNN, Al-Džazíru i ostatní televize. Takže chodíme do restaurací, kde je zapnutá arabská televize. To si necháme vždycky přeložit od místních," vysvětlil Tomáš, jak se s manželkou Hankou dovídají o aktuálním dění.

Manželé prokopovi museli v sobotu před rozvášněným davem utéct do hotelu (2. února 2011)

Tomáš Prokop svým fotoaparátem zachytil demonstraci v letovisku Hurghada (2. února 2011)

Zahraniční mobilní telefony ale v letovisku fungují. Tomáš si proto zavolal na operační centrum ministerstva zahraničí. "Tam nám řekli, že vůbec o ničem neví a máme se spolehnout na to, co nám řekne delegátka," popsal radu z Černínské paláce.

K informacím se lze dostat jen těžko

"Delegátka nám řekla akorát, že se nemusíme ničeho bát. My si také myslíme, že se turistům nemůže nic stát. Ale, že by nám vysvětlili, co se může stát nebo na co si dát pozor, to se nestalo. Na druhou stranu je pravda, že v hotelech je opravdu bezpečno," říká Prokop.

Dovolená ale pro něj i další české dovolenkáře zřejmě brzy skončí. "Mezi českými turisty se tu šíří, že nás všechny nuceně odvezou nejpozději v sobotu. Ale to není potvrzené, zítra uvidíme, co nám na to řekne delegátka," uvedl Tomáš.

Dnes se v ulicích Hurghady protestovalo na podporu prezidenta Mubaraka (2. února 2011)

To je teď podle něj zároveň jediná šance, jak se ze střediska dostat. "Silnice do Káhiry nebo do Luxoru nefungují a je to dost nebezpečné. Navíc v Káhiře utekli nějací vězni, což je také problém," popisuje bezvýchodnost situace.

"Na letišti v Hurghadě je teď asi takový šrumec, že tam podle mě není možné najít volné místo na let. Ale nezkoušeli jsme to zjistit," dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video