Mušaraf se kvůli volbám vrátil do Pákistánu. Hrozí mu zatčení i atentát

  • 1
Bývalý pákistánský vojenský vůdce a pozdější prezident Parvíz Mušaraf ukončil svůj čtyřletý azyl. V neděli přiletěl domů, aby se pokusil o politický návrat v nadcházejících volbách. Musí se ale bránit nejen poklesu popularity, ale i soudům a extremistům z Tálibánu.

Ještě než Mušaraf v Dubaji nasedl do letadla, svěřil se zpravodaji britské BBC, že svůj návrat do Pákistánu prožívá jako "svatební hostinu". A z paluby letadla pak na internetovou síť Twitter poslal svoji fotku s doprovázejícím textem: "Usadil jsem se na svém sedadle a zahajuji cestu domů. Pákistán nade vše!"

Ať už byl bývalý armádní generál skutečně v dobré náladě, anebo se tak jen pokoušel tvářit, doma ho každopádně nečekají jen dobré věci. Mušaraf se moci chopil převratem v roce 1999 a později zůstal v čele Pákistánu jako prezident. V roce 2008 byl ale přinucen k odstoupení a ve světle možného uvěznění prchl ze země. Střídavě žil v Londýně a v Dubaji.

Mušaraf se chce vrátit na politické výsluní prostřednictvím parlamentních voleb plánovaných na 11. května. Pozornost už vyvolal jeho samotný přílet do pákistánského Karáčí. Ve městě se mělo konat masové shromáždění, které ale bylo zrušeno. Nedaleko letiště se tak alespoň sešlo několik set jeho příznivců.

Mušarafova popularita ale není příliš vysoká. Navíc pořád čelí několika obviněním, kromě jiného kvůli údajnému zanedbání ochrany bývalé premiérky Bénazír Bhuttové, kterou extremisté zavraždili v roce 2007. Prozatím se ale zatčení obávat nemusí, neboť se vyplatil kaucí.

O život se ale musí bát i sám Mušaraf, který už během svého vládnutí přežil několik atentátů. Radikální islamisté z hnutí Tálibán, proti nimž v minulosti vedl úspěšnou ozbrojenou kampaň, se netají záměrem jej zlikvidovat. V sobotu podle agentury Reuters zveřejnili video, v němž pohrozili, že jej pošlou "do pekla".

, Lidové noviny

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video