MUS a SHD-Peel se opět nedohodly

- Mostecká uhelná společnost (MUS) se ani po čtvrtečním téměř šestihodinovém jednání nedohodla s firmou SHD-Peel na prodeji dolu Kohinoor, kde již patnáctý den zůstává 46 horníků pod zemí.
Za viditelný pokrok však lze podle mluvčího MUS Matěje Štětky považovat potvrzení záměru prodat akcie přednostně společnosti SHD-Peel i vůli obou stran podepsat smlouvu o smlouvě budoucí na prodej dolu co nejdříve.

"Smlouva o budoucí smlouvě umožní dořešení problematiky související s navýšením základního jmění a.s. Důl Kohinoor o pevný peněžitý vklad 416,4 milionu korun. To se neobejde bez dalších právních kroků, které si vyžádají určitý čas," uvedl Štětka.

MUS podle Štětky i po čtvrtečním jednání pochybuje o finančním zázemí společnosti SHD-Peel. Její zástupci údajně ani tentokrát nepředložili návrh kupní ceny akcií dolu. "MUS proto navrhl sjednání kupní ceny formou znaleckého ocenění majetku a.s. Důl Kohinoor s tím, že každá ze stran si k tomuto účelu vybere jednu renomovanou poradenskou společnost," informoval Štětka.

Zástupci MUS rovněž odmítli, že by a.s. Důl Kohinoor byla zadlužená. Na tuto skutečnost poukázala SHD-Peel, když zpochybnila hodnotu majetku dolu vyčíslenou na zhruba 417 milionů korun.

"Předložili jsme smlouvu tak, jak jsme se zavázali. MUS konečně dospěla k tomu, že předloží svůj protinávrh," řekl ČTK jednatel SHD-Peel Ladislav Pleticha. Návrh smlouvy by podle něho vedení MUS mělo předložit v pátek dopoledne, kdy by také měla pokračovat další jednání. Bližší časový termín Pleticha neupřesnil, nevyjádřil se k němu ani Štětka.

Neúspěšné středeční jednání (13. 4. 2000)

V půl třetí v noci se MUS a SHD-Peel rozešly s odlišnými stanovisky. Mostecká uhelná je stále přesvědčena, že majitel SHD-Peel Ladislav Pleticha, který je zároveň pracovníkem dolu, celou věc jen oddaluje, protože ve skutečnosti nemá na koupi dolu žádné peníze.

"Jediným jeho kapitálem jsou horníci v podzemí. Celá akce tak již přerostla ze stávky v únos," prohlásil mluvčí společnosti Matěj Štětka a tvrdí, že cílem této akce je získat majetek dolu za symbolickou jednu korunu.

O důl projevilo zájem dalších pět subjektů. Mostecká uhelná společnost však údajně zatím jejich nabídky nezkoumala. Účetní cena dolu je téměř půl miliardy korun, podle Mostecké má navíc Kohinoor k dispozici hotovost ve výši 175 milionů. "Určitým vodítkem pro mě účetní cena dolu je, ale mám svůj vlastní návrh," reagoval Pleticha. Bližší podrobnosti však nechtěl sdělit. "Teď řešíme právní otázky, a ne ekonomické, sám ještě přesně nevím, jak to s cenou bude," řekl.

Ředitel pro strategický rozvoj Mostecké uhelné Petr Pudil připustil, že rozhodnutí o prodeji dolu přijala společnost pod nátlakem stávkujících horníků. Chování Pletichy i odborového předáka Vladimíra Perlíka, který stávku vede, označil za nekorektní.

"Situace na dole se blíží anarchii. SHD-Peel s námi celou dobu nespolupracuje a nemá zájem, aby havíři pod zemí vyfárali. Mostecká se proto rozhodla k zesílení tlaku na havíře, aby z dolu odešli. Zaručuje jim beztrestnost, ale jen když vyfárají." K vyfárání vyzval havíře nepřímo i odborový předák a senátor Richard Falbr. "Stávkující chápu, ale měli by vyfárat a klidně pokračovat na povrchu. Kdyby se v celé republice řešily problémy tak jako na Kohinooru, pak můžeme vyhlásit anarchii," uvedl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue