Ten, který významně přispěl ke zjednodušenému vnímání světa, mediální magnát...

Ten, který významně přispěl ke zjednodušenému vnímání světa, mediální magnát Rupert Murdoch, odjíždí s manželkou Wendi Dengovou po slyšení před britským parlamentním výborem. (19. července 2011) | foto: AP

Murdochova společnost záměrně blokovala vyšetřování, tvrdí poslanci

  • 4
Britští poslanci obvinili společnost mediálního magnáta Ruperta Murdocha, že záměrně blokovala vyšetřování ilegálních odposlechů pro jeho nedělník News of the World. Kritizovali také londýnskou policii za přístup k celému skandálu.

Zpráva parlamentního výboru pro záležitosti vnitra uvedla, že Murdochova společnost New International sdružující jeho britské listy se záměrně snažila mařit první vyšetřování odposlechů v letech 2005 až 2006. Tehdy byl šéfredaktorem nedělníku Andy Coulson, který se o rok později stal šéfem komunikace Davida Camerona.

Cítil jsem se zahanben

Murdoch se zpovídal politikům

Stejně tak parlamentní zpráva kritizuje selhání ze strany londýnské policie. Náměstek jejího šéfa John Yates podle poslanců mimořádně špatně vyhodnotil situaci, když se v roce 2009 rozhodl znovu neotevřít vyšetřování poté, co se objevily zprávy o tom, že odposlechy byly rozšířené a netýkaly se jen jediného reportéra.

Rupert Murdoch vysvětloval své stanovisko v parlamentním výboru i se svým synem Jamesem a někdejší šéfredaktorkou nedělníku Rebekah Brooksovou v úterý. Magnát se za celý skandál omluvil, ale odmítl za něj převzít odpovědnost. Tvrdil, že o přečinech ve svých novinách nic nevěděl.

Napadení

Na konci parlamentního slyšení se Murdocha snažil tácem s pěnou na holení napadnout šestadvacetiletý Jonathan May-Bowles. Policie ho obvinila z narušení veřejného pořádku a předvolala ho na pátek před soud ve Westminsteru. May-Bowles, který o sobě tvrdí, že je komik, se k činu přihlásil už v úterý pod twitterovou přezdívkou Jonnie Marbles. Murdocha před ním bránila i jeho manželka Wendi Dengová.

Komik Johnnie Marbles útočí pěnou na Ruperta Murdocha. Magnátova manželka (v

Kvůli odposlechům vystoupil i Cameron

Po bezprecedentním vystoupení Murdocha a jeho syna Jamese kvůli odposlechům předstoupil ve středu před plénum parlamentu premiér David Cameron. Premiéra celá krize poškodila a zkrátil kvůli ní cestu po Africe. Dolní sněmovna kvůli odposlechům mimořádně o den prodloužila své zasedání, které mělo skončit v úterý.

David Cameron se dostal v odposlechové aféře pod tlak především proto, že až do letošního ledna zaměstnával Coulsona, který byl kvůli odposlechům zatčen. V úterý se také ukázalo, že John Yates chtěl mluvit s Cameronem o odposleších, ale šéf premiérovy kanceláře ho od toho odrazoval. Zdůvodňoval to obavou, aby nevznikl dojem, že premiér vyšetřování ovlivňuje.

Cameron v parlamentu hájil své rozhodnutí zaměstnat jako mluvčího Coulsona. Nicméně prohlásil, že kdyby věděl o aféře to, co ví dnes, tak by ho nepřijal. Zdůraznil také, že Andy Coulson nebyl kritizován za svou práci šéfa komunikace ministerského předsedy.

Titulním stranám britských listů dnes dominuje Murdochovo vystoupení v parlamentu - ať již jeho tvrzení, že jde o den největší pokory v životě, či útok muže s pěnou, kdy ho bránila jeho manželka Wendi.

Ekonomický list Financial Times napsal, že Murdochovo vystoupení bylo "váhavé a uctivé", zatímco The Daily Telegraph se domnívá, že zněl "hněvivě, neústupně a licoměrně". Murdochův bulvár The Sun napsal, že vystupoval kajícně a zkroušeně. Podle dalšího Murdochova listu The Times Murdoch odpovídal "zdvořile a vlídně".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video