Rupert Murdoch a Rebekah Brooksová, která News of the World šéfovala v době

Rupert Murdoch a Rebekah Brooksová, která News of the World šéfovala v době odposlechů. (12. července 2011) | foto: AP

Murdochova rusovlasá chráněnka po skandálu s odposlechy rezignovala

  • 4
Blízká spolupracovnice australského mediálního magnáta Rebekah Brooksová rezignovala na funkci šéfky společnosti News International. Rusovlasá žena s pověstí bezskrupulózní pletichářky v minulosti řídila bulvár News of the World, který po skandálu s odposlechy zanikl.

"Doufala jsem, že správné a odpovědné činy nás provedou ohniskem této krize. Má touha setrvat na kapitánském můstku ze mě nicméně učinila středobod celé debaty," oznámila podle BBC ve svém prohlášení Brooksová.

"Odvádí to pozornost od našich upřímných snah napravit hříchy minulosti," vysvětlila Brooksová svůj odchod z Murdochovy firmy s tím, že cítí hlubokou odpovědnost za lidi, jimž firma ublížila. Murdochův syn James na její místo jmenoval Toma Mockridge, který dosud řídil magnátovy akvizice v Itálii.

Murdochovo impérium čelí nevídanému tlaku a odchod Brooksové požadoval britský premiér David Cameron i opozice. Právě ona stála v čele NoW, když bulvár v roce 2002 nechal odposlouchávat mobilní telefon unesené dívky Milly Dowlerové.

James Murdoch, který šéfuje otcovu impériu v Evropě a Asii, oznámil, že společnost se o víkendu ve svých listech omluví britské veřejnosti za prohřešky nyní již zaniklého bulváru NoW. Pokusí se také uchlácholit inzerenty a obchodní partnery, kteří se po skandálu od Murdochových novin odvracejí.

Skandál se v Británii propírá už od roku 2006. Nedávno však vyšlo najevo, že bulvár kromě britské královské rodiny a politiků odposlouchával i příbuzné obětí teroristického útoku v Londýně a rodiny padlých vojáků.

Murdochova oblíbenkyně

Přestože tlak veřejnosti na odstoupení Brooksové od propuknutí skandálu na počátku minulého týdne stále zesiloval, osmdesátiletý miliardář za svou chráněnkou pevně stál. "Neházím nevinné lidi pod autobus," tvrdil ještě minulý víkend. Možná i proto, že Brooksová Murdochovi sloužila jako živý štít a její propuštění by znamenalo přiznání viny.

Její známí ji většinou popisují jako ženu s vysoce rozvinutou emoční inteligencí, která se dokáže dostat do přízně mocných. V Murdochově News Corporation strávila celkem 22 let. Když se v roce 2000 postavila do čela News of the World, byla ve svých dvaatřiceti letech nejmladší šéfredaktorkou v Británii.

Žena s ohnivými kučerami se velmi rychle zabydlela ve světě, jenž byl do té doby hájemstvím mužů. Některé její kroky ale byly více než diskutabilní. Nechala například otisknout snímky a jména lidí podezřelých ze sexuálního obtěžování dětí.

Archivní snímek zavražděné školačky Milly Dowlerové, jejíž telefon list NoW odposlouchával.

Obálka posledního čísla britského bulváru News of the World (11. července 2011)

Nekupujte Murdochovy tituly, bouří se po skandálu s odposlechy Britové. (8. července 2011)

Následovaly nefalšované hony na čarodějnice, během nichž byly napadeni nevinní lidé, jejichž snímky se omylem dostaly do novin. V jednom případě dokonce rozzuřený dav napadl pediatra, protože si jeho profesi popletl se slovem pedofil.

V roce 2003, už jako šéfredaktorka dalšího Murdochova bulváru The Sun, se podřekla, že novináři platí policii za informace. Všechny potíže ale ustála, možná i díky výborným vztahům s politiky. Víkendy trávila s rodinami premiérů bez ohledu na jejich politickou příslušnost.

Další dějství skandálu, který zmítá britskou mediální i politickou scénou, se očekává v úterý, kdy Brooksová a Murdoch budou čelit dotazům britských poslanců. Magnát už ve čtvrtek ustoupil od plánů na ovládnutí televize BSkyB a snaží se stabilizovat situaci ve svém otřásajícím se impériu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video