Bitevní letoun A-10 Thunderbolt II na základně v Bagrámu. Tyto stroje Američané...

Bitevní letoun A-10 Thunderbolt II na základně v Bagrámu. Tyto stroje Američané použili při náletech, kdy útočili na cíle Islámského státu municí z ochuzeného uranu. | foto: Letectvo Spojených států

Na Saddáma a pak na džihádisty. USA potvrdily použití ochuzeného uranu

  • 370
Americká munice z ochuzeného uranu se vrátila na Blízký východ. Stalo se tak už koncem roku 2015 při náletu na cíle v samozvaném Islámském státu v Sýrii, ale teprve nyní to USA oficiálně potvrdily. Dříve Američané tvrdili, že munici s kontroverzní pověstí proti džihádistům nepoužijí.

Ten zvuk z dálky zní, jako když se trhá papír. Foneticky se to nejčastěji přepisuje takhle: Brrrt! Brrrt!

Pokud to slyší ozbrojenci na bojišti, můžou mluvit o štěstí - znamená to, že je palba z těžkého rotačního kanonu letounu A-10, vyvinutého jako kladivo na sovětské tanky, nezasáhla. Kanón o ráži 30 milimetrů chrlí střelivo těžko představitelnou kadencí čtyř tisíc ran za minutu.

Právě letadla A-10 provedla v listopadu 2015 dva nálety zaměřené na zničení obchodu Islámského státu s ropou. Východní Sýrií se rozlehlo brrrt, brrrt - a džihádisté byli o 350 cisteren chudší. Magazínu Foreign Policy Američané nyní potvrdili, že při těchto útocích použili munici z ochuzeného uranu.

Což, jen pro pořádek, není žádný jaderný útok, jak se lze dočíst na různých alternativních webech. Uran má vysokou hustotu - a tak se hodí jak na munici, které dodává průraznost, tak na pancéřování. A může to znít paradoxně, ale i jako stínění proti radiaci.

Na džihádisty ochuzený uran netřeba, tvrdili Američané

První potvrzený americký útok municí z ochuzeného uranu od irácké války v roce 2003 přesto stojí za pozornost.

„Americká a koaliční letadla nepoužila a nepoužijí munici z ochuzeného uranu v Iráku a Sýrii,“ tvrdil koaliční mluvčí John Moore v březnu 2015. I podle Pentagonu nebylo na neobrněné cíle džihádistů těchto obzvlášť průrazných střel potřeba. Nyní ale hájí Američané volbu uranové munice proti cisternám tím, že přece jen znamenala „vyšší pravděpodobnost zničení cílů“.

Ochuzený uran

  • Kov (vedlejší produkt obohacování uranu) zbavený podstatné části radioaktivního izotopu 235U (právě ve prospěch obohaceného uranu).
  • Má zhruba 2,4x vyšší hustotu než železo. Je extrémně tvrdý, proto se používá mj. ve vojenství.
  • USA nasadily munici z ochuzeného uranu při obou válkách v Zálivu, v Bosně i při náletech na Srbsko.
  • Vojenské použití ochuzeného uranu je z pohledu mezinárodních úmluv legální, ale také eticky pochybné pro možné dlouhodobé dopady na obyvatelstvo.

Podle Foreign Policy vypálili Američané při dvou náletech na cisterny džihádistů 6 320 střel, z toho 5 265 z ochuzeného uranu. Je možné, že vozidla řídili civilisté, tedy „živé štíty“ IS. Zmíněné množství odpovídá necelému šestinásobku munice typicky nesené jedním letounem A-10.

Ochuzený uran má na Blízkém východě notně špatnou pověst.

V Iráku v roce 2003 vypálili Američané milion těchto střel, mnohé z nich v obydlených oblastech a proti neobrněným cílům. Mimochodem, nebylo to právě v souladu s vlastními americkými instrukcemi použití této munice. Iráčané od té doby přisuzují zdravotní defekty narozených dětí právě ochuzenému uranu.

Obecně respektované studie o přesném vlivu tohoto kovu na lidský organismus scházejí. Šlo by je snad udělat právě v Iráku, ale brání tomu nestabilita země. Má se za to, že kromě sporných účinků záření může velkou roli hrát i chemická toxicita prvku.

Kritici jako hlavní riziko označují vdechnutí malých částic v kontaminovaných místech, kde byla munice použita, často zplodin hoření po zásahu. Do kontaktu s toxickým kovem mohou ve válečných zónách přijít také sběrači kovů či lidé na vrakovištích.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video