Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mumie údajné Nefertiti je muž

  0:01aktualizováno  0:01
Když Joann Fletcherová oznámila loni v červnu, že objevila mumii královny Nefertiti, byla to mezinárodní senzace. Už za 24 hodin však tvrzení britské archeoložky zpochybnil šéf egyptských památkářů Zahi Hawas. Prohlásil, že "Fletcherová podvedla celý svět".

K Hawasovi se přidala řada renomovaných egyptologů: porovnávali rentgenové snímky, chemické vzorky, historické prameny...

Vedle argumentů Fletcherové se nakupilo stejné množství protiargumentů. Posléze - a překvapivě - nechali Egypťané pořídit na univerzitě Ain-Shams v Káhiře u zkoumané mumie testy DNA. Výsledek je jednoznačný: údajná Nefertiti je muž!

Mediální show
"Konečně se dostavilo vystřízlivění," konstatuje Miroslav Verner. Přední český egyptolog patří mezi odborníky, kteří od počátku vyjadřují skepsi nad výzkumem Joann Fletcherové.

A nediví se reakci egyptských úřadů, které v srpnu loňského roku poté, co americký Discovery Channel odvysílal dokument o "návratu Nefertiti" - pozastavily britské expedici výzkumy.

Při následné mediální přestřelce si Britové s Egypťany stihli vyčíst kdeco: okupaci Egypta v 19. století, invazi do Iráku a také tzv. Rosettskou desku, kterou Angličané stále odmítají vrátit. Jinými slovy - byl to solidní mezinárodní poprask.

"Egypťané se museli cítit zaskočeni. V televizním dokumentu sice Zahi Hawas měl možnost vyjádřit své pochyby, ale závěry, ke kterým autoři filmu došli, s ním už nekonzultovali. Šokující také byla suverenita Fletcherové, která se stylizovala do role objevitelky. Ve skutečnosti je mumie číslo 61072 z hrobky Amenhotepa II. ( což je KV 35) známa už od roku 1898 a egyptologové se k ní už několikrát vyjadřovali," dodává profesor Verner.

Možná, kdyby s diskutabilní teorií přišel renomovaný specialista na problematiku amarnské doby, tedy vlády Achnatona a Nefertiti, měla by hypotéza větší šanci na přežití.

Ale archeoložka, která se dosud zabývala egyptskými parukami? Fletcherová nakonec vyprovokovala Egypťany k neobvyklému kroku - k testu DNA. Dosud se oficiálně bránili tomuto způsobu výzkumu mumií stejně jako všem dalším "invazivním" metodám.

"Egypťané výsledky testu DNA také ani teď nijak masivně nemedializovali. Byl zveřejněn v lednu na internetu," říká profesor Verner. "Test však splnil svůj účel. Pokud je mi známo, britská archeoložka se už Egypťanům omluvila."

I kdyby však Egypťané nepřistoupili k testům DNA, Joann Fletcherová musela vědět, že její teorie je neudržitelná. Na čem ji vlastně vystavěla? Její cesta za Nefertiti začala před lety v káhirském muzeu, kde si všimla núbijské paruky z doby 18. egyptské dynastie.

Začala pátrat po jejím původu a došla k francouzskému egyptologovi Victorovi Loretovi, který roku 1898 našel tajnou komoru v hrobce Amenhotepa II. v Údolí králů. Paruka ležela vedle tří mumií, které tady byly ukryty pravděpodobně několik století po své smrti (byly okradeny, takže dnes nejsou ani zabaleny, ani nemají rakve).

Odborníci je označují jako Starší dámu, Mladého chlapce a Mladší dámu (č. 61072). A právě na Mladší dámu soustředila Joann Fletcherová svou pozornost. Poprvé mohla tuto mumii vidět na vlastní oči v červnu roku 2002, když do pohřební komory vstoupila společně se Zahi Hawasem a televizním štábem.

Podruhé - v únoru 2003 - se tým rozrostl o rentgenology: při snímkování mumie došli k závěru, že jde o ženu ve věku 19-30 let. A právě tento údaj se stal předmětem prvních diskusí.

"Nefertiti porodila první dítě ještě před nástupem Achnatona na trůn, muselo jí být tehdy nejméně 14 let. A nejméně 28 let jí bylo, když přivedla na svět svou poslední, šestou dceru. Potom ještě několik let vládla, takže se musela dožít vyššího věku," oponuje Fletcherové Susan Jamesová, další uznávaná britská archeoložka.

V časopise KMT (A modern Journal of Ancient Egypt) upozorňuje navíc na to, že všichni, kdo dříve mumii rentgenovali (v roce 1970 to byli James Harris a Zahi Hawas), usoudili, že jde o patnáctiletou dívku, nebo dokonce o chlapce.

Mladá dáma má velkou ránu v obličeji. Podle Joann Fletcherové je to důsledek nenávisti, kterou chovali tradiční Amonovi kněží k novému bohu Atonovi. Zneuctili tedy mumii královny, která společně s faraonem založila ve 14. století před naším letopočtem v Egyptě nové náboženství.

"Jak si ale vysvětlíme, že podobné známky násilí nesou pozůstatky i jiných vládců a královen, kteří se nikdy k Atonovu kultu nehlásili, žili ve zcela jiné době?" namítá Susan Jamesová. Podle ní může být "zranění" Mladé dámy lapidárnější povahy: vykradači hrobů si nelámali hlavu náboženskými otázkami, hledali klenoty a ničili vše okolo.

Stejně tak řada egyptologů odmítá tvrzení Fletcherové, že dvojité propíchnutí levého ucha svědčí opět pro Nefertiti. A jmenují další královské i nekrálovské mumie, u nichž byl tento znak rozpoznán. A že Nefertiti byla jednou z mála královských manželek, která měla kvůli koruně oholenou hlavu?

"Je třeba připomenout, že Elisabeth Taylorová nosila při natáčení filmu o Kleopatře také vysokou korunu, která těsně přiléhala k hlavě. Ale ani ona se kvůli tomu nemusela zbavit vlasů," připomíná - spíš už s humorem - Susan Jamesová. A už vůbec nevěří, že těžká koruna mohla na čele královny vytlačit nesmazatelnou stopu.

Záhadná ruka
Hlavním "esem v rukávu" se pro Joann Fletcherovou stala pravá ruka mumie, kterou našla v rozřezaných obinadlech. Paže byla oddělena od těla, s největší pravděpodobností k němu však patří a je ohnuta v lokti, což naznačuje, že patřila faraonovi.

Ti byli pohřbíváni s rukama zkříženýma na hrudníku a s odznaky moci v dlaních. Protože někteří odborníci předpokládají, že Nefertiti se v posledních letech dělila o vládu s manželem, zase o důvod víc si myslet, že mumie v hrobce KV 35 patří jí.

I když Joann Fletcherová v tomto případě skutečně učinila objev (přišla na to, že další paže, která ležela také u mumifikovaného těla, k němu nepatří), její oponenti mají zase protiargumenty. Při stěhování poničených mumií, které se snažili strážci nekropole ochránit před lupiči, mohlo dojít k nejrůznějším záměnám.

Odborníci také připomínají, že bylo už nalezeno několik mumií nekrálovského původu, které mají zkřížené ruce... Joann Fletcherové se dostalo krátké slávy a pak drtivé kritiky ze strany kolegů. Smeten ze stolu byl i první a poslední argument: núbijská paruka, u níž to všechno začalo.

"Neexistuje jediný přímý důkaz, že právě takovou pokrývku hlavy nosila Nefertiti," tvrdí egyptologové. Test DNA, jehož výsledky poskytla Nejvyšší rada pro památky Egypta kanadské televizi CBS, je tedy tečkou za smělou teorií.

Důkladná Susan Jamesová ještě připomíná, že hypotéza Fletcherové nebyla ani první svého druhu. O možné souvislosti mezi Nefertiti a mumií Mladé dámy psala už v roce 1999 archeoložka Marianne Lubanová. Proč se už tehdy nekonala senzace?

Důvod je prostý. Lubanová se neobrátila na televizní kanál světového jména.

Kdo byla Nefertiti

Tajemná egyptská kráska Nefertiti Podle egyptologa Carla N. Reevese, který vydal v roce 2001 studii o Achnatonovi, nebyla Nefertiti neznámou cizí kráskou, ak se dosud soudilo. Nejnovější nálezy svědčí o tom, že Nefertiti byla Egypťanka rodem i původem. Je pravděpodobné, že byla dcerou Aje, vysokého královského úředníka. Po nástupu Amenhotepa IV. - Achnatona - se Nefertiti stala Velkou královskou manželkou. Výrazně se podílela na vládě nejméně 12 let, porodila faraonovi šest dcer.
Kam pak zmizela? Reeves soudí, že si královna změnila jméno a jako Nefernefruaton či posléze Smenchkare vládla jako druhý "mužský" faraon s manželem.
Kdy a jak zemřela? Kde je pochována? To jsou záhady, které se zatím nedaří zodpovědět.

Autoři:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ruský umělec Pjotr Pavlenskij před centrální bankou na pařížském náměstí...
Bankéři jsou noví monarchové, uvedl ruský buřič a zapálil banku v Paříži

Ruský umělec Pjotr Pavlenskij zapálil v pondělí brzy ráno přízemní okna francouzské centrální banky na pařížském náměstí Bastily. Chtěl tak zažehnout „světový...  celý článek

Ilustrační snímek
Egyptská letoviska po útocích znovu ožívají, říká šéf turistické asociace

Z egyptských letovisek se po teroristických útocích v posledních letech stala města duchů. Země následně přijala zvýšená bezpečnostní opatření a letos se do...  celý článek

Izraelští archeologové ohlásili nález unikátního amfiteátru z dob vlády...
Archeologové vykopali u Zdi nářků římský amfiteátr. Nikdy nebyl využit

Tým izraelských archeologů objevil u Zdi nářků v Jeruzalémě malý, částečně dostavěný, zastřešený amfiteátr ze druhého století našeho letopočtu. Jedná se zřejmě...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.