Vědci zkoumali, nakolik sociální status ovlivňuje určování rasy.

Vědci zkoumali, nakolik sociální status ovlivňuje určování rasy. | foto: plosone.org

Mulat v montérkách je černější než mulat v obleku, zjistil experiment

  • 86
Američtí vědci potvrdili staré známé rčení, že šaty dělají člověka. V tomto případě však spíše černocha či bělocha. V psychologickém experimentu zjistili, že máme sklon určovat rasu ostatních i podle toho, co mají lidé kolem nás na sobě.

Vědci předkládali dobrovolníkům obrázky příslušníků různých ras v obleku nebo montérkách. Ty v pracovním oblečení dobrovolníci častěji vnímali jako černocha, zatímco lidi stejné barvy pleti v obleku spíše jako bělochy.

Experiment

Prostudujte průběh a výsledky pokusu

Výzkumníci požádali přibližně dvacet dobrovolníků, aby ženské a mužské tváře různých odstínů pleti a v oblečení rozdělili do dvou kategorií - "černý" nebo "bílý". Mulaty v montérkách za černocha označili v 65 procentech, pokud ale měl mulat na obrázku oblek, tak ho mezi černochy zařadili pouze v 61 procentech.

Psychologové také na počítači sledovali pohyby dobrovolníkovy myši během procesu rozhodování. Ze sledování vyplývá, že i v případě, kdy dobrovolník přiřadil černocha v obleku do kategorie "černý", kroužil myší častěji kolem políčka "bílý" než v případě, kdy byl na obrázku černoch v montérkách.

"Výsledky naznačují, že naše kulturní povědomí a způsob, jakým stereotypy ovlivňují naše vnímání, může doslova změnit, jak vidíme ostatní lidi," řekl BBC vedoucí studie Jon Freeman z Tuftovy univerzity v Massachusetts.

"Je to skutečně zajímavá studie, testuje hypotézu, jak si kategorizujeme ostatní lidi," domnívá se psycholožka Lisa DeBruine, která se na univerzitě ve skotském Aberdeenu věnuje rozlišování obličejových znaků.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video