Saraja ve studiu afghánské televize při natáčení pořadu Maska

Saraja ve studiu afghánské televize při natáčení pořadu Maska | foto: CNN.com

Můj otec mě provdal za šílence, svěřila se maskovaná Afghánka v televizi

  • 384
Afghánská televize spustila nový pořad. Ženy za modrobílou maskou v něm vypráví o nedobrovolných sňatcích a domácím násilí. O této každodenní skutečnosti většiny afghánských žen se až do nynějška veřejně téměř nemluvilo.

„Svému otci jsem říkala, že si ho nechci vzít. ‚Proč mi to děláš?‘ ptala jsem se ho.“ Nervózní Saraja sedí nahrbená ve studiu afghánské televize, na tváři má dvoubarevnou masku. Modrá značí barvu tradičního oděvu afghánských žen - burky. Bílá značí nevinnost.

„Můj otec mi jen odpověděl: ‚Máš čas na vdávání a tohle rozhodnutí náleží mně, ne tobě.‘“ Jen tři dny po svatbě si prý uvědomila, že ji provdali za šílence. Nyní mohla poprvé své emoce veřejně projevit. Nový televizní pořad nazvaný Nikáb čili Maska je v zemi, kde ještě před deseti lety vládl Tálibán, v jistém smyslu revoluční.

Afghánská holčička s lízátkemAfghánská žena nese kanystr s vodou v Kábulu

Se zakrytou tváří se Saraja svěřuje, že byla v patnácti letech proti své vůli provdána za nechvalně známého násilníka, kterému bylo v té době 58 let. „Když byly mému nejmladšímu dítěti jen čtyři roky, manžel domů vodil ženy a znásilňoval je. Dětem jsem nemohla na jejich otázky nic říci, manžel by mě prostě zmlátil,“ svěřuje se Saraja moderátorce.

Ve strachu o dceru nakonec sebrala všechny tři děti a od manžela utekla. Věří, že pokud by je manžel někdy našel, všechny by je zavraždil. Cítila však, že se svým příběhem se musela svěřit. Kvůli svým dětem a kvůli ostatním ženám.

Snažíme se něco změnit, tvrdí producent

„Zatímco formátem a koncepcí pořadu jsem si nebyl jistý, o té masce jsem nikdy nepochyboval. Pro afghánské ženy je totiž velice obtížné mluvit o svých problémech a domácím násilí,“ řekl americké televizi CNN Sami Mahdí, který stojí za vznikem pořadu.

Afghánská dívka nese kanystr s vodou v Kábulu

„Nejsem si jistý, jestli můžeme obětem nějak pomoci. Někdy si myslím, že ženy, které se sem chodí svěřovat, jsou obětmi již navždy,“ říká osmadvacetiletý Mahdí. „Jejich osudy však mohou posloužit jako příklad pro ostatní. Věřím, že můžeme udělat nějaké změny v životě afghánských žen a hlavách afghánských mužů,“ dodává.

V publiku sedí řada právníků, odborníků na islám i aktivistů za lidská práva. Všichni jsou připraveni poskytnout ženám za maskou svůj názor na jejich problémy a radu. „Svatba tak mladé dívky za tak starého muže je proti islámu i proti právu, stejně jako chování tvého manžela,“ radí Saraje jeden z expertů.

Afghánská holčičkaAfghánská žena s dětmi v Kábulu

Podle Mahdího někdy osudy žen za dvoubarevnou maskou pohnou publikum k slzám. „V druhém díle tu byla žena, kterou provdali ve dvanácti letech,“ vypravuje Mahdí. Bratr mladičké dívky spáchal vraždu, a tak ji dali jako dar na usmířenou poškozené rodině. Takovému sňatku se v zemi pod Hindúkušem říká „badal“.

Když vyprávěla o zneužívání a mučení, které musela vytrpět, všichni ve studiu se podle Mahdího rozplakali. „V Afghánistánu se děje spousta věcí, když však o nich hovoříte veřejně, lidi to šokuje. Já jsem byl šokován,“ dodává Mahdí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video