Tsvangirai se tradičně hlásí k nenásilí, ale na služebně mu to nepomohlo

Tsvangirai se tradičně hlásí k nenásilí, ale na služebně mu to nepomohlo | foto: Profimedia.cz

Mugabeho soupeř má prasklou lebku a ztratil krev

  • 4
Hlavní protivník zimbabwského prezidenta Mugabeho Morgan Tsvangirai má prasklou lebku a ztratil litr krve. Zranění mu způsobila policie, která ho předtím zatkla na protestním shromáždění. Chodí nejistě, ale vzdát se nehodlá. "Není svobody bez oběti," tvrdí.

Tsvangirai se v cele ocitl s dalšími padesáti aktivisty po nedělním politickém mítinku. Při něm se příznivci opozičního Hnutí za demokratickou změnu (MDC) střetli s policií a jeden z nich byl zastřelen. - více zde

Na služebnách si demonstranti užili svoje. Tsvangirai skončil v nemocnici s proraženou lebkou, tržnou ranou a obličejem plným podlitin. Podle svědků mělo mnoho ze zadržených polámané ruce.

Tsvangirai se s pomocí svých příznivců blíží k hararskému soudu. Ten se ale nekonal

"Existuje mnoho lidí, kteří prošli tímto mučením," zdůraznil vůdce MDC v rozhovoru z nemocničního lůžka. "Jen to ukazuje, jak zoufale se režim snaží bránit moc," dodal na adresu prezidenta Roberta Mugabeho.

Zadržení demonstranti se už objevili před soudem, ale prokurátoři se nedostavili. Část z demonstrantů byla propuštěna domů a část se vrátila do nemocnice.

Policie tvrdí, že se s násilím začali demonstranti a policisté pouze reagovali. Tsvangirai to ale popírá. "Pokud tam byly nějaké šarvátky, tak to se mnou nemá nic společného," zdůrazňuje.

Starý Mugabe, slabá opozice
Zbitý šéf opozice, který provozuje vlastní stránku na MySpace.com, se z policejního zásahu snaží udělat výzvu. "Je to inspirace pro každého. Není svobody bez boje a oběti," říká.

Trnem v oku je Tsvangiraiovi především 83letý prezident Mugabe. Příští rok mu vyprší mandát, ale moci se vzdát nehodlá. V zemi omezuje svobody a prohlubuje ekonomickou krizi. Nezaměstnanost dosahuje 80 %, inflace dokonce 1700 %.

Mezinárodní společenství má Tsvangirai na své straně. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun potlačení demonstrace odsoudil, americká ministryně zahraničí Condolleezza Ricová označila Mugabeho režim za represivní.

Zimbabwané žijící v JAR demonstrovali proti Mugabemu s Johannesburgu

Za "trapnou" označil situaci i předseda Africké unie John Kufour. Nezmůže ale nic, protože cizí vojáky Mugabe do země nepustí.

Hlasy ze zahraničí váží v Zimbabwe málo a opozice je ve skutečnosti roztříštěná. The Economist soudí, že pokud by měl Mugabeho režim padnout, musela by změny vyvolat některá konkurenční skupina z jeho vlastní strany ZANU-PF.

Pomoci by mohla také hrozba ze strany Jihoafrické republiky. Ta sice nyní Mugabeho vzácně kritizovala, ale většinou sází na tichou diplomacii.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video