Mugabe vyhrál, ulice střeží vojáci

  • 19
Dosavadní prezident Robert Mugabe s náskokem vyhrál volby v Zimbabwe. Opozice v čele s poraženým kandidátem Morganem Tsvangiraiem výsledky odmítá. Policie je v pohotovosti, stejně jako vojáci, kteří obklíčili kanceláře opozice v Bulawayu. Pozorovatelé i Západ vítěze zpochybnily ještě před vyhlášením výsledků a míní, že volby provázené násilím byly nespravedlivé. Situace v Zimbabwe může ohrozit stabilitu jižní Afriky.

Ani přes prodloužení voleb o třetí den, které nařídil zimbabwský Nejvyšší soud na žádost opozice, nestihla řada občanů odvolit. Volební místnosti v metropoli Harare a na většině ostatních míst zůstaly zavřené. Občany, kteří zůstali po uzavření volebních místností ve frontách, policie nemilosrdně rozehnala.

Mugabe dostal přes 50 procent hlasů
Výsledky voleb oznámil generální tajemník Tobaiwa Mudede. Dosavadní prezident Robert Mugabe, jehož navrhla jemu plně oddaná strana ZANU-PF (Zimbabwská africká národní unie-Vlastenecká fronta), dostal 1 634 382 hlasů. Tedy přes 50 procent všech odevzdaných hlasů, což bylo potřeba k prodloužení jeho dvaadvacetileté vlády o dalších šest let. Mugabe se prohlásil za nového prezidenta.

"Je to rozhodné vítězství," řekl ministr spravedlnosti Patrick Chinamasa. "Bylo získáno především díky pozemkové reformě," uvedl s poukazem na kontroverzní zabírání bělošských farem, jejichž půdu vláda v rámci pozemkové reformy přerozděluje černošským bezzemkům.

PRODLOUŽENÍ VOLEB

* Zimbabwský Nejvyšší soud v neděli rozhodl, že prezidentské volby budou o den prodlouženy.
* Zimbabwský ministr spravedlnosti Patrick Chinamasa se proti rozhodnutí soudu odvolal.
* Člen Nejvyššího soudu Ben Hlatshwayo "prohlásil, že prodloužení voleb nebude platit pouze v Harare, ale po celé zemi".
* Vláda žádost o prodloužení voleb o den v neděli odmítla, slíbila nicméně, že umožní hlasování těm, kteří již stojí ve frontách a nedostalo se na ně do uzavření volebních místností v 19 hodin místního času (18 hodin SEČ).

Kandidát opozice výrazně zaostal
Kandidát Hnutí za demokratickou změnu (MDC) a bývalý odborový předák Morgan Tsvangirai zaostal za Mugabem skoro o půl milionu hlasů. Během trojdenních prezidentských voleb odevzdalo své hlasy 3,1 milionu lidí.

"Žádný rozumný člověk nemůže říci, že tyto volby byly svobodné a spravedlivé," prohlásil jeden z opozičních poslanců David Coltart. "Máme tady velmi pochybná čísla" především z venkovských oblastí, kde si Mugabe tradičně dobře vede," dodal Coltart. Opozice se chystá "výsledky prověřit a po dopoledním setkání "oznámí svou reakci".

Armáda i policie mají pohotovost
Kvůli oznámení předběžných výsledků je v pohotovosti zimbabwská armáda. "Vláda ví, že jisté skupiny jsou připraveny uvrhnout zemi do chaosu," prohlásil ministr obrany Sydney Sekeramayi, který zároveň vyzval občany, aby přijali výsledky hlasování.

Několik desítek těžce ozbrojených vojáků podle zpráv opozice obklíčili úřad MDC v druhém největším zimbabwském městě Bulawayu. Nad městem přelétávají vojenské vrtulníky. "Myslím, že je tady na padesát vojáků. Zatím však nevtrhli do budovy ani s nikým nehovořili," řekl jeden z představitelů MDC.

Na velkých křižovatkách vedoucích do centra Harare postavila policie zátarasy. Podle soukromého zimbabwského deníku Daily News byli v pondělí večer ve velkých městech rozmístěni vojáci a policisté.

OPOZICE V ZIMBABWE

* MDC je volné sdružení opozičních skupin, které spojuje pouze odpor k Mugabeho vládě.
* Roztříštěné opoziční skupiny se sjednotily před parlamentními volbami v roce 2000.
* Přes velké represe během volební kampaně dosáhlo MDC téměř stejného počtu křesel v parlamentu jako vládnoucí strana.

Britský ministr viní Mugabeho z "krádeže"
"Pokud se opravdu potvrdí, že Mugabe ukradl volby, a náznaky jsou docela silné, bude to mít ohromné důsledky na vztah Londýna a Harare," prohlásil v britském parlamentu ministr zahraničí Jack Straw.

Ministr si chce ponechat finální závěry na dobu, až budou jasné oficiální výsledky volby. "Víme o případech zastrašování ze strany Mugabeho strany ZANU-PF i o nekalých praktikách. V městech byl například nedostatek hlasovacích míst a na venkově byli pronásledováni zástupci opozice," podotkl Straw.

Pozorovatelé mají velké pochybnosti
Skupina místních nezávislých pozorovatelů tvrdí, že volby nebyly svobodné ani spravedlivé. Jejich slova potvrdili i Norové, kteří s pětadvaceti lidmi tvořili nejsilnější evropskou pozorovatelskou misi.

"Volby byly ve znamení silné polarizace, politického násilí a práci administrativy provázely vážné nedostatky," řekl šéf norské skupiny Kare Vollan.

MUGABE VLÁDNE DLOUHO

* Osmasedmdesátiletý Mugabe je u moci od roku 1980, kdy Zimbabwe získalo nezávislost.
* Za více než dvacet let vlády se Mugabemu podařilo na africké poměry dobře prosperující zemi hospodářsky zničit.
* Jen v letos se hospodářský propad odhaduje na šest procent.
* Prezident za něj činí odpovědné bílé farmáře, proti kterým se snaží obrátit zlost lidí.
* V rámci pokračování v boji proti bílé kolonizaci ponechává volnost násilnému zabírání bělošských farem bojůvkami černošských bezzemků.

Tajemník opozice obviněn ze zrady
Generální tajemník hlavní zimbabwské opoziční strany Hnutí za demokratickou změnu Welshman Ncube byl formálně obviněn ze zrady za údajný pokus o atentát na nynějšího prezidenta Roberta Mugabeho.

Ncubeho zadržela zimbabwská policie ve městě Plumtree a nařkla ho, že chtěl s manželkou a dětmi překročit hranice do Botswany. Policie chtěla, aby Ncube vysvětlil, co u botswanských hranic dělá, když je společně s Tsvangiraim od minulého měsíce obviněn ze zrady.

Opoziční prezidentský kandidát Morgan Tsvangirai byl obviněn (a na čas zadržen) z plánování atentátu na hlavu státu. Podkladem pro obvinění byla videonahrávka, kde měl Tsvangirai Mugabeho zabití navrhovat. Pravost nahrávky je však velmi pochybná. Mugabe činí všechno pro to, aby se u moci udržel. Nepokrytě manipuluje s volebními okrsky - jejich počet je omezen ve městech, kde má MDC největší podporu.

Volby mohou odstartovat nové násilí
Výsledek voleb může ohrozit stabilitu celé jižní Afriky - panují obavy, že výbušná situace v Zimbabwe povede k občanské válce. Atmosféra v Zimbabwe před volbami byla velmi bouřlivá. Radikální příslušníci ZANU-PF napadali své odpůrce a násilí už mělo za oběť více než třicet lidí. Příznivci MDC byli odvlékáni do táborů, kde byli mučeni. Vše se dělo za přihlížení policie a armády.

Zimbabwané v zahraničí nemají právo volit, což opět znevýhodňuje opozici, která by v milionu uprchlíků, již zemi opustili kvůli zoufalým životním podmínkám, v sousedních státech měla silnou podporu. Za negramotné obyvatele mohli volit příslušníci ozbrojených jednotek věrných Mugabemu. U sčítání hlasů však budou i zástupci opozice.

MUGABE NECHCE VÍTĚZSTVÍ BRITSKÝCH PŘISLUHOVAČŮ

* Podle volební kampaně vedené vládní stranou ZANU-PF se mohlo zdát, že hlavním sokem prezidenta Mugabeho ve volbách je britský premiér Blair. Jméno protikandidáta Tsvangiraie bylo na plakátech poangličtěno na Tsvangison, a tak poníženo do statutu lokajského přisluhování "anglickým pánům". Na některých plakátech byl opoziční kandidát zobrazen jako loutka vedená Blairem.
* Podle inzerátu ve státem vlastněném deníku Herald se lze dočíst: "Tsvangison si myslí, ze Zimbabwe je šálek čaje, který může beztrestně servírovat svým bílým pánům. Nedovolte mu, aby prodal vaše lidská práva, neprodávejte mu vaše duše, nenechte ho vyprodat vaši zemi."
* Ke zděšení některých příznivců bojovalo i opoziční MDC podobnými způsoby a zamlžovalo vážnost kampaně hesly, které útočí na Mugabeho. "Jediné, co je v Zimbabwe tak vysoké jako inflace, je Mugabeho věk." Mugabe v únoru oslavil sedmdesáté osmé narozeniny a inflace dosahuje 117 procent. Jiný plakát poukazuje na to, že je Mugabe pod pantoflem: "Kdo bude vládnout, jestliže Mugabe vyhraje volby? Bude to Grace Mugabeová?"

Přívrženec šéfa zimbabwského opozičního Hnutí pro demokratickou změnu a prezidentského kandidáta Morgana Tsvangiraie drží jeho portrét na předvolebním shromáždění, které se konalo v Harare den před prezidentskými volbami. (8. března 2002)

Policista dohlíží na sčítání hlasů při prezidentských volbách v zimbabwském hlavním městě Harare. (12. března 2002)

Obyvatelé Harare, kteří se podle jihoafrického pozorovatele prezidentských voleb v Zimbabwe odmítli identifikovat, skončili ve vězení kvůli údajnému podvodu. (12. března 2002)

, , , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video