Muž s pseudonymem Jonathan Griffin zachytil Roberta Mugabeho (vpravo) v newyorské drogerii

Muž s pseudonymem Jonathan Griffin zachytil Roberta Mugabeho (vpravo) v newyorské drogerii | foto: The Independent

Mugabe se objevil v americké drogerii. Rezignujte, vyzval ho prý zákazník

  • 21
Narazit v New Yorku na známou osobnost není nic výjimečného. Potkat ovšem v drogerii zimbabwského diktátora je nepravděpodobné. A přesto se to stalo. Zatímco se Robert Mugabe procházel mezi rtěnkami, poznal ho muž pracující v USA pro lidskoprávní organizaci. Odejděte z úřadu, vyzval ho. Alespoň to tak líčí.

Setkání se odehrálo v drogerii na 52. ulici v drogerii Duane Reade, kde je k mání téměř vše - od cereálií přes toaletní papír až po prášky proti průjmu. Muž, jehož rodiče vyrostli v Zimbabwe, nyní líčí zážitek na webu The Zimbabwean. Z obav o bezpečí své rodiny, která stále žije v africké zemi, použil pseudonym Jonathan Griffin.

"Byl nižší, než jsem očekával, ale rozhodně to byl on: zimbabwský prezident (...) několik desítek centimetrů ode mne, v téhle laciné newyorské drogerii," popisuje Griffin. Dále líčí Mugabeův přerod z národního hrdiny v obávaného diktátora.

"Prezidente Mugabe, prezidente Mugabe..." oslovil ho podle svých slov pracovník organizace zabývající se lidskými právy a dodal, že vůbec neměl potuchu, co vlastně dělá a řekne.

Mugabe prý sklopil pohled a odešel

Když se na něj Mugabe otočil, muž ho ještě jednou oslovil a vzmohl se na následující výzvu: "Vraťte moc lidu. Odejděte z úřadu elegantně. Udělejte to pro Zimbabwe." Následoval okamžik, kdy si Griffin prý nebyl jist, kdo je více v šoku. Zda Mugabe, nebo on sám.

Mugabe v USA

Robert Mugabe je v současné době v New Yorku na Valném shromáždění OSN. To je také jediná příležitost, při níž se může do Spojených států podívat. Kvůli porušování lidských práv v Zimbabwe na něj USA i EU uvalila řadu sankcí, mimo jiné zákaz cestovat na jejich území. Účast na zasedání OSN však tvoří výjimku.

"(Mugabe) sklopil pohled, otočil se a vyrazil k pokladnám. Když ode mě odcházel, vyfotil jsem ho mobilem," líčí dále muž a dodává, jak se vzápětí vyrojilo v obchodě plno vysokých mužů v tmavých oblecích.

Ve svém popisu událostí dále líčí, jak ještě začal křičet na Mugabeho to, jak moc lidí kvůli němu trpělo, bylo mučeno a zemřelo. To už prý ale mezi ním a šéfem zimbabwské vládní strany ZANU-PF byla zeď bodyguardů.

Griffin se odebral ven, před jediný východ z drogerie. Stejně jako několik mužů v oblecích. Když měl po chvíli Mugabe také z obchodu vyjít, následovala prý další výzva k opuštění úřadu.

"Byl jsem si vědom, že mě sledují a byl jsem teď více nervozní (...) řekl jsem mu aby odešel z úřadu elegantně a důstojně," dodal muž s tím, že Mugabe pak odkráčel ke svému vozu. Moc důstojně prý přitom nevypadal.

Mugabe a Zimbabwe

Zimbabwe (někdejší Jižní Rhodésie) získalo nezávislost na Velké Británii v roce 1980, o sedm let později se do čela tehdy jedné z nejbohatších zemí v Africe postavil někdejší populární bojovník za svobodu Robert Mugabe (před tím byl 7 let premiérem). Postupně režim měnil na stále tužší diktaturu a stát přivedl na pokraj katastrofy.

Po desetiletích jeho vlády se země potýká s obrovskou nezaměstnaností a spousta obyvatel je závislá na zahraniční potravinové pomoci. Zimbabwský dolar se stal kvůli nejvyšší inflaci na světě takřka bezcenným (země loni kvůli tomu upustila od jeho používání a místo něj platí zahraničními měnami). Zemi zasáhla z kraje roku 2009 epidemie cholery, která si vyžádala tisíce životů.

Mugabe se nerozpakuje před zastrašováním, vězněním a bitím opozičních politiků ani před vyvlastňováním půdy bílých farmářů, kteří prakticky drželi nad vodou ekonomiku země. U moci se udržel i předloni po prezidentských volbách, jejichž první kolo vyhrál lídr opozice a současný premiér Morgan Tsvangirai, do něhož mnozí vkládají naděje na zlepšení situace v zemi. Tsvangirai ale kvůli diktátorově nátlaku a pronásledování druhé kolo bojkotoval. Po měsících složitého vyjednávání se s Mugabem domluvil na společné vládě a loni v lednu usedl do premiérského křesla. Situace v zemi se od té doby mírně zlepšila, ale politická jednání jsou složitá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video