Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Muezzinovo volání přerušilo papežovu mši

  14:29aktualizováno  14:29
- Papežovu mši v Ježíšově rodišti v Betlémě nakrátko přerušilo muslimské volání k modlitbě. Devětasedmdesátiletý papež, duchovní vůdce zhruba jedné miliardy lidí hlásících se k římskokatolické církvi, doufá, že jeho cesta povzbudí křesťany, aby zůstali ve Svaté zemi, kde nyní tvoří pouhá dvě procenta obyvatelstva.
Papež Jan Pavel II. u řeky Jordán

Papež Jan Pavel II. hledí do vod řeky Jordán, 22. března 2000 | foto: Reuters

Svolávání muezzina k polední modlitbě se ozvalo z mešity stojící na náměstí Jesliček, kde se papežská mše konala, poté, co Jan Pavel II. ukončil kázání. V němž vyzval křesťany, aby zachovali svou přítomnost v Betlémě.

Okamžitě poté, co papež řekl "amen" na závěr kázání u místa, kde se podle tradice narodil Ježíš Kristus, proťalo vzduch muezzinovo pronikavé "Alláhu akbar" (Bůh je velký). Papež během několikaminutového volání tiše seděl. Pak se ozval potlesk tisíců shromážděných věřících.

Organizátoři mše uvedli, že v souladu s dřívější dohodou bylo volání zkráceno o čtení z koránu a bylo načasováno na konec papežova kázání. "Byly to náboženské projevy a ani jeden z nich se nesnažil narušit druhý. Bylo to velmi pěkné," prohlásil hlavní vatikánský mluvčí Joaquin Navarro-Valls.

"Dnes na náměstí Jesliček voláme hlasitě: 'Mír s vámi! Nebojte se!'" uvedl papež. "To jsou slova, s nimiž se na vás obrací církev. Nebojte se zachovat svou přítomnost a své křesťanské dědictví na místě, kde se narodil Spasitel," dodal.

Podotkl, že Betlém je jádrem jeho poutní cesty, a připomněl, že toto město poznalo útisk a hůl. "Kolikrát bylo v jeho ulicích slyšet výkřiky nevinných?" zeptal se.

"Zdravím celý palestinský národ a jsem si vědom, že toto je zvláště důležitý okamžik ve vašich dějinách," řekl papež.

Papež: Palestinci trpí
Papež, kterého přivítal prezident palestinské samosprávy Jásir Arafat, odjel v papamobilu s neprůstřelnými skly do jeho betlémského paláce.

Betlém přešel pod palestinskou samosprávu na základě palestinsko-izraelských mírových dohod v roce 1995.
Izraelská armáda obsadila západní břeh Jordánu a pásmo Gazy během blízkovýchodní války v roce 1967. Velká část tohoto území zůstává pod kontrolou židovského státu, ačkoli Izrael už předal Palestincům dalších 6,1 procenta západního břehu.

"Vatikán vždy uznával přirozené právo Palestinců na vlast a právo na život v míru a v klidu s ostatními národy této oblasti," řekl papež v Arafatově paláci .

"Nikdo nemůže ignorovat to, jak musel palestinský národ v posledních desetiletích trpět. Svět se na vaše utrpení dívá. A trvá to již dlouho," řekl papež poté, co poděkoval prezidentovi palestinské autonomie Jásiru Arafatovi za srdečné přijetí.

"Mír pro palestinský národ. Mír pro všechny národy oblasti," zvolal Jan Pavel II.

"Mí předchůdci a já sám jsme na mezinárodních fórech opakovaně prohlásili, že smutný konflikt ve Svaté zemi neskončí, nebudou-li trvale zaručena práva všech zúčastněných národů na základě mezinárodního práva a rezolucí a deklarací OSN," uvedl papež.

"Musíme všichni i nadále pracovat a modlit se za úspěch každé snahy přinést této zemi mír. Pouze za spravedlivého a trvalého míru - nikoli vnuceného, ale dosaženého jednáním - budou naplněny legitimní touhy palestinského lidu," dodal papež.

Vyjádřil rovněž naději, že jeho odpolední návštěva v palestinském uprchlickém táboře Duhajšá pomůže připomenout mezinárodnímu společenství nezbytnost rozhodného činu v zájmu zlepšení situace palestinského lidu.

Arafat uvítal papežovu návštěvu na území palestinské autonomie jako podporu pro svrchovanost a nezávislost Palestinců. "Palestinský lid si hluboce váží vašich spravedlivých stanovisek na podporu jeho boje a jeho zákonné přítomnosti jako svrchovaného a nezávislého národa v jeho vlasti," prohlásil Arafat. Vedle něj stála jeho žena Suha, která se narodila v palestinské rodině hlásící se k řecké pravoslavné církvi.

Papež před

Prvním papežem, který navštívil Svatou zemi, byl v roce 1964 Pavel VI. "Během celého pobytu tehdy ani jednou nepronesl slovo Izrael," říká známý spisovatel Amos Oz. Připomíná, že tehdy Pavel VI. nenavštívil žádný židovský památník holocaustu a po návratu do Říma zaslal pouze zdvořilostní telegram.
příletem do Betléma Jan Pavel II. navštívil Kasr al- Jahud u palestinského autonomního města Jericho, kde podle některých Izraelců a Palestinců Jan Křtitel pokřtil Ježíše. Papež, provázen malou vatikánskou delegací a izraelskými osobními strážci, se vsedě modlil ve vrtulníku, který přistál u řeky Jordán. Kasr al-Jahud se nachází v zaminované oblasti pod izraelskou vojenskou kontrolou.

Papeže přivítali v Izraeli
Papež Jan Pavel II. pokračuje ve své pouti do biblické Svaté země návštěvou Izraele. Do židovského státu přiletěla hlava katolické církve s přáním, aby návštěva přispěla k dialogu mezi křesťanstvím, islámem a židovstvím. Na telavivském Ben Gurionově letišti papeže přivítali prezident Ezer Weizman a premiér Ehud Barak s manželkami.

"S nově nalezenou otevřeností musejí křesťané a židé odstranit všechny formy předsudků. V pondělí jsem se na tuto zem díval z jordánské hory Nebó. Přicházím se silným přáním pomodlit se na místech, kde konal Ježíš Kristus zázraky. Právě letos, kdy slavíme 2000 let od jeho narození. Je to moje osobní pouť k základům naší víry, moje

Návštěvu papeže bude v Izraeli sledovat 18 tisíc policistů a čtyři tisíce vojáků. Bezpečnostní operace "Starý přítel" přijde židovský stát celkem na osm milionů dolarů.
cesta k místům nejblíže spjatým s Ježíšem Kristem. Přicházím s pocitem velké pokory a naděje," řekl papež na letišti.

Izraelský prezident Weizman ocenil papeže za jeho roli v boji proti antisemitismu."Oceňujeme, že jste odsoudil antisemitismus jako hřích proti nebi a lidskosti, a ceníme si toho, že katolické učení uznává své židovské kořeny," řekl v projevu  předneseném hebrejsky. Církev podle něj měla uznat moderní realitu Izraele, který je duchovním střediskem židovského lidu.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Bohuslav Sobotka sleduje vystoupení předsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka před...
Rána tradičním stranám, vzestup českého Trumpa, hodnotí svět české volby

Výsledek voleb v České republice jsou velkou ranou tradičním stranám, píší světové tiskové agentury. Reuters se pozastavuje nad neschopností ČSSD zúročit...  celý článek

Chilský básník Pablo Neruda získal v roce 1971 Nobelovu cenu za literaturu
Básník Pablo Neruda nezemřel na rakovinu, spekuluje se o vraždě

Chilský básník Pablo Neruda nezemřel na rakovinu, jak je uvedeno v úmrtním listu. Oznámil to podle agentury AFP mezinárodní tým expertů. Zatím však neodhalil...  celý článek

Neznámí střelci zaútočili v Egyptě na koptské křesťany, kteří cestovali do...
Masakr v Gíze. Egyptští islamisté při přestřelce zabili 55 policistů

Egyptská policie se vzpamatovává z krvavého incidentu v provincii Gíza, při kterém islamističtí radikálové zabili 55 policistů. Počet mrtvých může ještě...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.