Egyptský prezident Husní Mubarak se 8. února 2011 poprvé od začátku protestů ukázal před zahraničními novináři, setkal se s ministrem zahraničních věcí SAE.

Egyptský prezident Husní Mubarak se 8. února 2011 poprvé od začátku protestů ukázal před zahraničními novináři, setkal se s ministrem zahraničních věcí SAE. | foto: AP

Mubarak má paláce po celém světě. Kolik si ulil do ciziny, nikdo netuší

  • 71
Egyptský prezident Husní Mubarak si za třicet let u moci zcela jistě naspořil slušné jmění. Vlastní nemovitosti v Londýně, na Manhattanu i v Beverly Hills, investoval do hotelů u Rudého moře. Kolik přesně si dvaaosmdesátiletý autokrat a jeho rodina ulili na konta v zahraničí, zůstává tajemstvím.

"V armádě a ve vládě využíval obchodních spekulací ke svému osobnímu obohacení. Režim je prolezlý korupcí a zneužívání veřejných financí k osobnímu zisku je běžné," řekla listu The Guardian Amanej Džamalová, profesorka politických věd z univerzity v Princetonu.

Arabská média spekulují, že většina osobního majetku Mubarakovy rodiny je uložena ve švýcarské bance UBS a v britské bance Bank of Scotland. Tato informace je ale přinejmenším deset let stará.

Podle politologa z univerzity v Durhamu Christophera Davidsona plynuly Mubarakovi ohromné příjmy z obchodních partnerství se zahraničními investory. Pokud chtějí cizí firmy v Egyptě podnikat, musí se na jejich projektu 20 procenty podílet místní obchodní partner. Pro představitele režimu a armády je to skvělý zdroj příjmů bez jakékoliv počáteční investice a s minimálním rizikem.

Egyptský prezident Husní Mubarak se 8. února 2011 poprvé od začátku protestů ukázal před zahraničními novináři, setkal se s ministrem zahraničních věcí SAE.

Rodina egyptského prezidenta vlastní i tento dům v centru Londýna

"Téměř každý projekt v Egyptě potřebuje patrona a Mubarak byl v tak dobrém postavení, že každého nabízeného obchodu mohl využít," dodává Davidson. V tomto se podle ní egyptský vládce ničím neliší od ostatních hegemonů na Blízkém východě. Podle Džamalové si jeho rodina na zahraniční konta ulila 40 až 70 miliard dolarů.

Soused britské královny

To jsou ale podle BBC i časopisu Forbes přehnaná čísla. Pokud by Mubarakovo jmění odpovídalo horní hranici tohoto odhadu, byl by egyptský autokrat nejbohatším mužem na světě. Podle žebříčku časopisu Forbes je v současnosti nejbohatším mužem planety mexický telekomunikační magnát Carlos Slim Helú s jměním 53,3 miliardy dolarů.

Pokud Mubarak bude nucen odejít ze země (což podle posledního vývoje nehrozí), v exilu rozhodně nouzí trpět nebude. Jeho rodina vlastní řadu nemovitostí na Manhattanu, v Beverly Hills či v Londýně.

Mimo jiné také v luxusní londýnské čtvrti Belgravia, která leží v sousedství Buckinghamského paláce, oficiálního sídla britské královny.

Rodina egyptského prezidenta Husního Mubaraka na fotografii z roku 2007. Zprava: Syn Gamál, Husní Mubarak, jeho manželka Suzanne, syn Alá a jeho žena Heidi al-Sachír

Mubarak prý také investoval do mnoha hotelů a cestovního ruchu na pobřeží Rudého moře. Žádní chudáci nejsou ani jeho synové Gamál a Alá. Oba jsou miliardáři a zaujímají přední místo mezi egyptskou podnikatelskou smetánkou.

Mubarak hraje o čas

V centru Káhiry v úterý započal třetí týden protestů proti Mubarakově režimu. Demonstranti tábořící na náměstí Tahrír dále požadují prezidentovu demisi. "Zranění tu v posledních dnech nebyli," řekl čtyřiadvacetiletý Muhammad. "Ale lidé tu mají zdravotní problémy, hygienické podmínky tu jsou velmi špatné," tvrdí.

Demonstranti na káhirském náměstí Tahrír (8. února 2011)
Demonstranti na káhirském náměstí Tahrír si prohlížejí nástěnku s protirežimními slogany (8. února 2011)

Demonstranti na káhirském náměstí Tahrír (8. února 2011)

Mubarak v souladu s výsledky nedělních rozhovorů viceprezidenta Umara Sulajmána s opozicí ustavil komisi pro ústavní reformy. Ty by měly uvolnit pravidla pro kandidaturu na úřad hlavy státu a omezit počet prezidentských mandátů.

V pondělí oznámil zvýšení mezd státním zaměstnancům a slíbil vyšetřit údajné podvody při loňských parlamentních volbách a korupci v úřadech. Podle agentur sází na to, že demonstranti se postupem času unaví a protesty ztratí na síle.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video