Mše proběhla pokojně, odpůrci Temelína se po hodině rozešli

Na rakouské straně přechodu Halámky proběhla po šestnácté hodině poklidná mše asi 350 odpůrců jaderné elektrárny Temelín. "Prosíme o porozumění a rádi bychom dobré sousedství," stálo na letácích, které Rakušani rozdávali i v češtině. Duchovní, mezi nimi i český katolický kněz Norbert Pavel Rouš, vyzvali při bohoslužbě k přátelskému dialogu a k vyřešení napjatých vztahů mezi oběma zeměmi. Lidé podepisovali souhlas s dopisem adresovaným rakouskému kancléři Wolfgangu Schüsselovi s prosbou, aby pomohl zastavit Temelín. Po necelé hodině se pokojně rozešli.

Busek zpochybnil blokády, čtěte ZDE

Temelín udělal další krok k plnému výkonu, čtěte ZDE

Kromě prosby o pochopení byly na letácích argumenty, proč aktivisté nesouhlasí s Temelínem.

Podle redaktora MF DNES mše proběhla ve zcela pokojné náladě bez emocí. Bohoslužby se měl zúčastnit i hornorakouský poslanec Otto Gumpinger.

"Usilujeme o to, aby česká strana přistoupila ve spouštění Temelína k 'pauze na rozmyšlenou'. Z ní by se měly hledat cesty k jiné než jaderné energetické koncepci v našem životním prostoru ve středu Evropy," řekl k účelu akce mluvčí pořádající Pracovní skupiny proti atomu v oblasti Waldviertel Kurt Kienast.

Podobnou bohoslužbu zorganizovali odpůrci Temelína na přechodu Dolní Dvořiště již v neděli 15. října.

Aktivisty podpořil český páter i Jihočeské matky
Na demonstraci promluvil i Norbert Pavel Rouš, římskokatolický páter z Jindřichohradecka. "Jsem tady sám za sebe, nemám se čeho bát," řekl zpravodaji MF DNES páter. "Osobně nelibě nesu, že se naše vlády zajímaly málo o alternativní zdroje energie," řekl a zdůraznil, že kolem Temelína vzešlo hodně emocí a populistických řečí. Cesta by se proto měla hledat v dialogu odborníků.

Před bohoslužbou vystoupila s projevem i zástupkyně Jihočeských matek Dana Kuchtová. Sdružení kritizuje bezpečnost Temelína a podalo proti ČEZu několik žalob i kvůli přístupu k informacím o projektu.

Odpůrci slibují: Blokády nebudou!
"Dodržíme svůj příslib, že nedojde k žádným blokádám ani podobným akcím, dokud se neuskuteční jednání šéfů vlád. Současně ale chceme upozornit, že situaci bereme nadále vážně," řekl představitel Hornorakouské platformy proti atomovému nebezpečí Josef Pühringer.

Protesty budou pokračovat i o víkendu
V pátek protesty pokračují od 15:00 do 17:00 hodin demonstrací na přechodu Wullowitz-Dolní Dvořiště, ale bez blokády provozu. Na tomto přechodu se budou demonstrace ve stejný čas opakovat i v sobotu a v neděli.

Protestující podpoří Schüssela při jednání se Zemanem
Vyvrcholením pak má být shromáždění 31. října v Brně. "Bude mít formu happeningu, protože nechceme rušit rozhovory Schüssel-Zeman," řekl Pühringer.

Na akcích se bude podílet i Rakousko- český protiatomový výbor. Hornorakouští organizátoři zajišťují pro všechny zájemce autobusovou přepravu do Brna.

Odpůrci temelína blokovali hranice od začátku září
Protitemelínský odpor Rakušanů se na rakousko-české hranice poprvé přenesl 2. září, kdy aktivisté na pět hodin traktory zablokovali hraniční přechody Dolní Dvořiště, Studánky a Přední Výtoň. Další blokády hranic pokračovaly o dalších zářijových víkendech. Zatím nejdelší blokování hranic proběhlo od 10. do 15. října jako reakce na zahájené spouštění reaktoru prvního bloku jadrné elektrárny Temelín.

Informujte poctivě o Temelínu, vyzval Rakušany ředitel elektrárny
Ředitel Temelína František Hezoučký vyzval v otevřeném dopise, který zaslal řediteli vídeňského Institutu pro výzkum rizik Wolfgangu Krompovi, k objektivnímu informování rakouské veřejnosti a médií o jaderné elektrárně.

Kromp společně s dalšími rakouskými experty a poslanci navštívil elektrárnu 4. října. "Vyzývám vás, abyste v zájmu uklidnění emocí, které byly rozvířeny kolem Temelína, poctivě informoval rakouskou veřejnost o průběhu vaší návštěvy elektrárny," píše mimo jiné Hezoučký v dopise.

Naznačuje dále, že Kromp nese část zodpovědnosti za krizi v česko-rakouských vztazích. "Budete-li mlčet, nebo politikům říkat jen to, co chtějí slyšet, aby se mohli lacino zviditelnit, přispějete k šíření strachu a stresu mezi prostými lidmi a vzájemnému osočování, které už udělaly příliš mnoho škod jak na psychice lidí, tak i ve vztazích obou našich zemí," uvedl dále Hezoučký.

Kromp podle něj po návštěvě Temelína uznal, že řada jeho dřívějších pochybností byla bezpředmětná.

"Vy jako odborník přece dobře víte, že temelínská elektrárna prošla mnohem větším množstvím mezinárodních kontrol, než jakákoli jiná jaderná elektrárna na světě. Proč bychom se tedy uzavírali před našimi nejbližšími sousedy?" táže se Hezoučký v závěru dopisu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video