Podlaha mešity Rábaa al-Adavíja je pokrytá těly zabitých příznivců svrženého...

Podlaha mešity Rábaa al-Adavíja je pokrytá těly zabitých příznivců svrženého exprezidenta Mursího (15. srpna 2013). | foto: AP

Mrtvé jsme přestali počítat, líčí káhirský doktor masakr v ulicích

  • 10
Dlažební kameny místo polštářů. Plachty z nákladních aut místo pokrývek. Tak vypadá provizorní ošetřovna na ulici vedoucí ke káhirské mešitě Rábaa al-Adavíja, kde ještě ve středu ráno pobývali stoupenci sesazeného prezidenta Mursího. Chybí léky i základní lékařské pomůcky. Lékaři jen bezmocně přihlížejí, jak jim lidé umírají pod rukama.

Provizorní ošetřovnu na jedné z káhirských ulic zřídila hrstka lékařů ve snaze pomoci raněným, kterých každou minutou přibývá. Z okolí se ozývá střelba, zatímco oni nemohou dělat víc, než těžce raněným o něco usnadnit jejich odchod. Místo léků na utišení bolesti jim můžou nabídnout jen džus koupený v nedalekém kiosku.

"Odnášel jsem spoustu lidí," líčí osmnáctiletý Muáz Ašraf, který přispěchal na pomoc s ošetřováním raněných Mursího stoupenců, které od středečního rána z jejich tábora rozháněly vládní ozbrojené složky. "Někteří z nich zemřeli. Jednoho střelili do hlavy, měl úplně roztrženou lebku," pokračuje vysokoškolský student a ukazuje přitom na zaschlé šedivé a rudé skvrny na svém tričku.

Mrtvý muž byl jednou z nejméně 525 obětí, z toho v drtivé většině civilních, jež si v Egyptě vyžádaly středeční nepokoje. Od středečního rána policie tvrdě postupovala proti opozici seskupené v táborech na náměstí Nahda a u mešity Rábaa al-Adavíja. Po slzném plynu nasadila proti demonstrantům buldozery a nakonec i ostrou munici. Středa 15. srpna se do povědomí Káhiřanů zapsala jako nejkrvavější den od pádu režimu prezidenta Husního Mubaraka v únoru 2011.

Bourání táborů demonstrantů v egyptské Káhiře

Až do poledne egyptské úřady tvrdošíjně zapíraly, že by proti demonstrantům nasadily ostrou munici. Mezitím se však provizorní ošetřovny v ulicích plnily postřelenými lidmi a kliniky nestíhaly pod náporem pacientů.

"Ztráty jdou do stovek," namítal Ašraf Abú Zeid, anestetik, který přispěchal na pomoc. "Přestali jsme je ale počítat, protože polní nemocnice má jen deset krát deset metrů a byla kompletně plná bezvládných těl," popsal reportérům listu The Guardian. "Stejně vypadala i druhá a třetí místnost. V tom okamžiku jsme přestali počítat," dodává.

Za pravdu mu nakonec daly i egyptské úřady. Původní středeční bilanci osmi mrtvých egyptské ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek dopoledne navýšilo na tragických 525 mrtvých po celé zemi. Nejméně dalších 3 700 lidí utrpělo zranění.

A tento počet není zdaleka definitivní. Muslimské bratrstvo ve čtvrtek dopoledne uvedlo, že je odhodláno pokračovat v protestech. "Nebudeme se uchylovat k násilí, budeme postupovat mírovou cestou. Zůstaneme silní a budeme odhodlaně vzdorovat," napsal na twitteru Džihad Haddád, mluvčí islamistického Muslimského bratrstva, z něhož vzešel i exprezident Mursí. "Budeme pokračovat, dokud neodstraníme vládu, která se dostala k moci vojenským převratem," dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video