Smrt důchodce prozradily až mouchy na okně. Ilustrační foto.

Smrt důchodce prozradily až mouchy na okně. Ilustrační foto. | foto: MF DNES

Mrtvý ležel v pečovatelském domě tři týdny

  • 37
Pětašedesátiletý Jan Ondráček z Brna chodíval v sobotu na oběd ke své sestře. Když se tři víkendy neukázal, začala se po něm shánět a zavolala do Domu s pečovatelskou službou v centru města. Tam totiž její bratr bydlel. Ukázalo se, že je tři týdny po smrti.

"Tři neděle si tam nikdo ničeho nevšiml. Bratr k nám chodíval o víkendech, když nepřišel, snažili jsme se mu dovolat, ale nebral telefon. Když už nepřišel ani třetí sobotu za sebou, volali jsme do pečovatelského domu. Oni pak otevřeli byt a našli ho," popisuje Ondráčkova sestra Alena Buriánková.

Policisté otevřeli byt v pečovatelském domě 31. července. "Oznámila nám to městská policie s tím, že muže už delší dobu nikdo neviděl a že na oknech jeho bytu je zevnitř vidět spousta much. Přivolali se hasiči a byt se násilně otevřel," potvrdila brněnská policejní mluvčí Andrea Procházková.

Podle nařízené pitvy zemřel Jan Ondráček už 5. července. Cizí zavinění lékaři vyloučili, muž zemřel na infarkt. Příbuzní jsou z přístupu pečovatelů zděšeni.

"Nevím, co si o tom mám myslet, kdybychom ho sami nesháněli, tak tam asi ležel ještě déle. Nechci nikomu dělat ostudu, ale byl to hrozný šok. Moc mě to mrzelo a vůbec se mi to nelíbí," zlobí se Buriánková.

"Když pečovatelce neotevřou, nemůže nic dělat"
Městská část Brno-střed, která Dům s pečovatelskou službou provozuje, odmítá, že by někdo něco zanedbal. A to i přes to, že ve stejném domě už se podobný případ stal. V prosinci tam zemřela starší žena, její mrtvé tělo našli až po 14 dnech.

Radnice se brání, že ani v Domě s pečovatelskou službou na rozdíl například od Domů pro seniory nemá personál povinnost o klienty pečovat nebo je pravidelně kontrolovat. Vše záleží na domluvě.

"Rozhodně se nedá mluvit o nějakém profesním pochybení, k tomu nedošlo," odmítá mluvčí radnice Brna-střed Roman Burián.

Odjížděl z domu
"V Domě s pečovatelskou službou bydlí lidé jako v normálních bytech, do nichž nikdo cizí nemá přístup, mají běžnou nájemní smlouvu, jen navíc mohou čerpat služby typu pořízení nákupu, praní, žehlení nebo třeba česání. Pečovatelka nemá klíče od bytu, maximálně může zaklepat a zeptat se, zda je vše v pořádku. Když jí někdo neotevře, nemůže nic dělat," dodává Burián.

Podle něj pečovatelky kontaktují policii, jen když mají podezření, že se něco stalo. Třeba když se někdo objedná na pedikúru a nepřijde. Jenže právě služby pečovatelky zemřelý invalidní důchodce nevyužíval.

Naopak, z domu pravidelně odjížděl. "Mysleli jsme, že je někde pryč, jezdíval dost na kole, jezdil také vlakem a na horolezeckou chatu na Vysočinu, navíc měl zrovna zavřená okna, nikoho nenapadlo, že je doma," potvrzuje jedna ze sousedek, Marie Dvořáková.

,

Video