Sekyra potřeboval zlobbovat šéfa Živnostenské banky Jiřího Kunerta, což byl Paroubkův kamarád.

Sekyra potřeboval zlobbovat šéfa Živnostenské banky Jiřího Kunerta, což byl Paroubkův kamarád. | foto: Michal Šula, MF DNES

Mrázek stál i o Paroubka, odhalily odposlechy

  • 2093
"Vzpomněl jsem si ještě na kamaráda Paroubka. Pokud bude problém, obrátíme se na něj." To jsou slova realitního magnáta Luďka Sekyry, která zachytila policie, když v roce 2000 odposlouchávala kmotra podsvětí Františka Mrázka. I šéf ČSSD Jiří Paroubek tak figuruje ve spisu Krakatice.

Také od něho si dvojice Sekyra – Mrázek slibovala protekci v projektu IPS, tedy ve snaze ovládnout největší stavební firmu v zemi, Inženýrské a průmyslové stavby (IPS).

Na rozdíl od Miroslava Šloufa (poradce expremiéra Miloše Zemana - Šlouf včera slavil své šedesátiny, podívejte se na video, poslanců Josefa Hojdara (ČSSD), Vlastimila Tlustého (ODS) a současného ministra vnitra Ivana Langera (ODS) však není v případě Paroubka z odposlechů zřejmé, že by se do lobbování za IPS aktivně zapojil.

Paroubek byl tehdy sice "jen" ekonomickým náměstkem pražského primátora, ale už tehdy to byl vlivný politik s velkými známostmi. A právě kvůli jedné jeho známosti si ho Sekyra s Mrázkem vyhlédli. Sekyra totiž potřeboval zlobbovat šéfa Živnostenské banky Jiřího Kunerta, což byl Paroubkův kamarád.

Prodej akcií IPS tehdy řídila polostátní Komerční banka, ale část akcií IPS držel i investiční fond Živnostenské banky. A kdo chtěl získat majoritu v IPS, musel mít i tyto akcie. Paroubek v úterý přiznal, že se se Sekyrou zná a že Kunert je jeho spolužák ze školy.

Lobbing v kauze IPS popírá. "To tak nemůže být. Jak Jiřího Kunerta znám, nikdy by na takovou intervenci nepřistoupil," řekl Paroubek.

. Nemyslím, že bych pro Sekyru něco udělal, říká Jiří Paroubek

O Paroubkově roli mluví v odposleších jen Luděk Sekyra.
Sekyra: "Mluvil jsem s Paroubkem. V případě potřeby zavolá Kunerta."
Mrázek: "To je dobré."

MF DNES zjistila, že kmotr Mrázek se koncem roku 2000 snažil získat vliv i nad tehdejším ministrem průmyslu a obchodu Miroslavem Grégrem (ČSSD) a jeho náměstkyní Miladou Vlasákovou. Mrázek za nimi vyslal svého lobbistu Igora Šafranka. Ten od nich na Mrázkův pokyn získával informace důležité pro jejich byznys.

Mrázek vymyslel dokonce plán, že Grégra zlákají do vinného sklípku, opijí ho a nakloní si ho pro své budoucí projekty. "Ten sklípek musí vyjít," liboval si Mrázek v telefonu. Jeho tah se sklípkem vyšel.

Paroubkův úkol: Živnobanka
Když řekl vládce českého podsvětí František Mrázek v telefonu třikrát za sebou krátké "hm", znamenalo to, že ho získaná informace nepřekvapila, že s ní tak trochu počítal. Třikrát "hm" vlastně znamenalo: "Jasně, jasně, ale pojďme rychle na další věci."

To už policisté, kteří přepisovali stovky hodin Mrázkových odposlechů, důvěrně znali. A třikrát "hm" vyslovil Mrázek i v momentě, když mu v únoru 2000 realitní magnát Sekyra oznámil, že získali na svou stranu ve velkém projektu na ovládnutí IPS i Paroubka.

"Hm, hm, hm. To je dobré," oceňoval Mrázek Sekyrovu informaci, že s Paroubkem právě domluvil a že mu intervenci za projekt IPS přislíbil. Jako by Mrázek říkal: "Paroubek? S tím jsem počítal."

Proč byl Paroubek pro Mrázka a Sekyru tak důležitý? Zasvěcení o něm věděli, že je blízkým přítelem generálního ředitele Živnostenské banky Jiřího Kunerta. A Sekyra a Mrázek potřebovali, aby i tato banka bez jakýchkoli komplikací prodala akcie IPS právě Sekyrově firmě, a nikoli švédskému koncernu Skanska, který o ovládnutí IPS také bojoval.

Vedle Živnostenské banky prodávaly akcie IPS ještě investiční fondy Komerční banky a České spořitelny, ale tam se Sekyra a Mrázek domlouvali na tom, že jim bankéře pomůže zlobbovat "Téčko" a "Íčko", tedy poslanci ODS Vlastimil Tlustý a Ivan Langer.

"Vidět se můžeme"
Paroubek i Kunert shodně tvrdí, že spolu o IPS určitě nemluvili. "Znali jsme se. Byli jsme spolužáci z vysoké školy a hráli jsme spolu fotbal. Ale nikdy v životě jsme se o prodeji IPS nebo o něčem podobném nebavili. A on moc dobře ví, že kdyby s něčím takovým přišel, nedopadl by dobře," řekl MF DNES Kunert.

Je možné, že Paroubek tehdy Sekyrovi podporu v IPS vůbec neslíbil, anebo ji přislíbil, ale nakonec nic neudělal. Stejně tak je možné, že se přimluvil, akorát se k tomu už dnes nikdo nechce přiznat. Anebo nakonec nebyla intervence přes Kunerta ani potřebná, protože se Sekyrovi či Mrázkovi podařilo najít jinou, rychlejší cestu, jak v Živnostenské bance uspět.

"Na mě nikdo netlačil, ale je pravda, že jeden z mých podřízených si trochu stěžoval, že tam určité tlaky byly. Nakonec se to ale ustálo. A jestli si vzpomínám, tak Sekyra předložil nejlepší cenu," řekl Kunert.

Jak to bylo doopravdy, už dnes, s odstupem osmi let, nikdo nerozklíčuje. Jisté však je, že Sekyra, který byl tehdy s Mrázkem v tak intenzivním styku, že s ním konzultoval i jiné aktivity (nejen IPS), s Paroubkem o byznysu mluvil.

Pátek 23. června 2000. Sekyra volal Jiřímu Paroubkovi.
Sekyra: "Potřeboval bych se vidět."
Paroubek: "O co jde?"
Sekyra: "Měl bych zájem o projekt Na Vidouli, na Praze 5, a o provádění revitalizace panelových domů. O financování jsem už jednal s německou firmou Deutsch Immobilien Leasing."
Paroubek: "Vidět se můžeme."
Sekyra: "Zavoláme si kolem 10. 7., až se vrátím z dovolené."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video