Mrázkova klientela byla rozmanitá a bohatá, chodili za ním lidé napříč politickými stranami.

Mrázkova klientela byla rozmanitá a bohatá, chodili za ním lidé napříč politickými stranami. | foto: Jaroslav Hejzlar, ČTK

Mrázek se přátelil s politiky i zločinci

  • 246
Vyšetřování lednové vraždy podnikatele Františka Mrázka volně přechází ve vyšetřování aktivit tohoto kdysi vlivného a kontroverzního podnikatele. Policie nemá vůbec žádné stopy, které by ji k Mrázkovu vrahovi, a tedy i k tomu, kdo si vraždu objednal, dovedly. Snaží se tak najít alespoň případný motiv.

INFOGRAFIKA: Znát Mrázka se vyplatilo všem

Proto vyšetřuje i to, s kým se stýkal a s kým obchodoval, jaké měl přátele a nepřátele.

"Když se nenajdou stopy, které by nás dovedly k vrahovi, jde se alespoň po vazbách zavražděného. A v případě Mrázka je toho neskutečně mnoho. Stýkali se s ním lidé z byznysu, z politiky, od policie i od tajných služeb. Mohl vadit tisícům lidí," přiznává důstojník, který se na vyšetřování podílí.

Mrázkův případ převzali už dávno od "obyčejných" kriminalistů specialisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

Co našla u Mrázka policie?

Policie dosud tajila velmi zajímavou a důležitou informaci: co všechno nalezla u zavražděného podnikatele Františka Mrázka. Obsah jeho osobních věcí přitom naznačuje, kam až sahaly kontakty tohoto vlivného a kontroverzního muže.

MF DNES zjistila, že u mrtvoly ležely dvě obálky. V jedné bylo 500 tisíc korun a ve druhé byl několikastránkový dokument týkající se podnikatelských aktivit realitního magnáta a spekulanta s pozemky Miloše Červenky. To je jeden z nejbohatších lidí v Česku a policie vyšetřovala jeho roli v rozsáhlém podvodu s vydáváním pozemků na státním Pozemkovém fondu.

Policie je přesvědčena, že nalezených 500 tisíc bylo od Červenky. Buď to byla odměna přímo Mrázkovi za určité služby, nebo to byly peníze na úplatky. Podle detektivů hledal Červenka způsob, jak by si zajistil beztrestnost.

„Peníze i dokumenty jsou poškozené, mají v sobě díru po zásahu střely, která Mrázka usmrtila,“ řekl zdroj z policie. Mrázek nesl obálky v podpaží, když večer 25. ledna odcházel z kanceláře a když ho zasáhla kulka nájemného vraha.

Pomoc od Rubáše
V hledáčku jejich pozornosti se tak ocitl třeba i bývalý ministr zdravotnictví Luděk Rubáš (ODS), který je dnes ředitelem nemocnice v Kolíně. Z výpovědi svědků totiž vyplynulo, že Rubáš se s Mrázkem stýkal. Rubáš však tvrdí, že s Mrázkem neměl žádný podnikatelský vztah.

"Pan Mrázek se na mne před časem obrátil a požádal mě o pomoc v oblasti svého zdraví. A já jsem mu tu pomoc zajišťoval. To je vše. Žádné obchodní nebo osobní kontakty jsem s ním neměl," řekl Rubáš.

Mrázek měl podle něho obavu z toho, že je těžce nemocný, že má rakovinu. "Měl velké obavy o své zdraví, ale žádné problémy jsem nezjistil," říká Rubáš.

Policie vyšetřuje i to, proč Mrázka navštěvoval jeden český podnikatel, který s ním projednával možnost stamilionových investic do zdravotnických projektů.

Tyto peníze měly pocházet z Ruska. Když Mrázek ještě žil, nebylo možné jeho rozsáhlé aktivity zmapovat. On se s nimi nesvěřoval a nikdo další o nich (často i v obavě o svůj život) raději nemluvil.

"Naši kriminalisté se teď budou snažit rozklíčovat další podezřelé aktivity Františka Mrázka i osob, se kterými byl v kontaktu," přiznává mluvčí ÚOOZ Blanka Kosinová.

Vlivní a bohatí lidé chodili za Františkem Mrázkem proto, že se všeobecně vědělo, že měl důvěrné vztahy s důstojníky policie, tajných služeb a že měl své (často zkorumpované) lidi také v justici a dokonce i u soudů.

Jinými slovy řečeno: Mrázek byl pro ně mnohdy poslední instance, jak neoficiálně vyřešit nějaký problém nebo alespoň získat jinak nedostupné informace.

S Mrázkem se proto začala loni stýkat i podnikatelka Libuše Barková, která jinak patří k rodinným přátelům expremiéra Stanislava Grosse. A hledala u něho pomoc ve své trestní kauze – za pojistný podvod jí hrozí až dvanáct let vězení.

"Obrátila se na Fandu (Mrázka – pozn. red.), jestli by jí neuměl nějak pomoct," přiznal už dříve obchodní partner Mrázka ze skupiny Setuza Tomáš Pitr.

V policejních kruzích se pak spekulovalo, že by za to Mrázek mohl získat od Barkové kompromitující informace na Grosse, se kterým byla Mrázkova skupina Setuza v nepřátelském vztahu.

Gross udržoval styky spíše s hlavním konkurentem Setuzy: skupinou Agrofert podnikatele Andreje Babiše. Obě skupiny mezi sebou "válčily" o vliv v miliardových obchodech – třeba v kauzách Unipetrol nebo při získání licencí na přimíchávání biolihu do benzinu.

Detektivové z ÚOOZ byli před dvěma týdny za Barkovou dokonce ve vazbě na Ruzyni, kde strávila devět dnů. A vyptávali se jí právě na vztahy s Mrázkem. - více zde

Mrázkova klientela byla rozmanitá a bohatá. Chodili za ním lidé napříč politickými stranami a bylo jedno, jestli jsou z ODS, nebo z ČSSD, a nerozhodovalo ani to, jestli byli z Grossova, nebo Zemanova křídla.

Mrázek seznámil každého...
S Mrázkem se stýkal také olomoucký lobbista ČSSD František Vybíral a s žádostí o pomoc se na něj obrátil i vlivný realitní magnát Miloš Červenka. Když pak policie začala rozplétat kauzy těchto podnikatelů (Vybíralovu korupci s biolihem a Červenkovu aféru s pozemky), přišla na to, že jejich společným jmenovatelem je opět Mrázek, který oba muže seznámil. - více zde

Policie nejdříve vedla vyšetřování aktivit Vybírala a Červenky samostatně pod krycím názvem "Antropoid" a vyšetřování smrti Mrázka nazvala jako operaci "Pokr". Teď však obě operace spojila.

"Propojením Antropoidu a Pokru se otevírá prostor k vypátrání vraha Františka Mrázka i objednavatele této vraždy," říká dokonce mluvčí Blanka Kosinová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video