Mrázek sbíral kompromitující informace na Miloše Zemana.

Mrázek sbíral kompromitující informace na Miloše Zemana. | foto: Michal Sváček, MF DNES

Mrázek chtěl vydírat Zemana schůzkami s tunelářem

  • 253
Kmotr podsvětí František Mrázek shromažďoval kompromitující informace na bývalého premiéra Miloše Zemana. Vyplývá to z Mrázkových odposlechů, které pořídila policie už v roce 1999. Mrázek byl připraven Zemana vydírat.

Chtěl k tomu použít zprávu, že se Zeman jako premiér setkal s jedním z nejproslulejších tunelářů, izraelským podnikatelem Barakem Alonem, který v roce 1999 připravil Komerční banku o osm miliard korun.

Policie na to přišla při analyzování rozhovoru, který vedl Mrázek se svým informátorem a tehdejším šéfem bezpečnosti Národního bezpečnostního úřadu Martinem Hejlem. Bylo to 16. prosince 1999 a Mrázek se právě dozvěděl, že v novinách "praskla" aféra s Alonem, jenž patřil k jeho partnerům.

Hejl tehdy Mrázka uklidňoval a řekl: "Bych si z toho hlavu nedělal. Někdo se asi může podělat. Měli by tam vyjmenovat jeho (Barakovy) kontakty. To by se připo...li. Největší pr... by byla, kdyby se zjistilo, že Mlha (přezdívka pro Zemana) s ním (Barakem) dvakrát večeřel, že se pěkně ožrali. A jsou lidi, kteří si na to vzpomínají. Kdyby se začalo něco dít, nebylo by špatné jim to připomenout."

Vražda Mrázka vytáhla spisy z šuplíku
Z odposlechů Mrázkových telefonů vyplynuly tři věci: 1. Mrázek usiloval o výměnu ve vedení protikorupční policie, která rozkrývala jeho aktivity. 2. Mrázek k tomu využíval svého informátora z NBÚ Hejla a později také šéfporadce Zemana Miroslava Šloufa. 3. Existovalo podezření, že část peněz z vytunelované banky skončila u Zemanových lidí z vládní ČSSD.

Protože se tehdy nakonec Mrázkovi a spol. podařilo změnu ve vedení protikorupční policie prosadit, většina z nasbíraných podezření se už nestačila vyšetřit. Spisy byly uloženy do šuplíku. Ten se otevřel až teď, když se prověřovala loňská vražda Mrázka a zjišťovalo se, jaké přátele a nepřátele Mrázek měl.

Z jiného odposlechu také vyplynulo, že Zeman se měl s tunelářem Alonem přímo sejít. Zeman to nepopřel. "Pokud byl Barac Alon na nějaké recepci, kde bylo tři sta hostů, a já jsem se tam s ním viděl, tak je to možné. Ale nepamatuji se na něj. A nebyl mi představen jako Barac Alon," řekl Zeman.

Z odposlechů vyplynulo, že s Alonem udržoval kontakty i Zemanův poradce Šlouf. Ten se k tomu nyní přiznal. Uvedl, že s rodinou Alonů jednal o deblokaci ruského dluhu. "Mně se ale jejich podmínky nelíbily, tak z toho nakonec sešlo," řekl MF DNES Šlouf.

Mlha prej vyrazí hoteliéra
Toto je krátká sonda do života vlády a organizovaného zločinu z let 1999 až 2001. Na jedné straně telefonu je kmotr podsvětí František Mrázek. Na straně druhé je ředitel bezpečnosti Národního bezpečnostního úřadu Martin Hejl. Odposlechy pořídila policie. Pro co největší konspiraci používal Mrázek šifry a přezdívky.

Je sobota 11. března 2000. Ve 21 hodin a 17 minut policie zaznamenává, jak Hejl volá Mrázkovi.

Hejl: "Tak už jsem se vrátil z dovolené. Jak doma?"

Mrázek: "Tady pohoda."

Hejl: "Dneska se zase něco rozjíždělo s Čepicemi (podnikatel Barac Alon, který vytuneloval z Komerční banky osm miliard korun). Nějaký spojovačky ve Frontě (Mladá fronta DNES). Hoteliéři (policisté) v tom kormidlujou (vyšetřují)."

Mrázek: "Mlha (Miloš Zeman) ho prej vyrazí, hoteliéra (Evžena Šírka – ředitele protikorupční policie), že se ta firma musí změnit."

Hejl: "Ty šíry (Šírek) by potřebovaly nasadit kšíry, aby se chovaly mravně."

Mrázek: "Já myslím, že teď přijde hroznej útok na ně. Od Mlhy (Zemana) dneska ve zprávách."

Hejl: "To může souviset i s tím, že Mlhu už nebaví ty útoky, protože hotely (policie) se nechaly slyšet, že to (peníze od Baraka Alona) všechno teklo do špiček Mlhoviny (do okolí premiéra Zemana). Všechno, těch osm (peníze z vytunelované Komerční banky), že to všechno přistálo u Mlh (u Zemanových lidí)."

Mrázek: "Hele, teď, podívej se, jak Mlha vypálil proti hoteliérovi."
Mrázek se při telefonování s Hejlem dívá na televizní zprávy. V krátkém přehledu pustili pasáž, jak Zeman útočí na vedení protikorupční policie. "Ta služba nepracuje, jak má. V čele boje proti kriminalitě stojí pracovníci, kteří dříve dělali řidiče," navážel se Zeman do vedení protikorupční služby. Mrázka to upřímně pobavilo a zahřálo u srdce.

Mrázek: "Vidíš, Martine. Špatně ta firma (protikorupční policie) pracuje. Tady bude urychleně změna. Tak to bude rychlý."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video