Pražský primátor Pavel Bém.

Pražský primátor Pavel Bém. | foto: Stanislav Peška, ČTK

Mrakodrapy na Pankráci vynesly Bémovi cenu Ropák roku

  • 252
Cenu Ropák roku dostal od ekologů za nejhorší počin pražský primátor Pavel Bém. Prosazuje stavbu mrakodrapů na Pankráci a silnici R1 přes Suchdol. "Vítězi vždy posíláme pamětní plaketu s koláží s fotkou, novinovými články a jeho výroky," řekl iDNES.cz Miroslav Patrik z ekologického sdružení Děti Země.

"Mám mimořádnou radost. Už dlouho jsem si říkal, jak je možné, že na mě porotci této věhlasné ceny zapomínají," řekl primátor ČTK.

Dodal, že toto "ocenění" považuje za poctu i pro obchvat kolem Prahy. "Pokud je plánování moderních úsporných budov na pankrácké pláni a výstavba městského silničního okruhu tím nejhorším činem proti přírodě, pak žijeme v krásné pohádkové zemi a cenu Ropák si rád převezmu," uvedl Bém.

Mrakodrapy

Mrakodrapy na Pankráci mají měřit 80 a 104 metrů. UNESCO doporučuje stavby vysoké maximálně 70 metrů.Jedna z výškových budov by měla na pankrácké pláni vyrůst ještě letos. Více si přečtěte zde.  

Primátor Bém si Ropáka roku 2008 vysloužil za tři ekologické "přečiny". Za prvé za trvalé prosazování výstavby dvou mrakodrapů na pražské pankrácké pláni, a to navzdory kritice Centra světového dědictví UNESCO. Praze tak může hrozit vyškrtnutí se seznamu památek. - čtěte Snižte plánované mrakodrapy, vyzývá UNESCO Prahu

Bém také podpořil výstavbu severozápadní části silničního okruhu kolem Prahy přes obytné části Suchdola, Dolních Chaber a Čimic (jižní varianta), přestože severní varianta je podle studií levnější, dopravně bezpečnější, ekologicky příznivější a splňuje evropské předpisy.

Třetím důvodem nominace na Ropáka je Bémova snaha o rozšíření přistávací plochy na Ruzyni. Ta by měla být o 1,5 kilometru blíže k Praze, což by znamenalo nadlimitní zatížení hlukem pro desítky tisíc obyvatel.

Anketa o největšího ničitele přírody

* Komu by Ropáka roku dali čtenáři iDNES.cz?

* Profily všech letošních finalistů

"Večer se chystáme sníst ‚ropákův dort‘, na němž je přistávací plocha na Ruzyni, dálnice R1 a dva mrakodrapy," poznamenal Patrik.

Děti Země také každoročně udělují cenu Zelená perla za antiekologický výrok. Letos ji získal poradce předsedy dopravní komise Plzeňského kraje Jaroslav Mencl. 

"My v současné době připravujeme vznik občanského sdružení pod názvem Stromy zabíjejí, protože lidí, kteří skončili svůj život na stromech, neustále přibývá," řekl Mencl v rozhovoru o vlivu alejí a stromořadí na nehodovost v Česku.

Druhé a třetí místo obsadili poslanci

Lidé letos na Ropáka roku navrhli třicet kandidátů, do finále se dostalo dvanáct uchazečů o antiekologickou cenu. O vítězi rozhodla nezávislá komise, složená ze 120 lidí.

Milan ŠimonovskýNa druhém místě skončil poslanec Milan Šimonovský. Bývalý ministr dopravy se do ankety o nejhorší antiekologický čin dostal kvůli předložení novely zákona o ochraně přírody a krajiny, podle které by se žádná občanská sdružení nemohla zúčastnit stavebních řízení, a tedy se vyjádřit ke stavbám, které mohou mít vliv na přírodu a krajinu a životní prostředí. Vláda s novelou nesouhlasila.

Třetí příčku obsadil poslanec Oldřich Vojíř, mimo jiné kvůli vytrvalé podpoře prolomení územních limitů pro další těžbu hnědého uhlí. Tím by se likvidace přírody na Ústecku prodloužila asi o dvacet let až do roku 2050.   

Loni Ropákem roku vyhlásili ekologové náměstka ministra dopravy Jiřího Hodače. Údajně vyhrožoval občanským sdružením žalobami za škody způsobené jejich účastí v řízeních o stavbách. Zelenou perlu udělovanou za antiekologický výrok získal prezident Václav Klaus. - více o loňském Ropákovi čtěte zde

výsledky ropáka a perly přehledně

Ropák roku (anketa o největší antiekologický čin)

1. místo: Pavel Bém, primátor Prahy
- mrakodrapy na Pankráci
- severozápadní část silničního okruhu kolem Prahy
- rozšíření přistávací plochy na ruzyňském letišti

2. místo: Milan Šimonovský, poslanec za KDU-ČSL
- novela zákona, v níž stálo, že by se žádná občanská sdružení nemohla zúčastnit stavebních řízení (vláda zamítla)

3. místo: Oldřich Vojíř, poslanec za ODS
- prolomení územních limitů pro další těžbu hnědého uhlí

Zelená perla (anketa o nejlepší antiekologický výrok)

1. místo: Jaroslav Mencl, předseda dopravní komise Plzeňského kraje

"My v současné době připravujeme vznik občanského sdružení pod názvem Stromy zabíjejí, protože lidí, kteří skončili svůj život na stromech, neustále přibývá."

2. místo: Aleš Řebíček, ministr dopravy (ODS)

„Pokud mluvíme o předražených dálnicích, bavme se tady, kolik je kde přechodů pro medvědy a žáby a byl bych rád, kdyby tady zaznělo, že to jsou ty důvody, proč máme drahé dálnice."

3. místo: Hynek Fajmon, poslanec Evropského parlamentu (ODS)

„Uhlí, ropa a plyn zkrátka nedojdou a není žádný rozumný důvod je uměle zdražovat a jinak znevýhodňovat v konkurenci s jinými zdroji energie.“ 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video