Americký exprezident Bill Clinton na tiskové konferenci o renovaci newyorského mrakodrapu  Empire State Building

Americký exprezident Bill Clinton na tiskové konferenci o renovaci newyorského mrakodrapu Empire State Building | foto: Profimedia.cz

Mrakodrap Empire State Building „zezelená“. Pomůže i Bill Clinton

  • 2
Kdysi nejvyšší stavba světa, newyorský mrakodrap Empire State Building, prochází ekologickou rekonstrukcí. Během několika let by přestavba měla přinést úsporu na energiích až 4,4 milionu dolarů ročně a významně omezit škodlivé emise oxidu uhličitého. Projekt podpořil newyorský starosta Michael Bloomberg a exprezident Bill Clinton.

Do roku 2013 by budova měla snížit svou energetickou náročnost o celých 38 procent.

Ambiciózní projekt podpořil bývalý americký prezident Bill Clinton. Exprezident vede program nazvaný Clintonova klimatická iniciativa, který spolupracuje s městy na projektech, jež mají podpořit efektivní využívání energií.

Investice do zelených opatření v Empire State Building by měly představovat částku kolem dvaceti milionů dolarů. Celková rekonstrukce objektu, která má přilákat solventnější nájemce, přijde na pět set milionů dolarů.

Americký exprezident Bill Clinton a newyorský starosta Michael Bloomberg na tiskové konferenci o renovaci Empire State Building

Vložené investice se podle správce budovy, postavené v roce 1931, Anthonyho Malkina vrátí už do tří let. "Lidé si podobná zelená opatření spojují pouze s výdaji a kompromisy. My chceme ukázat, že to jde i bez nich," řekl americkému listu The Washington Times.

Na pondělní tiskové konferenci, která se odehrála v osmdesátém patře světoznámé budovy, Clinton řekl, že doufá, že ostatní podobné stavby ve světě si vezmou z této iniciativy příklad. "Musíme dokázat, že jsou to správné počty," řekl.

Opravy mají za patnáct let současně omezit emise skleníkových plynů budovy o 105 tisíc metrických tun. Takové množství se rovná ročním emisím asi osmnácti tisíc automobilů.

Teplo a světlo, největší strávníci

empire State Building

Slavný mrakodrap postavený ve stylu art deco má 102 poschodí a měří 381 metrů na výšku. V budově je 6 500 oken a 73 výtahů. Kanceláře si v ní pronajímá 302 nájemníků a denně v ní pracuje kolem 13 tisíc lidí. v 86. a 102. patře jsou rozhledny, které jsou přístupné 18 hodin denně sedm dní v týdnu.

Největší "požírači" energie v budově jsou podle jednoho z autorů projektu Paula Roda osvětlení, topení a klimatizace. Právě úpravami těchto zařízení bude podle něho dosaženo poloviny plánované úspory už v prvních dvou letech.

V rámci rekonstrukce bude například vyměněno všech 6 500 oken, která budou odolávat jak chladu a teplu, tak pronikání znečištění z dopravy. Vylepšeními projdou také ventilace a elektronická zařízení v budově.

"Přestavba má ukázat, že ať je budova jakkoli vysoká nebo stará, existuje způsob, jak významně snížit její spotřebu energie," uvedl na konferenci newyorský starosta Michael Bloomberg, který ve své politice zdůrazňuje téma trvalé udržitelnosti a stanovil si cíl omezit škodlivé emise v městě o třicet procent do roku 2030.

Empire State Building

"Pokud nezměníme své neudržitelné zvyky a množství energie, kterou spotřebováváme, pokud energii nebudeme využívat co nejúčinněji, uškvaříme se tu," uzavřel Malkin.

Rekonstrukce mrakodrapu je podle odborníků důležitým krokem k ochraně životního prostředí v New Yorku, kde devět set tisíc budov způsobuje 79 procent znečištěného ovzduší. Práce na budově už začala a měla by být dokončena do konce příštího roku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video