(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Koláž - iDNES.cz

BIS by mohl vést i muž vyšetřovaný z napojení na ruské špiony

  • 157
Ve stejnou dobu, kdy vláda schválila více pravomocí pro BIS, se začíná diskutovat o nástupcích dnešního šéfa Jiřího Langa. Je mezi nimi i člověk v minulosti vyšetřovaný kvůli napojení na ruské tajné služby.

Šéf BIS má mezi státními úředníky unikátní postavení. Premiér Bohuslav Sobotka podle důvěryhodného zdroje MF DNES z vládních kruhů nejdéle sloužícímu řediteli tajné služby v Evropě (Lang je v čele BIS jedenáct let) naznačil, že na jeho odchod nebude vyvíjen žádný tlak.

Lang, přezdívaný z dob svého působení ve skautu Špalík, tak může odejít, až se k tomu sám rozhodne. Přesto už nějaký čas kolují v bezpečnostních kruzích jména lidí, kteří by ho mohli nahradit.

Dva z nich působí uvnitř služby na vysokých manažerských postech - Stanislav Vrána je šéfem ekonomického odboru a Jiří Rom vede oddělení analytiky.

Vláda kývla na vyšší pravomoci pro BIS

Ani jeden z nich však nemá úplně čistý štít. Roma vyšetřovala před nástupem Langa do ředitelského křesla inspekce BIS kvůli údajnému napojení na ruské tajné služby. MF DNES to potvrdilo několik informovaných zdrojů z bezpečnostní komunity. S odchodem Langova předchůdce Jiřího Růžka však vyšetřování skončilo. Sám bývalý ředitel nechce případ komentovat. „Nemůžu k tomu nic říct,“ uvedl Růžek.

Všichni na detektor!

Vrána má zase problémy se svými podřízenými. Jeden z nich totiž nahrál poradu, na které Lang informoval zpravodajce o výsledcích vyšetřování jejich bývalého kolegy Jana Petržílka. Ten je obviněn, že z BIS vynesl dnes již notoricky známé odposlechy Romana Janouška a Pavla Béma. Podle inspekce BIS je předal lídrovi Věcí veřejných Vítu Bártovi, který je kvůli tomu rovněž obviněn (více o kauze čtěte zde).

Kdo může velet tajné službě

  • Petr Somol - dosavadní šéf bezpečnosti podniku Letecké opravny Malešice. V BIS dříve působil.
  • Daniel Rous - ředitel bezpečnosti polostátního podniku ČEZ. Rozvědku opouštěl coby vysoký důstojník ekonomického odboru.
  • Stanislav Vrána - ředitel ekonomického odboru BIS
  • Jiří Rom - nynější šéfanalytik BIS
  • David Höfer - bývalý důstojník kontrarozvědky

Právě Petržílkova kauza by mohla poškodit nejen jeho někdejšího nadřízeného Vránu, ale i ředitele Langa. Bývalý rozvědčík se totiž rozhodl u výslechů mluvit o poměrech uvnitř služby. Jeho výpověď má už více než padesát stránek.

Poměry ve Vránově odboru ilustruje i fakt, že poté, co týdeník Euro informoval o existenci nahrávky z porady, poslala rozvědka všechny důstojníky na detektor lži (více čtěte zde). Několik jich však odmítlo vyšetření podstoupit. Podle zjištění MF DNES je BIS v uplynulém měsíci za trest přeřadila na svou expozituru do Plzně.

Jeden zevnitř, jeden z venku

Pokud změna ředitele skutečně nastane, je pravděpodobné, že spolu s ním přijde i nový náměstek, kterým je dnes Petr Špaček. „Logicky by připadala v úvahu kombinace jeden člověk ze služby, kterému Lang věří, na místo ředitele a druhý z vnějšku na post náměstka,“ míní zdroj z bezpečnostní komunity.

Právě proto se hovoří o Danielu Rousovi, šéfovi bezpečnosti polostátního podniku ČEZ. Rous kdysi působil na vysokém postu právě v ekonomickém odboru BIS. Jenže jeho volba je méně pravděpodobná a sám Rous se nechal slyšet, že je v dnešní práci spokojený.

Podobně jako Petr Somol, který pracuje jako bezpečnostní ředitel firmy Letecké opravny Malešice a jehož jméno v souvislosti s BIS podle vládního zdroje MF DNES zaslechl i premiér Sobotka. „Pro mě osobně je komerční sféra zajímavější,“ řekl MF DNES Somol. Kromě zmíněné dvojice se hovoří i o Davidu Höferovi, který v kontrarozvědce rovněž dříve působil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video