Prezident Miloš Zeman při vystoupení 28. října před předáváním státních...

Prezident Miloš Zeman při vystoupení 28. října před předáváním státních vyznamenání. | foto: David Neff, MAFRA

ANALÝZA: Sobotka puč přežije, ale o vládě rozhodnou Zeman a Babiš

  • 195
Bohuslav Sobotka je na dobré cestě uhasit vzpouru proti němu, o niž se pokusilo 20 členů předsednictva ČSSD v čele s Michalem Haškem. Přesto nemůže říci, že má vyhráno. To, zda se stane premiérem, má stále v rukou prezident Miloš Zeman. A podobu vlády určí i rozhodnutí Andreje Babiše, přičemž roli může hrát i jeho lustrační osvědčení.

"Jestli znáte starou židovskou anekdotu, loučí se rabín na smrtelném loži se svým synem a říká, synu, prozradím to největší tajemství života, všechno je jinak," řekl Zeman v ČT ještě před tím, než se Hašek a jeho spojenci neúspěšně pokusili vypudit z čela ČSSD Sobotku.

Ale na slova, že "všechno je jinak", se nesmí zapomínat. Zeman se může rozhodnout, že dá šanci na sestavení vlády někomu jinému, než právě Sobotkovi, který nepatří mezi jeho spojence v ČSSD a na Hrad prosazoval dalšího Zemanova "neoblíbence", senátora Jiřího Dienstbiera.

Jaké jsou nyní varianty povolebního uspořádání, co mluví pro ně a proti nim a jakou mají pravděpodobnost, že na ně dojde?

1. Koalice 111 - ČSSD + ANO + KDU-ČSL

Sociální demokraté by rádi sestavili koaliční vládu, na níž by se přímo podílely hnutí ANO a KDU-ČSL. Pokud se ČSSD podaří utlumit turbulence ve straně a všichni její poslanci budou loajální ke své straně, disponovala by taková vláda relativně pohodlnou většinou 111 hlasů. "Preferujeme variantu koalice, ve které budou mít všechny strany zastoupení ve vládě," potvrdil v pondělí znovu Sobotka.

Bohuslav Sobotka odpovídá an dotazy novinářů při příchodu do Poslanecké sněmovny na setkání nově zvolených poslanců ČSSD. (29. října 2013)

S lidovci by nejspíš problém při sestavení koalice nebyl, pokud by se ČSSD vzdala ataku na již schválené církevní restituce, hlavně šéf hnutí ANO Babiš však dává najevo, že preferuje spíš možnost vládu jen tolerovat. Babiš dokonce v rozhovoru pro MF DNES řekl, že představa účasti ve vládě je podle něj šílená. "My na to samozřejmě nejsme personálně připraveni. Jsme noví v politice, pro nás je lepší začít v parlamentu," řekl Babiš (více zde).

Komplikací pro vytvoření koalice může být i to, že Zeman bude podle mluvčí chtít ode všech členů vládu čisté lustrační osvědčení. Babiš se ale zatím soudí se slovenským Ústavem paměti národa o to, že nespolupracoval s StB. A spor bude pokračovat v lednu. V případě této varianty by se čekání na vládu protáhlo, neboť Babiš už řekl, že si neumí představit variantu, že by ANO bylo ve vládě a on nikoli.

Pravděpodobnost podle iDNES.cz: 40 procent

2. Menšinová vláda ČSSD - tolerovaná hnutím ANO a lidovci

Pro sociální demokraty je to možnost, kterou nevylučují. "Nechceme si uzavírat cestu k žádné podobě vlády," říká Sobotka. Podle místopředsedy Milana Chovance je to ale až nejzazší možnost před variantou předčasných voleb.

Pro sociální demokraty to ale není příliš výhodná varianta. Premiér za ČSSD by sice mohl rozdat více křesel ve vládě straníkům, ale šlo by o vládu vratkou s pouhými jistými 50 křesly, kterou by mohli jak lidovci, tak ANO kdykoli potopit. Zejména kdyby Babiš dospěl k tomu, že v parlamentu nedokáže ANO prosazovat to, s čím uspělo u voličů, a že by pro jeho hnutí byly výhodnější nové volby.

Lidovci a ANO se už domluvili na společném postupu, takže zmizela možnost, že by jen jedna z těchto stran šla do koalice s ČSSD a druhá by menšinovou koalici tolerovala (více zde). Z pohledu Babiše by odpadl i problém, kdy skončí soud se slovenským Ústavem paměti národa.

Jan Kasal se jako politický matador účastní vyjednávání o nové vládě i po letošních předčasných volbách, i když už v nich nekandidoval. Zleva zástupci KDU-ČSL Jan Kasal, Pavel Bělobrádek, Marian Jurečka, Roman Línek a zástupci hnutí ANO 2011 Jaroslav Faltýnek, Věra Jourová, Andrej Babiš a Martin Stropnický jednali v Praze o možnostech povolební spolupráce.

Pro první i druhou variantou je neznámou postoj prezidenta Miloše Zemana, zda by Sobotku skutečně premiérem jmenoval. A jestli by se našel někdo jiný z ČSSD, kdo by pověření přijal, protože by riskoval, že dopadne jako Haškův neúspěšný pokus o "puč" a že to strana nepřijme.

Pravděpodobnost podle iDNES.cz: 45 procent

3. Vládne Rusnokova vláda do předčasných voleb

I když o tom strany zatím nahlas nehovoří, existuje možnost, že jednání mezi ČSSD, lidovci a ANO zkrachují. Rozhádat se mohou například na tom, že podle ANO se nesmějí zvyšovat daně firmám, zatímco sociální demokraté na tom mohou při jednání trvat, aby mohli plnit část svých volebních slibů. Dalším neuralgickým bodem je penzijní reforma, kterou chtějí ČSSD i lidovci zrušit. Zato ANO má v programu, že by chtělo druhý penzijní pilíř naopak posílit tím, že by se u nových účastníků na trhu práce počítalo s tím, že vstoupí do penzijních fondů. Pokud by o to nestáli, museli by udělat aktivní krok pro vystoupení z tohoto systému.

V případě krachu jednání Sobotky s Babišem a šéfem lidovců Bělobrádkem by vše zřejmě směřovalo k předčasným volbám už na jaře příštího roku, společně s volbami do Evropského parlamentu, nebo na podzim s komunálními. Do nich by mohla vládnout buď Rusnokova vláda, nebo nějaký jiný spíše úřednický kabinet, na němž by se strany domluvily.

Pravděpodobnost podle iDNES.cz: 10 procent

4. Domluví se ANO s lidovci, ale také s ODS a TOP 09

Zatím nejméně pravděpodobná varianta, ale úplně ji vyloučit nelze. Tato čtyři uskupení budou ve Sněmovně disponovat křehkou většinou 103 křesel.

Proti této variantě mluví nejen způsob, jak se politici TOP 09 a ODS vymezovali před volbami vůči Babišovi a on proti nim, ale také slabší volební výsledky obou pravicových stran, zejména ODS, po nichž jak TOP 09, tak ODS zavelely k odchodu do opozice. Babišovi v kampani obě strany vyčítaly jak jeho minulost, tak "berlusconizaci". Majitel Agrofertu totiž koupil i vydavatelský dům Mafra, pod nějž patří iDNES.cz, Mladá fronta Dnes i Lidové noviny.

Šéf hnutí ANO oběma stranám kritiku v kampani vrátil. "Určitě do koalice se zkorumpovanou ODS a TOP 09, protože pravice se stala symbolem korupce v této zemi, nepůjdeme," řekl Babiš (více zde). Praxe fungování Sněmovny ale může hrany mezi stranami obrousit a může se ukázat pojítko mezi programy, který je u široce rozkročeného ANO koncipován jako spíše středopravý.

Pravděpodobnost podle iDNES.cz: 5 procent


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video