Lobbista a podnikatel Ivo Rittig na snímku z listopadu 2009

Lobbista a podnikatel Ivo Rittig na snímku z listopadu 2009 | foto: Stanislav PeškaČTK

V případě potřeby na Rittiga v Monaku dosáhneme, říká česká justice

  • 30
Podnikatel a lobbista Ivo Rittig, který je jedním z podezřelých v kauze dnes už bývalé šéfky kabinetu premiéra Jany Nagyové, se ještě před zásahem stáhl do Monaka. Nabízí se tak otázka, zda by na něj v případě obvinění česká policie, potažmo justice, dosáhla.

Rittiga kriminalisté stejně jako dalšího lobbistu Romana Janouška podezírají z manipulací veřejnými zakázkami. Janoušek i Rittig ještě před zátahem zmizeli - Janoušek v Chorvatsku, Rittig se stáhl do Monaka, kde oficiálně žije. První jmenovaný se tento týden vrátil do republiky a popřel, že by měl s kauzou cokoliv společného.

Ivo Rittig sice přes svou advokátku vzkázal, že pokud ho policie předvolá, k výslechu se dostaví. Je však otázkou, zda by s vyšetřovateli takto ochotně spolupracoval, pokud by v kauze figuroval jako obviněný.

Knížectví na středomořském pobřeží přitom není členským státem Evropské unie, na Rittiga by tak nebylo možné vydat tzv. eurozatykač. "Je ale smluvní stranou Evropské úmluvy o vydávání takže předpokládáme, že vydání by bylo možné na základě mezinárodního zatýkacího rozkazu, pokud by byl příslušným soudem vydán," řekla iDNES.cz mluvčí ministerstva spravedlnosti Štěpánka Čechová.

A zároveň dodává, že pokud by k podání žádosti o vydání skutečně došlo, vše by se nejspíš obešlo bez větších zádrhelů. "V praxi jsme ve vztahu k Monaku nezaznamenali problémy," doplnila Čechová.

Prohledali Rittigovu vilu i dům jeho spolupracovníka

Na počátku celé kauzy, kterou zahájil Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, bylo právě sledování skupiny pražských lobbistů Rittiga, Janouška, Tomáše Hrdličky, exnáměstka pražského vrchního státního zástupce Libora Grygárka a bývalého šéfa odboru investic pražského magistrátu Jiřího Tomana.

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zahájil trestní řízení 6. ledna 2012. Grygárka "společně s dalšími úředními osobami" podezíral ze zneužití pravomoci, které mělo spočívat v úmyslném nesplnění jeho pracovní povinnosti. Zároveň prověřoval podezření z trestného činu sjednávání výhody při zadání veřejné zakázky a legalizace výnosů z trestné činnosti. Podle MF DNES šlo zejména o napojení na zakázky státních podniků, např Lesů ČR (více zde).

Při zásahu, který ÚOOZ spustil minulý týden, kriminalisté prohledali Rittigovu pražskou vilu a kancelář nebo Janouškovo sídlo v Galerii Myšák ve Vodičkově ulici. Odnesli si odsud dokumenty, u Janouška navíc zabavili finanční hotovost. Toto pondělí potom detektivové navštívili dům blízkého spolupracovníka ministrů Bendla a Kuby a zároveň i Rittiga, Tomáše Jindry (o zásahu u Jindry se dočtete více zde).


Video