Bohuslav Sobotka a David Rath v Poslanecké sněmovně

Bohuslav Sobotka a David Rath v Poslanecké sněmovně | foto: Michal Šula, MAFRA

ANALÝZA: ČSSD se musí modlit, aby Rathova kauza nezasáhla další kraje

  • 454
Pád zlého muže ČSSD Davida Ratha ovlivní výsledek strany v krajských volbách ve středních Čechách, ale celorepublikově takový vliv mít nemusí, shodují se politologové. Záležet bude i na tom, zda policie korupční nákazu neobjeví i v dalších krajích, které mají také pod palcem oranžoví hejtmani.

Žalobkyně Lenka Bradáčová, které se už také říká "český Cattani" podle populárního seriálu o boji s mafií Chobotnice, přitom naznačila věc, která už teď musí sociální demokraty děsit: "Mohlo by se to týkat i operačního programu Severozápad."

Tedy rozdělování evropských dotací v Ústeckém kraji, kde se už také dříve objevily pochybnosti při nákupu techniky pro Krajskou zdravotní. Podobně jako teď v případě nemocnic ve středních Čechách.

"Asi to nebude mít zásadní celorepublikový vliv na volby, spíš lokální," odhadl politolog Pavel Šaradín z Univerzity Palackého v Olomouci. Sociální demokracii podle něj může případ srazit preference třeba až o tři procenta, ale důležitější je, že do voleb je ještě půl roku. Sociální demokracie může také podle Šaradína poukazovat na to, že i vládní koalice má korupční případy, které nejsou dořešené.

"Na výsledek podzimních voleb bude mít větší vliv, jestli se ČSSD podaří udělat z nich opět volby celostátní a zmobilizovat voliče tako jako před čtyřmi roky, když využila témat poplatků ve zdravotnictví," řekl iDNES.cz politolog Josef Mlejnek.

Volební manažer oranžových Jan Hamáček věří, že ČSSD přesvědčí voliče, že Rathův případ je selhání jednotlivce, ne celku. Obdobně se vyjádřil také předseda strany Bohuslav Sobotka. "Nepochybně bude mít ta kauza vliv na celkové vnímání sociální demokracie voliči a my je budeme muset přesvědčit, že jde o selhání Davida Ratha, nikoli ČSSD," uvedl Sobotka (více zde).

ČSSD přichází o rétora a muže, který podporoval Sobotku

Sociální demokracie se snaží minimalizovat škody. Ratha rychle hodila přes palubu, přiměla ho odejít z kandidátky i z ČSSD. To jsou ale všechno vynucené tahy, které strana při rozsahu skandálu nemohla neudělat.

V parlamentu tím ČSSD přichází o svou silnou zbraň, nejrazantnějšího rétora a "zlého muže". Část umírněnějších voličů strany Rath odpuzoval, ale zároveň fungoval jako magnet na ty radikálnější, kteří se i kvůli středočeskému hejtmanovi nerozhlíželi po jiných stranách. Za bývalého předsedy Jiřího Paroubka patřil Rath mezi jeho nejvěrnější spojence, pak začal podporovat Bohuslava Sobotku proti Michalu Haškovi.

Jenže pro Sobotku byl Rath spíš pragmatickým spojencem. "Sobotka Ratha politicky využíval. Asi se mu teď i uleví, protože Rath byl až příliš kontroverzní politik," míní politolog Šaradín.

Z pohledu budoucí politiky sociální demokracie je významné, že se Rath nerozpakoval vyzkoušet variantu menšinové krajské "vlády", která se ve středních Čechách opírá o komunisty. A pokud se do Sněmovny nedostanou lidovci a zelení, je nyní pro ČSSD právě tato "středočeská varianta" číslo jedna i po příštích celostátních volbách.

"Záležet bude na volebním výsledku všech stran. Nemyslím, že by pádem Ratha tato varianta v sociální demokracii oslabila. Klidně to udělají," soudí Mlejnek.

Ve straně však může mít Rathovo zatčení a obvinění dopad na jeho nejbližší spolupracovníky. Méně pevně sedí teď v křesle například šéf středočeské ČSSD Richard Dolejš. Ten ale už dříve politicky "přežil" i to, že měl velmi blízko ke Stanislavu Grossovi. "Když jsem Davida Ratha navrhoval na lídra, získal osmdesátiprocentní podporu," argumentuje Dolejš. Ohrožen se necítí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video