Předseda Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich a ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Předseda Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich a ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. | foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Možná budeme odkládat operace, obává se zástupce nemocnic

  • 308
Šéf Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich, jinak ředitel středně velké nemocnice v Hranicích na Moravě, předvídá, že nový rok 2008 bude kvůli řadě změn ve zdravotnictví těžký jak pro pacienty, tak pro nemocnice. "Žádný pocit potěšení z nového roku vážně nemám."

Co čeká nemocnice v příštím roce? Vy si díky poplatkům od pacientů polepšíte, ne?
To určitě ne. Budeme mít problémy ve financování. Chystá se totiž nová úhradová vyhláška, která určí, kolik nám zdravotní pojišťovny budou platit v příštím roce za péči, a zdá se, že tyto platby nám nepokryjí ani náklady. Náklady se totiž zvýší nejméně o šest procent, mimo jiné i kvůli navýšení daně z přidané hodnoty, a úhradová vyhláška nám zajistí podle návrhu, který jsme viděli, jen tři procenta od pojišťoven navíc.

Co to znamená pro vaši nemocnici?
Tři procenta v takové střední nemocnici s třistamilionovým obratem je devět milionů korun. A to je hodně peněz, které budou chybět.

Počkejte: neříkejte, že vám to nepokryje nový příjem z poplatků od pacientů...
Nepokryje. Spočítali jsme si, že když vybereme poplatky úplně všechny, tak udělají ani ne jedno procento z příjmu nemocnice, tedy tři miliony korun. Ale s tím se nedá počítat, protože zcela jistě budeme mít spoustu nedobytných pohledávek. Předpokládáme, že se nám podaří vybrat tak 70 procent poplatků od pacientů.

Takže nemocnice se z poplatků neradují?
Teď už s tím nic neuděláme, ale rozhodně by bylo lepší, kdyby byly příjmem někoho jiného, a ne zdravotnického zařízení. Protože takto budou mít pacienti pocit, že si připlácí za vyšší kvalitu péče, jenže to tak není.

Jenže kdyby se to, co u vás jako pacient zaplatím za pobyt, přeposílalo zdravotní pojišťovně, tak s kvalitou péče nemocnice už vůbec nic neudělá a budete se vymlouvat, že vám to přece nikdo nezaplatí, abyste pacientům dávali třeba lepší jídlo...
Rozumím, ale základní omyl je ten, že poplatek není příplatek za zdravotní péči. Je to jen regulace pacientů, tedy jejich poptávky po zdravotní péči. Vlivem poplatků se jídlo v nemocnicích určitě nezlepší ani jiné služby a péče. Pacient se nestane partnerem. To lidé od Nového roku nemohou čekat. A budou na nás asi často kvůli tomu naštvaní.

A to mi vadí nejvíc: že totiž pacienti budou stále mimo hru. Oni si dál nebudou moci nakupovat péči a je přitom jedno, kolik platí za zdravotní pojištění. Nemohou za to dostat nic navíc. Poplatky pozici pacienta v ničem nezmění a pacienti ani od zdravotních pojišťoven nedostanou žádné výhody. Že se to nepovedlo dosud změnit a nastavit nová pravidla hry, považuju za velký dluh letoška. Samozřejmě, ministerstvo na těchto zákonech pracuje. Tak snad se brzy dozvíme, co nás konkrétně čeká.

Jak chcete řešit ten propad ve financích, který podle vás nemocnice čeká? Znamená to snad, že se budou odkládat operace?
Samozřejmě nejdřív omezíme výdaje, takže budeme odkládat investice, opravy a podobně. A ano – v krajním případě se mohou prodloužit i čekací doby při objednávání na operace a další plánované zákroky.

Jak jste se vyrovnali s placením poplatků technicky?
V naší nemocnici nejdeme cestou nějakých přístrojových automatů. Zajistili jsme v ambulancích i na centrálním příjmu pokladní místa, kde se tyto poplatky budou vybírat.

A zvolili jsme tuto cestu z více důvodů. Automaty jsou drahé. Kromě toho mohou nastávat situace, kdy pacient poplatek nebude muset platit, a v tom automaty mohou selhávat – co už pak dělat, když pacient zaplatí stroji, a až pak se ukáže, že platit nemusel?

Poplatky chceme vybírat manuálně i proto, abychom měli pod kontrolou konfliktní situace, které zcela jistě nastanou. Chceme pacienty uklidnit, chceme, aby byli spokojení. To stroje nedokážou. Novým rokem nastane pro všechny pacienty úplně nová situace a nechtěli jsme jim ji komplikovat ještě technikou, která může selhávat.

A třetí věc: Ústavní soud ještě stále zkoumá, zda poplatky nejsou protiústavní. Pokud by výběr poplatků byl trvalý, pak bychom v budoucnu asi automaty koupili.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video