Chálid Šajch Muhammad (10. 9. 2009)

Chálid Šajch Muhammad (10. 9. 2009) | foto: AP

Mozek útoků z 11. září stane do měsíce před tribunálem na Guantánamu

  • 128
Pákistánec Chálid Šajch Muhammad, který je označován za mozek útoků z 11. září 2001, stane s dalšími čtyřmi komplici do měsíce před vojenským tribunálem na americké základně Guantánamo. Pokud je soud shledá během procesu vinnými, hrozí jim trest smrti. Posun v jejich případu oznámil Pentagon.

Vojenská prokuratura má nyní třicet dní na to, aby připravila proti pětici obvinění a vznesla je před tribunálem. Muži jsou podezřelí z toho, že naplánovali a zorganizovali nejhorší teroristické útoky na území Spojených států, při nichž zemřelo 2 976 lidí.

Muhammad bude souzen spolu se svým synovcem Alím Abdalem Azízem, s Jemeneci Ramzím bin Šibhem a Valídem Attašem a s Mustafou Ahmadem Havsávím ze Saúdské Arábie.

Nejvíce sledovaným je ale Pákistánec Chálid Šajch Muhammad, který je označován za "mozek" teroru, při němž útočníci unesli čtyři letadla, se třemi z nich pak narazili do věží Světového obchodního centra v New Yorku a budovy Pentagonu ve Washingtonu. Čtvrté spadlo v Pensylvánii.

Všech pět zadržených islamistů prokuratura hodlá obžalovat z terorismu, únosu letadel, spiknutí, vražd a zničení majetku, přiblížila televize BBC na svém webu. V případě, že je soud shledá vinnými, mohou čelit trestu smrti.

Chálid Šajch Muhammad

Rodák z Kuvajtu (1965) vyrostl v pákistánské provincii Balúčistán (má pákistánský pas). Z USA odešel do Afghánistánu, kde bojoval proti Sovětům. Tehdy se údajně seznámil s Usámou bin Ládinem, vůdcem al-Káidy. V 90. letech se vypracoval se mezi šest nejvýznamnějších velitelů al-Káidy. Po 11. září 2001 působil v pákistánském Karáčí, odkud koordinoval rozmístění členů al-Káidy ve světě. Američané ho zadrželi v Pákistánu v roce 2003.

Oznámení ministerstva obrany přišlo rok poté, co prezident Barack Obama ustoupil ze svého pokusu postavit Muhammada a jeho čtyři údajné spoluviníky před civilní soud. Ten se měl konat v New Yorku, nedaleko míst, kde letadla narazila do věží Světového obchodního centra. Po obrovském tlaku Bílý dům vrátil případ vojenskému tribunálu.

Muhammad spolu se svými údajnými komplici měl vojenskému tribunálu čelit původně, na Guantánamu s nimi před několika lety začalo i předběžné slyšení. Muži čelili obvinění z 2 973 vražd, za každou oběť útoků z 11. září.

Obama se po příchodu do Bílého domu pokusil věznici na Guantánamu uzavřít a přesunout vězně do jiných zemí či na americkou půdu a pak je postavit před civilní soud, ale nepovedlo se mu to. Desítky vězňů na americké základně na Kubě i kvůli neochotě ostatních zemí je přijmout na svém území zůstávají.

Pentagon kdysi uvedl, že Chálid Šajch Muhammad se přiznal k naplánování a zorganizování útoků. Během předchozích slyšení řekl, že se k deset let starému teroru oficiálně dozná a stane se tak mučedníkem, připomněla BBC.

Američané ho zadrželi v březnu 2003 v Pákistánu, na Guantánamu sedí od roku 2006. Pákistánec považovaný ve své době za číslo tři v hierarchii al-Káidy se podle Američanů dále přiznal k podílu na dalších 30 akcích, včetně prvního útoku na newyorské Světové obchodní středisko v roce 1993 a atentátů na noční klub na indonéském Bali v roce 2002.

Stěžoval si ale také, že ještě za vlády prezidenta George Bushe byl na Guantánamu mučen. Z dokumentů CIA později vyplynulo, že ho vyšetřovatelé podrobili takzvanému waterboardingu, při kterém má vyslýchaný pocit, že se topí, rovnou 183krát. Podle organizací na ochranu lidských práv jsou jeho četná přiznání výsledkem tohoto mučení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video