Havarovaný Fokker

Havarovaný Fokker - Záchranáři prohlížejí trosky letounu Fokker 50, který se zřítil v mlze poblíž Lucemburku. Zahynulo nejméně 16 lidí. (6. listopadu 2002) | foto: ČTK

Motory se zastavily za letu

  • 43
Středeční letecké neštěstí u lucemburského letiště způsobilo zastavení motorů ještě ve vzduchu. Ukázaly to první analýzy černých skříněk. Při pádu letadla Fokker 50 společnosti Luxair zemřelo dvacet lidí. Přežil jen pilot a jeden z cestujících.

PROHLÉDNĚTE SI FOTOGRAFIE

"Záznamy ukázaly, že motory letadla ztrácely během přibližovacího manévru k letišti Lucemburk-Findel rychle výkon, až se zcela zastavily," řekl mluvčí lucemburské vlády.
 
Proč se tak stalo, však dosud nebylo možné přesně určit, a budou následovat další analýzy, dodal. Ze záznamů je zřejmé jen to, že posádka s tvrdým dopadem počítala a všichni cestující se těsně před havárií rychle připoutali sedadlovými popruhy.

"Dosud zjištěné údaje ale neumožňují stanovit přesné okolnosti nehody, takže jakákoli hypotéza vyslovená v tomto stadiu k příčinám zastavení motorů by byla pouhou spekulací," zdůraznil mluvčí.

Stroj spadl ve středu u vesnice Roodt-Syr, zhruba pět kilometrů od mezinárodního letiště Findel, kde měl podle časového plánu přistát v 10:15 hodin. Do Lucemburku letěl na pravidelné lince z berlínského letiště Tempelhof.

Havarovaný turbovrtulový letoun Fokker 50 patří letecké společnosti Luxair. Letadlo se zřítilo v mlze. Na palubě bylo devatenáct cestujících a tři členové posádky.

Poslední kontakt s letadlem měli pracovníci řízení letového provozu kolem 10:10 SEČ, krátce nato se stroj zřítil. Řídící věž nezachytila žádné signály, které by svědčily, že by posádka měla nějaké problémy.

Stroj se zřítil pět minut před plánovaným přistáním. Dopadl na zem nedaleko místní silnice a zastavil se až na nedaleké louce.

Podle hasičů většina trupu letadla shořela, pilotní kabina ale zůstala ohněm nedotčena.

Většinu cestujících, 15 lidí, tvořili němečtí obchodníci a podnikatelé, pět bylo Lucemburčanů a dva Francouzi, upřesnil lucemburský ministr. Jaké z těchto národností je cestující, který přežil, neřekl. Podle ministra dopravy Grethena nebyli v letadle žádní Češi.

"Dveře pilotní kabiny byly otevřené. Zevnitř jsem zaslechl nářek. Přiběhl jsem a pokoušel se lidi vyprostit," řekl agentuře AFP po nehodě taxikář Guillaum Wainachter, který projížděl kolem místa neštěstí.

"Pak takový divný zvuk... Najednou bylo vše v plamenech. Musel jsem odstoupit. Nářek zmlkl," podotkl taxikář. Tvrdí, že nešlo o explozi.

Na místo poseté kusy roztříštěného letounu se sjela asi stovka záchranářů. Postupně z trosek stroje vyprostili zuhelnatělá a roztrhaná těla. Poslední našli v troskách až vpodvečer.

Z centrály NATO a Evropské unie v Bruselu zamířily k nehodě na pomoc tři vrtulníky. V pohotovosti byla i nejbližší belgická vojenská nemocnice.

Podle agentury AP je oblast Niederanven, kde se nehoda stala, mírně kopcovitá a lesnatá. Ranní mlhy jsou v Lucembursku v tuto roční dobu běžné.

Lucemburská letecká společnost Luxair se k nehodě vyjádřila ve zvláštním prohlášení. Uvedla, že letadlo bylo v provozu od roku 1991. Německé úřady už oznámily vznik krizového štábu, který se zapojí do objasňování příčin nehody.

Nehoda Fokkeru je druhým vážným leteckým neštěstím v Lucembursku za posledních dvacet let. V roce 1982 zemřelo deset lidí, když ruský letoun Il-62 dostal smyk, vyjel z dráhy a narazil do stromořadí.

Ve středu to bylo už třetí neštěstí, ve kterém figuruje Německo nebo jeho občané. Při požáru ve vlaku ve francouzské Nancy zahynulo dvanáct lidí z toho čtyři Němci. V Egyptě zahynulo při nehodě autobusu 27 lidí, mezi nimiž mohli být i němečtí turisté.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video