Motorpal: jeden akcionář končí

Jihlava - Rychle prodat svůj dvouprocentní podíl v Motorpalu se rozhodl minoritní akcionář Bohumil Vejvoda. Stalo se tak těsně po skončení páteční mimořádné valné hromady společnosti. Čelní představitelé Motorpalu jsou na dovolené a nemohli tak Vejvodovo rozhodnutí komentovat.

Akcionář chce odprodejem vyjádřit svou nespokojenost nad způsobem, jakým vedení strojírenského podniku vysvětlovalo okolnosti své více než pět let staré privatizace. Šéfové firmy ale už několikrát zdůraznili, že vše v privatizaci, kterou už dva roky vyšetřuje policie, bylo v pořádku a především odmítli nařčení, že by se kdokoliv z nich obohatil.

"Já rezignuji. V pondělí dám pokyn svému makléři aby můj podíl v Motorpalu prodal," řekl Bohumil Vejvoda, dvouprocentní akcionář jihlavského podniku, těsně po páteční valné hromadě. Na ní, spolu s dalším akcionářem alešem Hodinou, opakovaně zpochybnili více než pět let starou privatizaci firmy.

Vejvoda dále uvedl, že odchází uražen tvrzeními některých manažerů firmy, kteří ho považují za osobu výrazně škodící tomuto významnému jihlavskému zaměstnavateli. "Chtěl jsem pro firmu jen dobré. Pokud někdo mé činy bral jako poškozování, raději se stáhnu. Člověk by měl umět prohrávat, odcházím ale zklamán. Věřím, že čas ukáže kdo měl pravdu," dodal Vejvoda.

Právě jeho před nedávnem označil předseda představenstva Motorpalu Vladimír Drvota za muže číslo jedna v údajné skupině, která usiluje o převzetí společnosti. "Všechno se točí okolo Vejvody. On má majoritní podíl v ZPA Pečky, což je firma, která by teoreticky mohla vyrábět stejné produkty jako Motorpal. U nás by se zase dalo dělat něco z toho, co dělají v Pečkách. Je jasné, proč se mu u nás zalíbilo," uvedl před časem Drvota.

Jako způsob vedoucí k ovládnutí společnosti předseda uváděl právě svolávání mimořádných valných hromad minoritními akcionáři, kde se mělo řešit údajné předlužení. To mělo podle něj vždy velmi negativní vliv na hospodaření Motorpalu. Drvota také připustil, že skupina okolo Vejvody mohla mít napojení na policejního vyšetřovatele, který se od předloňského roku spornou privatizací zabýval.

Drvotovy výroky už tehdy Vejvoda důrazně odmítl s tím, že mimořádné valné hromady svolává pouze z obavy o budoucnost továrny. "Musím se nad tím pousmát. Samozřejmě že žádná spletitá organizace neexistuje. Nevím jak na něco takového přišel," řekl začátkem června akcionář Motorpalu, který je zároveň místopředsedou představenstva v ZPA Pečky.

Po páteční valné hromadě Vejvoda potvrdil, že měl původně zájem, spolu s jednoprocentním akcionářem Alešem Hodinou, odkoupit většinu akcií od jihlavské společnosti. Za tímto účelem poslal nedávno Hodina nabízecí dopis, který šéfové Motorpalu neakceptovali.  "Kdyby podíl prodali a já získal majoritu, choval bych se jinak než oni. Dnes už ale jejich akcie koupit nechci," doplnil Vejvoda. Trvající zájem o místní továrnu ale naopak neztratil jeho kolega. "Na mém zájmu o podnik se nic nemění," potvrdil Aleš Hodina.

Vedení podniku na páteční valné hromadě, po žádosti zmíněných dvou menšinových vlastníků, také předložilo zprávy o smlouvách, uzavřených mezi Motorpalem a osobami, které jsou s ním personálně a majetkově propojeny. Firma, podle zprávy, uzavřela mimo jiné na tři desítky smluv týkajících se poskytnutí automobilů, nákupu pozemků a provedení hrubých staveb domků pro členy vedení, dozorčí rady a managementu. "Vlastní pozemky prodávala firma i ostatním zájemcům. Domky stavěla za standardních podmínek stavební skupina Motorpalu," vysvětlil místopředseda představenstva František Chromý.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Témata: Dovolená, Motorpal

Video