Motivem útoků v Bostonu byla msta za války v Iráku a Afghánistánu

Motivem útoků v Bostonu byla msta za války v Iráku a Afghánistánu | foto: koláž iDNES.cz

Byla to msta za Irák a Afghánistán, tvrdí o bostonském atentátu Carnajev

  • 597
Pumový útok na bostonský maraton byl pomstou za americkou invazi do Afghánistánu a Iráku. Podle amerického vládního zdroje citovaného zpravodajstvím BBC to uvedl jeden ze dvou bratrů-útočníků Džochar Carnajev. Jejich rodiče už v Dagestánu vyslechli agenti FBI.

Devatenáctiletý Carnajev uvedl motiv útoku v rámci probíhajících výslechů v bostonské nemocnici, kde leží s prostřeleným hrdlem. Už během úterý vypověděl, že se spolu s bratrem snažili bránit islám (více čtěte zde). Atentátník prý zároveň prohlásil, že on ani jeho bratr Tamerlan, který zahynul při přestřelce s policií, nebyli v žádném kontaktu s teroristickými skupinami v zahraničí.

Výbuchy v Bostonu

Mladší z bratrů Džochar Carnajev při zatýkání utrpěl četná zranění, nicméně je schopný komunikovat s vyšetřovateli z nemocničního lůžka. Mimo jiné prý sdělil, že spolu s bratrem Tamerlanem prošel cestou radikalizace svých názorů prostřednictvím internetu.

Dva zdroje blízké vyšetřování dnes agentuře AP potvrdily, že vyšetřovatelé zajistili pouze jednu zbraň, kterou bratři použili při přestřelce. Není však jasné, kterému z nich devítimilimetrová pistole se seškrábaným výrobním číslem patřila. Podle policie padlo během akce 250 výstřelů a bratři zároveň používali výbušniny.

Vyšetřovatelé zkoumají, zda informace například o tom, jak sestrojit podomácku bombu, nezískali pachatelé v internetovém magazínu Inspire, který vydává teroristická organizace al-Káida na Arabském poloostrově. Podle jiných zdrojů ale mohli bratři najít návody i na jiných místech v internetu, píše server washingtonpost.com.

Tamerlan byl pravověrným muslimem

Zkoumání stop atentátníků z Bostonu na internetových sociálních serverech už ukázala, že Tamerlan rád odkazoval například na videa z výcviku nebo činnosti islamistických bojovníků. Tamerlan také podle svědectví svých blízkých v posledních letech horlivě studoval korán, přestal konzumovat alkohol a snažil se chovat jako pravověrný muslim (jak nabádal matku, aby se zahalovala, čtěte zde).

Stanice CNN citovala dva příbuzné Carnajevových, kteří zmínili muže arménského původu označovaného jako Miša, který konvertoval k islámu a měl prý velký vliv na Tamerlanovu postupnou radikalizaci. Právě on prý staršího z bratrů Carnajevových nasměroval v jedné z mešit v oblasti Bostonu na cestu k fundamentalismu.

Tento tajemný muž dnes zajímal i vyšetřovatele FBI, kteří se v dagestánské metropoli Machačkale setkali s rodiči bratrů. "Byl to pouze přítel," řekla televizní stanici ABC matka Zubejda Carnajevová, která teorie o Mišově rozhodujícím vlivu označila za "nesmysl".

Podle Žamala Carnajeva, vzdáleného příbuzného, se Tamerlan při loňské návštěvě Dagestánu už nechtěl vrátit do USA a naopak chtěl svou rodinu přivézt na Kavkaz. Otec ho prý ale přiměl k návratu, aby získal americké občanství.

"Říkal, že nechce odjet, že chce zůstat tady. Ale otec ho donutil se vrátit," řekl Žamal Carnajev agentuře Reuters. Tamerlan prý celé dny proseděl doma nebo si chodil zaboxovat, o pátcích však chodil do mešity. Tamerlan byl v náboženských otázkách obzvláště přísný a vášnivě rád o nich diskutoval. Kromě toho kritizoval války vedené Američany, řekl německému magazínu Stern Němec Albrecht Ammon, který v Bostonu bydlel přímo pod bratry Carnajevovými.

"Udělal mi přednášku o koloniální mocnosti USA, o tom, že zabíjí nevinné v Iráku a v Afghánistánu. A pak ještě další přednášku o koránu a o bibli. Když jsem měl jiný názor, reagoval velmi vášnivě. Nikoliv agresivně, ale tvrdohlavě," vylíčil debatu s Tamerlanem osmnáctiletý Ammon v rozhovoru, z něhož ve středu Stern zveřejnil výňatky na svém webu.

Džochar byl pod silným vlivem bratra

V posledních týdnech před pumovým útokem v cíli maratonu v Bostonu se prý nad Amonnovým bytem často ozývaly zvuky jako z nějaké dílny. Tamerlanova manželka a dítě tam už nebydlely.

Mladší bratr Džochar byl údajně v muslimské víře o poznání vlažnější a rád si užíval večírků a marihuany mezi svými vrstevníky. Byl ale podle všeho pod silným vlivem svého staršího sourozence, označovaného za autoritáře a v poslední době i za nepřizpůsobivého.

Příbuzní údajných atentátníků jsou přesvědčeni, že bratři se stali oběťmi ruského spiknutí, které je vykresluje jako čečenské teroristy působící v USA. "Nestalo by se to bez vměšování z ruské strany," tvrdí podle Reuters Said Carnajev (56), žijící v čečenské metropoli Groznyj.

Moskva prý posílala do USA o bratřích Carnajevových falešné informace, aby přesvědčila Západ o globálním charakteru protiruského muslimského povstání na severním Kavkaze.

V USA mezi tím pokračují spory o to, zda mohla FBI bostonským útokům předejít. Zpochybňuje se zejména spolupráce s Ruskem, které údajně v minulosti varovalo, že názory staršího z bratrů Tamerlana prošly radikalizací. Na závěr uzavřených jednání bylo doporučeno, aby všechny bezpečnostní složky zapracovaly na sdílení důležitých informacích.

Džochar Carnajev je obviněný z útoků při bostonském maratonu, které naplánoval spolu se svým o sedm let starším bratrem Tamerlanem, jenž zemřel po přestřelce s policií (více o obvinění čtěte zde). Dvě exploze zabily v cíli maratonu tři lidi, dalších více než 200 bylo zraněno. Policisté dopadli Carnajeva po rozsáhlé pátrací akci v noci na sobotu (více čtěte zde).

Bostonská tragédie den po dni

21. dubna 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video