Motejl se Klausovi omluvil

- Ministr spravedlnosti Otakar Motejl se omluvil předsedovi ODS Václavu Klausovi za výroky týkající se výměny ministrů, které zveřejnil 28. března v rozhovoru pro MF Dnes.
"Prosím, abyste přijal mou omluvu za zkreslující a pravdě neodpovídající dojem z jedné z mých odpovědí v neautorizovaném rozhovoru," uvádí Motejl v dopise Klausovi.

Václav Klaus žádal od ministra spravedlnosti  veřejnou omluvu nebo doklad tvrzení za výroky, které ministr zveřejnil 28. března v rozhovoru pro MF Dnes. Motejl mluvil o faxu ODS, který přišel do vlády a v němž údajně stálo: vyměňte čtyři kusy, jména dodáme později.

"Oni pak navíc ani nedodali ta jména. To mi přišlo absurdní, že se takhle vyjednává o něčem, jako je státní rozpočet," řekl v rozhovoru Motejl.

"Nebráním se tomu, aby byl vyhozen ministr, který špatně pracuje, ale bráním se tomu, aby byl vyhozen třeba proto, že je marnotratný nebo že pije pivo. Já nejsem marnotratný a nepiju pivo - tak jsem mohl zůstat. Ale jsem zase plešatý, takže až budou měněni plešatí, půjdu taky? ... to mi připadá nevkusné," řekl doslova Motejl.

Václav Klaus tuto část rozhovoru označil za "hrubě a naprosto nepravdivou".

Ministr spravedlnosti, který nedávno zvažoval svůj odchod z menšinové vlády Miloše Zemana, však trvá na tom, že vládní ČSSD s ODS jednala o čtyřech změnách ve vládě. Předmětem jednání však podle něj nebyly konkrétní osoby v ministerských funkcích. "O tom, že nejsou předmětem jednání konkrétní osoby a důvody jejich odchodu, jsem získal informace především z veřejných vystoupení čelných představitelů ODS tak, jak byly průběžně publikovány," uvedl Motejl v odpovědi Klausovi.

Úryvky z prohlášení Otakara Motejla:
Rozhodně odmítám náznaky toho, že bych své úvahy o odchodu z vlády spojoval s nějakými pocity o možnosti reformu justice dokončit nebo o pochybnosti o jejím úspěchu. Je proto zcela nepřesná interpretace mého uvažování o mém setrvání či nesetrvání ve vládě jako reakce na průběh jednání o předložených zákonech Poslanecké sněmovně a jejích výborech.
.....
Jediným skutečným důvodem, proč jsem otevřel především sám sobě a posléze příslušným ústavním činitelům otázku mého odchodu, bylo vážné znepokojení nad průběhem některých politických jednání… byl jsem skutečně zaskočen politickým ujednáním obsaženým v dodatku k tzv. opoziční smlouvě, kdy se podmínkou existence vlády … stalo ujednání o rekonstrukci spočívající ve výměně jakýchkoli čtyř jejích členů.
...
Chtěl jsem svým odchodem z vlády dát najevo své jednoznačné ne politické hře… Učinil bych tak zadost svým občanským pocitům.
...
S touto pohnutkou se střetl jiný pocit odpovědnosti za splnění pracovních úkolů, které mi náleží a které jsem na sebe dobrovolně vzal.

"Přeci jen zůstávám"
Ministr spravedlnosti Otakar Motejl v pondělí  28. března na mimořádné tiskové konferenci oznámil, že se rozhodl zůstat ve funkci.

Hlavním důvodem, proč Motejl uvažoval o rezignaci, nebyla údajná neprůchodnost reformy justice v parlamentu, jak o tom informoval deník Právo, ale  politický obchod mezi ODS a ČSSD - schválení státního rozpočtu za změny ve vládě. "Dal jsem přednost své práci," řekl Motejl.

Ministr už také před několika dny sepsal svůj rezignační dopis. Minulý pátek ho předal prezidentu Václavu Havlovi.

Premiér Miloš Zeman potvrdil, že i jemu se Motejl svěřil se svými úmysly. Doufal však, že svého jediného nestranického člena kabinetu ještě přemluví.

O tom však Motejlovi spolupracovníci pochybují: "Myslím, že on by na nějaké přemlouvání stejně nedal. Jestli se rozhodne odejít, tak to prostě udělá. Na rozdíl od ostatních ministrů se nemusí ohlížet na žádnou stranu," uvedl před pár dny vysoce postavený úředník ministerstva spravedlnosti. Podle něho však za zamýšlenou demisí nestojí ani tak problémy s prosazováním nastartované reformy, jak to naznačil premiér. "Spíš mu vadil ten politický handl mezi ČSSD a ODS a to, že ministři nejsou odvoláváni proto, že špatně pracují, ale proto, že se to tak dohodlo v dodatcích opoziční smlouvy."

Grulich rozhodne o svém odchodu v pátek
Kdyby Motejl skutečně z vlády odešel, ČSSD by tím splnila svůj závazek vyměnit čtyři ministry a proti původním plánům by na své židli mohl zůstat ministr vnitra Václav Grulich. Ten však tvrdí, že Motejlovo rozhodnutí s jeho setrváním nebo odchodem nijak nesouvisí. "Já musím říct, že jsem v této chvíli v podstatě také rozhodnut, jestli zůstanu, nebo ne. Verdikt ale oznámím až v pátek na tiskové konferenci," uvedl.

I v jeho případě existují indicie svědčící o úmyslu odejít z úřadu: například pár hodin po avizované tiskovce pozval novináře a blízké spolupracovníky na "společenské setkání".

Ministr spravedlnosti Otakar Motejl přichází na tiskovou konferenci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video