Motejl: Kdyby byly volby, nebyla by kauza plzeňských práv

  • 497
Ombudsman Otakar Motejl je znepokojen mediální kampaní, která se strhla okolo kauzy na plzeňských právech. "Za všechno může Ústavní soud, kdyby byly volby, nebyla by aféra na Západočeské univerzitě," řekl Motejl v ČT. Podle ombudsmana neměla média potom, co Ústavní soud zrušil předčasné volby, o čem psát.

O kauze na plzeňských právech mluvili v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce tři exministři spravedlnosti. Kromě Motejla ještě Pavel Němec a Jiří Pospíšil, který je zároveň prozatimním děkanem plzeňských práv.

Aféru spojil s médii i Pavel Němec. "Zatím jsme ve fázi mediálního podezření, je ale potřeba počkat a vycházet ze seriózních zjištění," uvedl.

Motejl zdůraznil, že nešvar opisování prostupuje české školství dlouhodobě. "Fenomén švindlování tady je, ale to si fakulty musí hlídat samy," řekl Motejl v diskusním pořadu.

Zavzpomínal také na doby minulé - podle něho to ale není zas tak dávno, kdy se se na ústředních orgánech psaly disertační práce pro potomky různých funkcionářů a kdy kvůli tomu padaly i hlavy náměstků, když to někdo nechtěl napsat. Jedinou změnou oproti minulosti podle Motejla je, že dříve se práce musela vyťukat a dnes stačí na počítači použít "ctrl+c" a "ctrl+v".

To, že kauza na plzeňských právech, není "nijak výjimečná", Motejl zopakoval do kamer několika médií i po skončení pořadu. Problém s plagiátory mají podle Motejla i na jiných školách. Kauza na právech v Plzni ale plagiátorstvím pouze odstartovala.

Po odhalení proděkana Ivana Tomažiče, který údajně opsal desítky stran ve své dizertační práci, vyplula na povrch mnohem závažnější podezření - především údajné propojení fakulty s mafií, která zajišťovala vlivným lidem získání titulu za krátkou dobu.

Šéfka akreditační komise Vladimíra Dvořáková dokonce v rozhovoru pro MF DNES uvedla, že plzeňská fakulta je rizikem pro stát. - rozhovor s šéfkou akreditační komise čtěte zde

Pospíšil: Plzeňská práva mají zdravé jádro

Ombudsman zároveň vyjádřil politování na tím, že kvůli mediální kampani to dnes vypadá tak, že by se snad studenti Západočeské univerzity měli stydět vyjít na ulici.

Studentem plzeňských práv byl i Jiří Pospíšil. S tím, že i jeho studium se nejspíše dostane do hledáčku médií či akreditační komise, údajně počítá. Obavy z toho ale nemá.

Na svoji obhajobu uvedl, že školu vystudoval v časech, kdy se s ní ještě žádná aféra nespojovala, má červený diplom a titul JUDr. získal v době, kdy ještě nepůsobil v politice.

Pospíšil zároveň v pořadu zdůraznil, že škola navzdory skandálu normálně funguje, studenti chodí na přednášky a učitelé ze školy hromadně neodcházejí "Škola má zdravé jádro, a já jsem přesvědčen, pokud se to vyšetří, pokud se odstraní systémové nedostatky, tak může být jednou z nejkvalitnějších právnických fakult v zemi," tvrdí Pospíšil.

Pospíšil také uvedl, že už na fakultě spočítali, kolik rigorózních prací v knihovně skutečně chybí. Přesné číslo je 175. Fakulta se pokusí práce dohledat na jednotlivých katedrách. U zbylých pak osloví autory, aby svou práci do knihovny dodali. Jejich povinností to ale není, uvedl Pospíšil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue