Kurdští bojovníci u Mosulské přehrady na severu Iráku (17. srpna 2014)

Kurdští bojovníci u Mosulské přehrady na severu Iráku (17. srpna 2014) | foto: AP

Hráz Mosulské přehrady praská. Místní se bojí min a odvety islamistů

  • 46
Přehrada ležící na řece Tigris čtyřicet kilometrů proti proudu od Mosulu původně nesla jméno Saddáma Husajna a měla být symbolem jeho moci a síly Iráku. Paradoxně již od svého dokončení v polovině 80. let vyžaduje prakticky neustálé rekonstrukce. Kdyby se protrhla, ohroženy by byly desetitisíce lidí.

Největším problémem přehrady je nestabilní sádrovcové podloží, na kterém je vystavěna. „Z geologického hlediska není sádrovec považovaný za kámen. Je to sediment měkký jako máslo. Fyzikálně je to vazká tekutina. Celé se to podobá švýcarskému sýru,“ řekl agentuře Reuters nejmenovaný zdroj z německé firmy Hochtief, která se na stavbě podílela. 

Mosulská přehrada

Vybudování největší irácké přehrady přišlo na 1,5 miliardy dolarů (32 miliard korun).

Pojme 12 miliard kubických metrů vody, generátory jsou schopny vyrobit 1 010 megawattů elektřiny.

Americká vláda za opravy hráze od roku 2003 utratila 30 milionů dolarů.

Ve firmě se o přehradě hovořilo vždy jako o jejím vůbec nejhorším projektu, dodal. Praskliny v hrázi je nutné neustále zpevňovat betonovými injektážemi.

Podle Richarda Coffmana z univerzity v Arkansasu se provádějí 24 hodin denně šest dní v týdnu. „Kdyby se injektáže na pár týdnů přerušily, začalo by se podloží ještě více rozpadat,“ řekl Coffman Reuters. „Mohlo by to i zcela podemlít hráz a z nádrže by vytekla voda.“

V roce 2007 o hrozícím nebezpečí informovali tehdejšího iráckého premiéra Málikího někdejší velitel americké armády v Iráku David Petraeus a velvyslanec USA v Bagdádu Ryan Crocker. 

Boje v Iráku

„Katastrofické selhání Mosulské přehrady by vedlo k záplavám podél řeky Tigris až k Bagdádu,“ napsali Američané v dopise Málikímu. „Kdyby se naplnil nejhorší scénář, náhlé úplné selhání Mosulské přehrady by v případě jejího kompletního zaplnění způsobilo povodňovou vlnu, která by v Mosulu dosáhla výšky dvaceti metrů,“ citovala dopis BBC.

Bez oprav přehrada dlouho nevydrží

Vládním jednotkám (především kurdským pešmergům) se za pomoci USA sice v pondělí povedlo získat plnou kontrolu nad oblastí přehrady a přestalo hrozit, že radikálové zvednou stavidla a zaplaví města ležící po proudu, nebezpečí přesto trvá. Podle iráckého inženýra Salára Ismáíla se základny nezpevňovaly už tři dny. „Je třeba to dělat denně, aby se udržela stabilita,“ řekl. Sám z obav o život z přehrady odešel. 

Vojáci sice personálu nařídili, aby se injektáže obnovily, ale technici to odmítli, dokud se bezpečnostní situace nezlepší. Geolog Váil Matti řekl, že jestliže nebude údržba rychle obnovena, je prolomení přehrady nevyhnutelné.

Mluvčí kurdských milicí Halgurd Hikmat varoval, že islamisté umístili miny i do nitra hráze. Kurdové jsou prý rozhodnutí stavbu ochránit, což je ale vzhledem k její odlehlosti a také rozměrům velmi těžké. „Je to obrovsky rozlehlá oblast a je velmi obtížné v ní zajistit bezpečnost kvůli charakteru zdejší krajiny,“ řekl Reuters bezpečnostní poradce John H. Hollis, který se podílel na opravě přehrady v letech 2004-2006.

K zabezpečení přehrady je podle Hollise zapotřebí trvalá přítomnost vojáků a také letecký dohled. Bez ní je pro radikály snadné přehradu dobýt. „Můžete očekávat, že se to stane znovu,“ míní Hollis. „Když si budou myslet, že je správný čas k útoku, zaútočí znovu.“

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video