Výcvik v USA a temná pověst. Ofenzivu u Mosulu vede elitní Zlatá divize

  • 314
Ofenzivu v iráckém Mosulu vedou elitní vojáci Zlaté divize. Po invazi amerických vojsk do Iráku podstoupili v USA výcvik určený pro členy speciálních jednotek. Spolehnout se mohou i na moderní armádní techniku. Tíží je však temná minulost. Čelili obvinění, že je tehdejší premiér Núrí Málikí využíval pro likvidaci politických rivalů.

Ofenziva u iráckého Mosulu pokračuje velmi pomalu. Irácká vojska se do boje se stoupenci Islámského státu dala v polovině října loňského roku. Teprve před pár dny se jim podařilo islamisty vytlačit až za řeku Tigris (více zde). Bojů se účastní desetitisíce řadových vojáků i kurdských ozbrojenců.

Mosulanům zuří válka za okny, do uprchlických táborů se však nehrnou

Nejsmrtonosnější silou jsou však členové proslulé Zlaté divize. Jednotka nyní čítá několik tisíc mužů, kteří prošli výcvikem americké armády. Mnozí z nich dokonce na území Spojených států. Pentagon tvrdí, že Zlatá divize je pro něj největším spojencem v boji proti Islámskému státu, protože běžná vojska jsou prolezlá korupcí a chybí jim pevné vedení.

Osmiměsíčním výcvikem v USA prošel i plukovník Arkan Fadhil, píše server The Washington Post. Odnesl si z něj vynikající fyzickou kondici, taktické myšlení i vytříbenou angličtinu s typickým americkým přízvukem. V posledních měsících se z bojiště domů podívá jen výjimečně. Armáda Zlatou divizi nasazuje po celém Iráku. „Už jsme bojovali úplně všude,“ tvrdí. „Ramádí, Fallúdža, Rutba, Hit,“ vyjmenovává bojiště, která se stala jeho druhým domovem.

Krušné začátky Zlaté divize

Americký generálporučík Mick Bednarek se na výcviku iráckých vojáků podílel mezi lety 2013 až 2015. I podle něj je Zlatá divize tím nejlepším, čím se může irácká armáda pochlubit.

Zlatá divize se zrodila v roce 2003 poté, co Pentagon po invazi řešil problémy s iráckými povstalci. Divize byla vymodelována po vzoru amerických speciálních jednotek. Tvoří ji Iráčané napříč všemi vyznáními. Najdeme zde šíity, sunnity i Kurdy. Spolehnout se mohou nejen na výcvik, ale také americké vybavení. Na bojišti jsou v plné zbroji k nerozeznání od amerických vojáků.

Člen Zlaté divize v klasické děsivé masce při ofenzivě u Mosulu (27. listopadu 2016)

Člen Zlaté divize na hlídce při bojích u Mosulu (18. listopadu 2016)

Začátky Zlaté divize však nebyly bezproblémové. Její členové čelili podezření, že jednají na přímý rozkaz tehdejšího premiéra Núrí Málikího. Ten měl některé členy využívat pro likvidaci svých politických protivníků. „Lidi nás nenáviděli,“ vzpomíná Fadhil na doby před bojem proti Islámskému státu. Nyní je veřejnost oslavuje.

„Jejich proměna za poslední dva roky je neuvěřitelná,“ myslí si bývalý plukovník amerických speciálních jednotek David M. Witty. Zlatá divize se podle něj z nenáviděné jednotky stala miláčkem obyčejných Iráčanů. Pomáhá jí i fakt, že operuje odděleně od ostatních armádních struktur.

Speciální jednotky v konvenční válce

Náplní práce byly pro členy jednotky až donedávna menší operace zaměřené na velmi významné cíle. S odchodem Málikího a vzestupem Islámského státu se však stále častěji dostávají na obyčejná bojiště. „Dělali jsme na misích, kde jsme operovali v malých týmech. Nikdy jsme neabsolvovali operace, které děláme teď, kde se počítá se třemi nebo čtyřmi batalióny,“ popisuje Fadhil.

„V armádě a u dalších jednotek můžeme pozorovat slabá místa. To však přenáší odpovědnost na nás,“ tvrdí brigádní generál Hajder al-Obejdí, který řídil ofenzivu u Fallúdži. Vojáci jsou tlačeni k rychlému postupu a často tak za sebou nechávají nepřátelské bojovníky. Vůbec nejhorší chvíle podle něj jeho muži zažili na počátku boje s Islámským státem ve městě Ramádí. Dobytí města si vyžádalo mnoho mrtvých.

Před vypuknutím bojů proti islamistům byl režim divize poměrně volný. Sedm dní výcviku, sedm dní volno. Nyní by měli vojáci trávit dva týdny na bojišti a týden odpočívat. V praxi to však příliš nefunguje. Fadhil například při bitvě o Ramádí strávil v terénu 118 dní v kuse. Oddechu si podle všeho neužijí ani v měsících následujících.

Konec bitvy o Mosul je totiž v nedohlednu. Fadhil navíc připomíná, že jeho tým ještě nedávno čítal 240 mužů, nyní se může spolehnout na 190 vojáků. Náhrada za padlé jen tak nedorazí. „Nemůžete ve větších počtech chrlit muže připravené na speciální operace,“ vysvětluje. I s řídnoucími řadami však podle armádní expertů zůstává Zlatá divize klíčovou zbraní v boji iráckých sil proti Islámskému státu.

Vojáci Zlaté divize se fotí před zahájením ofenzivy v Mosulu (13. října 2016)

Šátky s lebkou se staly jedním z poznávacích znamení členů Zlaté divize (24. listopadu 2016)

Průběh bitvy o Mosul

Irácký generál Tálib Šaghatí tvrdí, že bitva o Mosul by mohla skončit do tří měsíců. Upozornil, že je však těžké dělat jakékoli předpovědi, neboť v Mosulu se nevede konvenční boj.

„Je tam mnoho proměnných, je to partyzánský boj,“ řekl Šaghatí. Irácká armáda ve středu oznámila, že obsadila další tři čtvrti východní části města. Podle jejích odhadů mají nyní vládní jednotky pod kontrolou 85 procent východní poloviny města, západní část je stále v rukou islamistů.

Hořící vrty u Mosulu nejde popsat, nešlo ani dýchat, říká novinářka

Islámský stát používá bomby, sebevražedné atentátníky, odstřelovače a má k dispozici tunely. Aby mohla ofenziva pokračovat, neobejde se armáda podle Šaghatího bez podpory mezinárodní letecké koalice, kterou vedou USA. Generál také řekl, že i když budou islamisté z Mosulu vytlačeni, Irák se bude s terorismem potýkat ještě dlouho potom.

IS nyní obnovuje pumové a sebevražedné útoky jinde v Iráku a zabíjí při nich civilisty po desítkách. Ve středu v Bagdádu při útocích v obchodních částech města jeho ozbrojenci zabili 11 lidí a dalších 40 zranili.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue