Ustupující islamisté jižně od Mosulu podpálili závody na zpracování síry a ropy...

Ustupující islamisté jižně od Mosulu podpálili závody na zpracování síry a ropy (23. října 2016) | foto: Reuters

IS u Mosulu zabil 230 lidí. Tisíce rodin používá jako lidské štíty

  • 110
Irácké šíitské milice připravily ofenzivu proti radikálů z Islámského státu západně od Mosulu. Boje podle zástupců milicí začnou do několika hodin, maximálně dní. Radikálové tento týden podle OSN pozabíjeli 232 lidí a jako lidské štíty použili 8 000 rodin z okolních vesnic.

Šíitské složky lidových mobilizačních sil (PMF) nejsou nasazeny do boje o sunnitský Mosul, ale mají bojovat západně od něj. V pátek jejich mluvčí Ahmad Asadí řekl, že ofenzíva západně od Mosulu začne „za několik dní nebo hodin“. Bude zaměřena na město Tall Afar a oblasti poblíž turecké hranice. Tam žije podle agentury Reuters komunita iráckých Turkmenů, takže lze očekávat reakci Ankary. V Tall Afaru ale žili do roku 2014, kdy město obsadil IS, také šíité.

Lidské štíty, drony a hořící vrty. IS u Mosulu sází na gerilovou válku

Turecký ministr zahraniční Mevlüt Çavuşoglu ve středu řekl, že v případě útoku na Tall Afar Turecko zareaguje. Ankara má na severu Iráku své jednotky.

Přítomnost šíitů na bojišti vyvolává obavy z toho, že to vyprovokuje třenice mezi sunnity a šíity podobně jako za invaze, která začala v roce 2003. Šíité pomáhali irácké armádě osvobozovat jiná irácká města a podle některých informací se mstili na sunitském obyvatelstvu. OSN v červenci oznámila, že má seznam 640 sunnitských mužů a chlapců, jež milice zajaly ve Fallúdži.

Podle předpokladů nasadí IS do boje o Mosul tisíce svých bojovníků. Mluvčí Vysokého komisaře OSN pro lidská práva v pátek řekla, že IS unesl desítky tisíc žen, mužů a dětí z oblastí u Mosulu a využil je jako lidské štíty. Ve středu skupina povraždila 232 lidí, kteří odmítli poslechnout rozkazy. Bylo mezi nimi 190 bývalých iráckých vojáků, zbylí byli civilisté.

Kritika Kurdů

Křišťálová Lupa 2016

Organizace Human Rights Watch (HRW) vyjádřila pochyby nad tím, jak kurdské řady prověřují lidi prchající z území, které IS ovládá. Od skupin jsou odděleni muži starší 15 let a v moha případech jsou dlouho zadržováni. Podle HRW to odporuje iráckému zákonu.

Kurdové ale tvrdí, že povrchní prověření těchto lidí by mohlo mít tragické následky. Panují obavy, že s civilisty prchají také členové IS a na území za frontou založí spící buňky. Před týdnem jich několik zaútočilo v Kirkúku a pozabíjelo desítky lidí.

„Nikdo by neměl být zadržován, pokud není podezřelý z trestné činnosti,“ sdělila zástupkyně ředitele blízkovýchodní sekce HRW Lama Fakihová. Civilisté jsou převáženi do tábora v provincii Irbíl a muži jsou umístěni do oddělené sekce. S rodinami mohou komunikovat přes plot.

Boje v syrském Aleppu

Boje nekončí také v syrském Aleppu. Povstalci zde zahájili raketové útoky na leteckou základnu Najrab. Podle jejich představitele chtějí prolomit obklíčení východních částí města ovládaných opozicí. Jak z povstalecké, tak z vládní části města jsou hlášeny těžké boje. Při povstalecké palbě zemřelo podle exilové organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) 15 civilistů a stovka lidí je zraněna. Syrská státní agentura SANA informovala o útoku, při němž v západní části Aleppa přišlo o život několik dětí.

Zacharíja Malahifdží, který patří k povstalcům, řekl, že nové ofenzívy se zúčastní několik skupin a že útoky na leteckou základnu už k ní patří. Abú Júsuf z radikální skupiny Ahrár aš-Šám řekl, že všechny složky koalice bojující proti Damašku zahájily „bitvu za prolomení obklíčení Aleppa“. Tento boj „skoncuje s vládní okupací západních čtvrtí a s obklíčením,“ dodal.

SOHR oznámila, že povstalci vypálili na západní čtvrti několik raket, zabili 15 civilistů a stovku lidí zranili. SOHR informuje na základě zpráv, které dostává od svých lidí z místa. Při útocích na západní čtvrtě povstalci údajně nasadili také sebevražedné atentátníky. Státní televize ale oznámila, že tyto útoky byly zaměřeny a že vojáci zničili čtyři auta s výbušninami. Podle SOHR odpůrci Damašku zaútočili granátomety Grad také na základnu Najrab. Leží jihovýchodně od Halabu a od jeho centra je vzdálená asi deset kilometrů. Střety jsou hlášeny také ze západu Sýrie.

Povstalci z provincie Idlib zaútočili údajně v Latákiji, což je bašta stoupenců syrského režimu. Raketový útok je hlášen také z blízkosti základny Hmímím, která leží jižně od města Latákíja a již využívá ruská armáda. Ze severní provincie Idlib byl ve středu hlášen útok, při němž byla zasažena škola a o život tam přišlo několik desítek dětí. Idlib má v rukou opozice a radikální skupiny a útok se připisuje syrské nebo ruské armádě. Moskva odpovědnost za něj odmítla.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun požádal o vyšetření tohoto incidentu. Podle OSN nabývá syrská válka na brutalitě. Ze statistiky Dětského fondu OSN (UNICEF) vyplývá, že od 11. října bylo v boji zasaženo pět škol včetně té v Idlibu. Pan Ki-mun řekl, že navzdory všeobecnému rozhořčení útoky pokračují, protože viníci jsou si jisti, že jim nic nehrozí. „Musíme dokázat, že se mýlí,“ řekl.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue