V ulicích Mosulu hnijí těla džihádistů, armáda vede psychologickou válku

  • 345
Bitva o irácký Mosul není u konce ani po mnoha měsících bojů. Východ města se už podařilo osvobodit, v západní části irácká armáda ofenzivu proti přívržencům Islámského státu teprve chystá. V rámci psychologického boje používá drsnou taktiku: zohavená těla džihádistů nechává pohozená na ulici. Mají být varováním pro ty, kteří by se chtěli přidat na stranu teroru.

Těla bojovníků Islámského státu se povalují na desítkách míst v Mosulu. Už dva týdny jsou připomínkou tuhých bojů, které s nimi musela svádět irácká armáda za pomoci kurdských ozbrojenců. Pro civilisty jsou tlející těla zdravotním rizikem. Stejně tak nevybuchlé sebevražedné pásy, které zdobí své zesnulé majitele.

Policisté u Mosulu se maskovali nikábem, aby unikli Islámskému státu

Irácká armáda však nad pohřbíváním islamistických teroristů nepřemýšlí. Doufá, že pohled na zohavená těla vyšle jasný signál případným stoupencům Islámského státu. V následujících týdnech se totiž chystá útok na západ města, který mají teroristé stále pod kontrolou. „Teroristy takhle necháme ležet,“ popisuje irácký voják Ibrahim Mohamed.

Boj proti islamistům pro něj má osobní rovinu. Jeho bratranec byl kdysi policistou. Poté, co Islámský stát obsadil Mosul, stal se lovnou zvěří. Hněvu teroristů neunikl. Zemřel po dlouhém mučení. Jiní jeho kolegové z bezpečnostních složek měli štěstí, když se ukrývali pod tradičními ženskými muslimskými šátky.

Zanechávání mrtvol džihádistů v ulicích podle Mohameda funguje. „Vysíláme tím jasnou zprávu pro Iráčany, aby se vyhnuli podpoře nebo boji za Islámský stát. Tohle bude váš osud, irácká armáda vás dostane,“ popisuje nad mrtvolou jednoho z teroristů.

Psychologický boj je důležitý i na osvobozeném území. Islámský stát může mít po celém Mosulu takzvané spící buňky, které mohou po průchodu armády napáchat velké škody v řadách vojáků i civilistů. „Necháme je ležet na ulici, aby si na nich pochutnali psi,“ popisuje netradiční praktiku armády Asad Husejn.

Civilisté si však z mrtvol povalujících se na ulicích příliš starostí nedělají. Na následky bojů si zvykli. Pod nadvládou Islámského státu navíc zažívali mnohem větší zvěrstva. Cílem obyvatel Mosulu je nyní rychlá oprava poničených domů i infrastruktury.

Když se jeden z místních mužů jménem Júsef Salim sklání nad mrtvolou teroristy, vzpomíná na život v chalífátu. „Víte, co vám hrozilo za vykouření jediné cigarety? Pětadvacet ran bičem na náměstí, kde na vaše utrpení koukali lidé. Pokud váš plnovous nebyl dostatečně dlouhý, poslali vás na měsíc do vězení a dostal jste sto ran bičem,“ popisuje krutovládu Islámského státu.

Výcvik v USA a temná pověst. Ofenzivu u Mosulu vede elitní Zlatá divize

Mrtvoly neujdou ani zájmu zdejších dětí. „Těla by takhle měla zůstat. Islamisté zabili spoustu lidí, tak proč bychom je měli pohřbívat?“ ptá se třináctiletý Sálem Džamil. Někteří však s tímto přístupem nesouhlasí a tvrdí, že právo na pohřeb by měl mít každý.

Ofenziva u Mosulu začala v říjnu loňského roku. Irácká armáda nyní drží východ města, islamisté ovládají západ. V západní části jsou podle odhadů stovky tisíc lidí. Bojovníci Islámského státu k útokům nasazují i bezpilotní letadla, která ale nejsou přesná a často zraní civilisty. Radikálové vedou také propagandistickou válku a z mešit na západním břehu tlampačem volají na vojáky „Bůh je na naší straně, ne na vaší“.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video