Obří jáma nedaleko irácké metropole

Obří jáma nedaleko irácké metropole | foto: Profimedia.cz

Tajemná jáma za Mosulem téměř zmizela. Je plná obětí islamistů, věří místní

  • 123
Jáma v poušti za iráckou metropolí Mosulem bývala zdejší zajímavostí. Nyní to může být jeden z největších masových hrobů současného konfliktu v Iráku. Díra v zemi se totiž podle místních stala pro islamisty odkladištěm jejich obětí, kam za roky naházeli možná až čtyři tisíce těl, popsala agentura AFP.

Ze silnice působí jen jako prohlubeň v pouštním terénu. Dříve to přitom bývala místní kuriozita. Díra zející v zemi nedaleko vesnice Athbah si vysloužila jméno „Chasfá“, což je v arabštině výraz pro trhlinu v zemi. Přírodní úkaz místní vysvětlují pádem meteoritu a jáma sem lákala zvědavce.

Extremisté z takzvaného Islámského státu se ji však prý rozhodli využít jinak. Když město v létě 2014 obsadili, přeměnili místní kuriozitu na „místo smrti“. Lidé z okolí tvrdí, že na okraj jámy vodili vězně, stříleli je a házeli do jámy, ze které postupem času vytvořili masový hrob. „Přiváděli je s páskou přes oči s rukama svázanýma za zády. Chasfá byla před nimi. Donutili je si kleknout, střelili je do hlavy a strčili dovnitř,“ popsal celý proces 56letý Mohamed Jassin, který žije v nedalekém městě Hammam al-Alil.

Vesnice Athbah

Vesnice Athbah

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Vysloužilý voják prý viděl na místě nejméně šest takových poprav bez soudu, když se zrovna pohyboval nedaleko. Většina zavražděných byli podle jeho slov policisté, vojáci a vládní zaměstnanci, kteří byli odsouzení za spolupráci s vládou v Iráku. „Lidé se toho místa začali bát. Stalo se z toho místo smrti, místo, kde vás popraví,“ dodal Jassin.

Husajn Chalaf Hilal má děsivou zkušenost z první ruky. Islamisté ho odvlekli k jámě kvůli tomu, že praktikoval lidovou medicínu, která byla proti jejich pravidlům. „Přišli do domu, zavázali mi oči, svázali ruce za zády a vzali mě pryč autem s tmavými skly,“ řekl 73letý muž.

Spolu s ním přivedli teroristé na místo i další vězně. Ukázali jim zející díru v zemi a chtěli, aby odpřisáhli věrnost Islámskému státu. Hilalovi se povedlo uniknout. Spolupráci sice odmítl, ale řekl, že by si to ještě rád rozmyslel. Poté se dostal do vězení.

Příběhy místních odpovídají tomu, co slýchala celé měsíce i Iráčanka Belkis Willeová z nevládní organizace Human Rights Watch (HRW). „Poprvé jsem o tomhle místě slyšela před rokem při rozhovorech s lidmi, kteří utekli před IS,“ uvedla výzkumnice. Satelitních snímky, které HRW prozkoumala, přitom potvrzují, že se díra plnila. Místní řekli, že do ní IS házel i díly aut, než ji nechal zahrnout zeminou.

Výbušniny všude kolem

Měsíc poté, co islamisté ztratili kontrolu nad východní částí Mosulu, zůstaly po jámě, která dříve sahala hluboko pod zem, jen pozůstatky. Na místě, kde bývala, je několikametrová prohlubeň, v jejímž středu trčí ze země vrak vozu, jak popisuje AFP.

Celé okolí je však poseté improvizovanými výbušnými zařízeními (IED), a tak si místo žádá další oběti. Když v sobotu jedna z náloží u Mosulu detonovala, zabila reportérku irácko-kurdské stanice Rudaw (o její smrti jsme psali zde).

28.února 2017 v 10:00, příspěvek archivován: 28.února 2017 v 16:39

Map showing situation in #Mosul between #ISIS and #Iraq forces - 27/2/17 https://t.co/PgXtHF7Irp

Zatím není jasné, kolik těl by v jámě mohlo být. „Při rozhovorech jsme znovu a znovu slýchali čtyři tisíce,“ řekla Willeová s tím, že však informaci nelze potvrdit.

HRW apeluje na iráckou vládu, aby zřídila vyšetřovací tým, který by celou věc prozkoumal. Podle Willeové je podstatné, aby se ochránilo samotné místo, ale zároveň odradili další lidé, kteří by k němu mířili.

„Poté přijde na řadu těžší práce, a to je sběr vzorků pro forenzní experty, kteří by provedli analýzu. Potom budou na řadě ještě těžší práce, kdy by se vykopaly ostatky uložené hlouběji,“ popsala Willeová. Někteří by však místo raději nechali být a vybudovali zde pomník pro irácké mučedníky.

Armáda se dostala do západního Mosulu:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue