Americké jednotky na základně Kajára jižně od Mosulu (26. října 2016)

Americké jednotky na základně Kajára jižně od Mosulu (26. října 2016) | foto: Reuters

Američané se vrátili k Mosulu, z Rocket City ostřelují džihádisty

  • 343
Na ofenzivu u Mosulu dozírají američtí vojáci. Po několika letech se vrátili na základnu Kajára, která byla jejich domovem už po invazi v roce 2003. Do bojů téměř nezasahují, Iráčanům a Kurdům poskytují pouze dělostřeleckou podporu.

Patnáctitisícové ropné město Kajára osvobodila irácká armáda na sklonku srpna a krátce poté se na nedaleké základně usídlili američtí vojáci ze 101. výsadkové divize. Říkají jí Q-West a je jich tu asi tisíc.

Iráckým velitelům radí po taktické stránce a snaží se obnovit základnu, na kterou ještě nedávno čas od času dopadaly rakety z území ovládaného Islámským státem (IS).

Nyní se džihádisté soustředí hlavně na bránění města, ale mluvčí koaličních vojsk Chris Parker tvrdí, že život na základně ještě zcela bezpečný není. „Pořád je to nebezpečné místo i nebezpečný nepřítel,“ sdělil reportérce serveru The Washington Post.

Američtí vojáci jsou na základně Kajára jako doma. Využívali ji už během invaze v roce 2003. Stejně jako tehdy i nyní zde přistávají letouny C-130, které sem transportují zásoby a další vojáky.

Američané základnu sdílejí s Iráčany, Kurdy a Francouzi a během ofenzivy na Mosul poskytují postupujícím vojskům dělostřeleckou podporu. Před vstupem do prostoru, odkud se odpalují rakety ze systému HIMARS, pověsili ceduli s nápisem „Rocket City“.

Současné angažmá v Iráku je podle Parkera největším nasazením americké armády od invaze v roce 2003. „Osvobozujeme rozlehlou městskou oblast. Postupujeme z mnoha směrů, což celou operaci komplikuje,“ vysvětluje.

Návrat do Iráku

Islamisté při obraně města spoléhají na sebevražedné atentátníky, síť rozlehlých tunelů, lidské štíty či dým ze zapálených ropných polí (více o taktice Islámského státu zde). Irácká armáda je nyní jen několik kilometrů od města. Parker očekává, že to nejhorší teprve přijde.

Šíitské milice bojují u Mosulu

Irácké šíitské milice v sobotu zahájily ofenzivu proti radikálům z IS západně od Mosulu. Irácká armáda k Mosulu postupuje od jihu a chystá se vstoupit do města Šúra. „Cílem naší operace je přerušit zásobovací trasu mezi Mosulem a (syrskou) Rakkou, upevnit obklíčení Mosulu a osvobodit" Tall Afar, sdělil mluvčí šíitských milicí.

Bojovníci IS obsadili Tall Afar v roce 2014, do té doby tam žili hlavně šíité. Podle velitele jedné z šíitských brigád radí v současném postupu milicím íránští poradci a do operace je zapojeno irácké letectvo. Irácká vláda nasadila milice do oblastí západně od Mosulu s tím, že město samotné má dobýt armáda.

Podle agentury AP jsou irácké jednotky postupující z jihu ve vzdálenosti asi 35 kilometrů od Mosulu, fronty z jiných směrů jsou městu blíž.

Zdroj: ČTK

Na základně Q-West slouží také generál major Gary Volesky, který v Mosulu působil už v roce 2009. Současná mise se však od tehdejšího bojového nasazení liší. Američané nyní nechávají bojovat Iráčany a Kurdy, sami stojí stranou.

„Nejsme bok po boku na frontě. Jen jim pomáháme. Jsou to oni, kdo vede tenhle boj,“ vysvětlil Volesky reportérům serveru CBC News. Hlavní prioritou je pro něj obnova základny a bezpečnost amerických vojáků. I přes relativní klid může přijít útok v podstatě kdykoli.

Podplukovník Chris Payant během invaze v Iráku odsloužil dva turnusy. Až donedávna by ho prý nenapadlo, že se sem někdy vrátí. „Jsem z toho trochu překvapený, ale teď jsme tady na pozvání vlády,“ tvrdí. Jak dlouho zde američtí vojáci zůstanou, záleží na vývoji bitvy o Mosul. Někteří Iráčané však podle amerického velení chtějí, aby zde vojáci zůstali i po porážce IS.

V Iráku podle odhadů operuje kolem šesti tisíc Američanů. Někteří se pohybují mezi kurdskými bojovníky, kde je jejich role podle reportéra deníku Haarec poněkud nejasná. Specialisté americké armády v uniformách bez insignií se podobají pešmergům. Mají kalašnikovy, nikoli americké pušky, ale ve chvíli, kdy se objeví kamery, mizí ve svých autech.

Islámský stát

Někteří Kurdové soudí, že načasování ofenzivy bylo politické.„Je to jasné, bojujeme, aby Obama mohl říci, že ještě před odchodem z Bílého domu osvobodil Mosul,“ řekl izraelskému reportérovi jeden z pešmergů, který si nepřál zveřejnit své jméno. Mnozí jeho kolegové proto ofenzivě, která nedostala oficiální krycí název, říkají Operace Obama.

Statisíce uprchlíků

Americký generál Joseph Votel, šéf amerického Centrálního velení pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM) ve čtvrtek informoval, že při bojích dosud padlo odhadem 800 až 900 členů IS. Podle něj je obtížné poskytnout přesnější údaj, protože radikálové se přemísťují a snaží se proniknout mezi civilisty.

Irácká armáda a spojenecké milice postupují k Mosulu poměrně rychle z několika směrů. Zatím jsou v jeho blízkosti, větší problémy se očekávají uvnitř města. Američané odhadují, že v Mosulu je na 3000 až 5000 členů IS a v okolí 1000 až 2000.

Podle Světové zdravotnické organizace by se na útěk z Mosulu mohlo vydat až 700 000 lidí a 200 000 bude možná potřebovat naléhavou pomoc. Počítá se s tím, že až 90 000 dětí bude nutné očkovat a že mezi uprchlíky bude 8000 těhotných žen. Zatím z oblasti Mosulu odešlo podle posledních informací asi 12 000 lidí.

Kajára (červeně) se nachází asi 60 kilometrů jižně od Mosulu

Kajára (červeně) se nachází asi 60 kilometrů jižně od Mosulu

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video