Na sídlišti Chanov dluží lidé za nájmy kolem 93 milionů korun.

Na sídlišti Chanov dluží lidé za nájmy kolem 93 milionů korun. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Most prodal dluhy nájemníků za setinu ceny, většina je totiž z Chanova

  • 71
Most prodal své pohledávky za nájemné firmě Mostecká bytová, kterou samo město vlastní. Za pohledávky převyšující 101 milionů korun však město dostalo jen 1,3 milionu. Drtivá většina dluhu totiž pochází z problémového sídliště Chanov. Vedení Mostu věří, že firma bude ve vymáhání úspěšnější než magistrát.

"Mostecká bytová má zkušenosti s vymáháním pohledávek za nájmy ve svých bytech. Poměrně se jí v tom daří a je v tomto ohledu dokonce úspěšnější než kdejaký exekutor. Jejím akcionářem je přitom město, de facto jsme tedy pohledávky obdobného charakteru soustředili do jedné organizace," uvedl primátor Vlastimil Vozka.

Sídliště Chanov

Panelákové sídliště pro několik stovek rodin vzniklo u Mostu v druhé polovině 70. let jako pokus ukázat, jak umí socialistická společnost eliminovat chudobu a integrovat Romy.

Už za několik let se ale Chanov stal synonymem nepořádku a zmaru. Stal se Ghettem No.1, jak ho nazval režisér Ivan Pokorný, který o něm natočil stejnojmenný dokument.

Až před třemi lety se místní po řadě marných předchozích pokusů víc začali starat o úklid, město opravilo kanalizaci a podařilo se i uklidit část sklepů, které připomínaly jímky.

Lidé i firmy dluží magistrátu téměř 101,5 milionu korun. Pohledávky ale radnice prodala jen za setinu této sumy. Největší část dluhu je totiž za bydlení v problematickém sídlišti Chanov.

Chanovský dluh je léta nedobytný a jen narůstá. Nyní je kolem 93 milionů korun. Kvůli tomu na sídlišti například už od roku 1996 neteče teplá voda. Právě tato vysoká a těžce vymahatelná částka snížila prodejní cenu balíku pohledávek na minimum.

"Ze znaleckého posudku vyplývá, že je to právě dluh v Chanově, který prodejní částku tak hodně zmenšil. Přesto považuji prodej za velmi dobrý krok. Město by stejně nemělo šanci víc z dluhů získat. A nyní, pokud z toho nějaké peníze vymůže, tak je získá společnost stoprocentně vlastněná městem, což je pro nás také zajímavé," upozorňuje náměstek mosteckého primátora Karel Novotný.

Mosteckou bytovou založilo před lety město původně jako správce svého bytového fondu. Postupně ale byty privatizovalo, a proto hledalo pro svou společnost ještě další aktivity. Získala například do pronájmu chanovskou ubytovnu pro sociálně slabé. Bydlí v ní hlavně neplatiči a lidé, kteří nejsou schopni dodržovat základní sousedské vztahy. Loni v létě dostala firma do správy i celé chanovské sídliště (o tom více zde).

Mostecké bytové se podařilo udržet spolupráci s firmou romského podnikatele Josefa Tonky, která v Chanově působí od té doby a dokázala po dlouhé době zajistit uklizené ulice. Dokonce vyklidila i nepořádek z části sklepů a výtahových šachet. Díky Tonkově firmě dohlížejí na úklid a pořádek v Chanově místní najatí siláci (o nich čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video